W sieci krąży wiele materiałów filmowych, które ukazują fragment feralnego wyścigu, w którym oprócz Raniszewskiego udział brali Florian Kapała oraz Phil Bishop i Hans Sidlo. Polak stracił kontrolę nad motocyklem, a dodatkowo wpadł w niego Sidlo. Raniszewski nie był już w stanie opanować maszyny i wjechał wprost pod betonowe schody. Brak jakiejkolwiek bandy ochronnej spowodował tragiczny w skutkach wypadek.

 

Jeszcze przed rozpoczęciem zmagań na wiedeńskim torze zarówno prasa austriacka oraz angielska nawoływała do zapewnienia zawodnikom odpowiednich zabezpieczeń. Także polski team miał do tego zastrzeżenia. Organizatorzy odpowiadali groteskowo "Kto nam za to zapłaci?". Rodzina zmarłego od wielu lat próbuje dociec prawdy – co było przyczyną śmierci oraz jaki był prawdziwy powód, który doprowadził do tej sytuacji.

 

Na stronie internetowej raniszewski.com.pl znajdują się zeznania świadków z tamtych wydarzeń. Czynione są także starania, aby odrestaurować archiwalne nagrania w celu uzyskania odpowiedzi na powyższe pytania.

Zbigniew Raniszewski - Historia

Od bardzo niewyraźnego materiału filmowego, który był przełomem, docieramy powoli do coraz to wyraźniejszych i zawierających coraz więcej... Czy to będzie przełomowy rok?

Zbigniew Raniszewski urodził się 24 lutego 1927 lutego w Toruniu. W swojej karierze reprezentował barwy TKM Toruń oraz Gwardii Bydgoszcz. Dwukrotnie zdobywał brązowe medale IMP (1951,1955) i czterokrotnie stawał na podium w DMP. Poniżej prezentujemy nagranie z wypadku.