Alpejski PŚ: Goggia z małą Kryształową Kulą za zjazd

Mistrzyni olimpijska z Pjongczangu Włoszka Sofia Goggia zdobyła małą Kryształową Kulę alpejskiego Pucharu Świata w zjeździe. Finałowe zawody w szwedzkim Aare wygrała Amerykanka Lindsey Vonn, przed Goggią i swoją rodaczką Alice McKennis.

Vonn wygrała 82. pucharowe zawody w karierze, ale w klasyfikacji końcowej zjazdu o trzy punkty ustąpiła Goggii. Wcześniej Amerykanka osiem razy była najlepsza w PŚ w tej konkurencji, a Goggia po raz pierwszy wywalczyła takie trofeum.

Przed finałowymi zawodami Goggia wyprzedzała Vonn o 23 punkty. Gdy Amerykanka na mecie uzyskała czas o 0,06 s lepszy od Włoszki, cieszyła się jakby odniosła życiowy sukces. Okazało się jednak, że żadna rywalka już ich nie przedzieliła i to mniej doświadczona alpejka zdobyła Kryształową Kulę.

"Po igrzyskach nie było mi łatwo się skoncentrować, ale powiedziałam sobie, że muszę jeszcze zdobyć Kryształową Kulę. Udało się, ale jeszcze nigdy z taką niecierpliwością nie czekałam na zakończenie zawodów, jak dzisiaj" - przyznała 25-letnia Goggia, która sukcesy na arenie międzynarodowej zaczęła odnosić z ubiegłym sezonie. Do tej pory wygrała cztery zawody PŚ - trzy w zjeździe i jedne w supergigancie.

Vonn na pocieszenie zostało 82. zwycięstwo w karierze. Ma już tylko cztery mniej od legendarnego Szweda Ingemara Stenmarka. "Zrobiłam wszystko co mogłam. Porażka trzema punktami jest oczywiście okrutna, ale nie tak bardzo, jakbym straciła dużą Kryształową Kulę" - podkreśliła Amerykanka.

Środowy zjazd odbywał się na skróconej trasie. Z powodu silnego wiatru organizatorzy nie byli w stanie przygotować całego stoku także na obowiązkowe treningi.

Zawody finałowe w Aare potrwają do niedzieli. Już wcześniej zwycięstwo w klasyfikacji generalnej PŚ zapewnili sobie Austriak Marcel Hirscher i Amerykanka Mikaela Shiffrin.