PŚ w biathlonie: Norweg wygrał sprint w Oslo, Polacy daleko

Norweg Henrik L'Abee-Lund wygrał w czwartek sprint na 10 km biathlonowego Pucharu Świata. Polacy zajęli odległe pozycje, najlepszy z nich Grzegorz Guzik był 86. ze stratą 3.15,6 do zwycięzcy.

31-letni L'Abee-Lund, który strzelał bezbłędnie uzyskał na 10-kilometrowej trasie czas 26.10,3. To było jego pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach PŚ.

Na drugiej pozycji uplasował się jego rodak, lider klasyfikacji sprintu Johannes Thingnes Boe ze stratą 6,1 s, a trzeci był lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Francuz Martin Fourcade - strata 6,9 pkt.

Boe miał jedno pudło i musiał przebiec rundę karną o długości 150 m, Fourcade, podobnie jak zwycięzca, nie pomylił się na strzelnicy ani razu.

Trójka Polaków zarówno bardzo źle strzelała, jak i biegła. Guzik miał cztery pudła, o jedno mniej zanotował Andrzej Nędza-Kubiniec (88. lokata), natomiast najmłodszy w ekipie Marcin Szwajnos, który zajął 102., przedostatnie miejsce w stawce ze stratą 5.51,2, musiał pokonać aż pięć karnych rund.

W Oslo rywalizował słynny Norweg, 44-letni Ole Einar Bjoerndalen, ośmiokrotny złoty medalista olimpijski. Kilka dni temu w fińskim Kontiolahti wypadł nieźle, zajął 12. miejsce, na strzelnicy nie popełnił żadnego błędu.

W Oslo było znacznie gorzej, miał cztery pudła i ostatecznie uplasował się na odległej, 66. pozycji ze stratą 2.21,8. Bjoerndalen, podobnie jak Polacy nie znalazł się w czołowej "60" i nie wystąpi w sobotę w 12,5-kilometrowym biegu na dochodzenie.