PŚ w biegach: Wygrana Bołszunowa, Klaebo niemal pewny Kryształowej Kuli

Rosjanin Aleksander Bołszunow wygrał bieg na 15 km techniką klasyczną narciarskiego Pucharu Świata w Falun, przedostatnie zawody w sezonie. Lider klasyfikacji generalnej Norweg Johannes Hoesflot Klaebo, który był 22., jest bardzo bliski zdobycia Kryształowej Kuli.

To pierwszy triumf w zawodach PŚ w karierze niespełna 22-letniego Bołszunowa. Na podium znaleźli się w sobotę także Szwed Calle Halfarsson i Włoch Francesco de Fabiani, których Rosjanin wyprzedził na finiszu.

Z Polaków najlepiej poszło Maciejowi Starędze, który zajął 66. miejsce. Dominik Bury był 83., a Jan Antolec został uplasował się o dwie pozycje niżej.

Klaebo, który jest rówieśnikiem Bołszunowa, jest niemal pewny zwycięstwa w klasyfikacji generalnej. Ma w niej 249 punktów przewagi nad Szwajcarem Dario Cologną, który w sobotę był szósty. W niedzielę zawodników - na koniec zmagań w cyklu czeka bieg na dochodzenie na 15 km techniką dowolną. Do zdobycia jest maksymalnie... 250 pkt. Poza 50 pkt za zwycięstwo w samym biegu można wywalczyć też 200 premii za triumf w finałowym minicyklu.