PŚ w biegach: Klaebo zdobył Kryształową Kulę

Johannes Hoesflot Klaebo zdobył Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biegach narciarskich. W ostatniej konkurencji sezonu, rywalizacji na 15 km na dochodzenie Norweg zajął dopiero 25. miejsce, ale po trofeum i tak sięgnął ze sporą przewagą.

Klaebo bliski zapewnienia sobie Kryształowej Kuli był już w sobotę, ale zabrakło mu zaledwie punktu. Ten przyznawany jest za 30. miejsce, jednak 21-latek ostatecznie mógł nawet nie ukończyć zawodów, bo zwyciężyć w niedzielę nie zdołał jedyny zawodnik, który teoretycznie mu zagrażał - Dario Cologna. W "generalce" Norweg wyprzedził Szwajcara o 109 pkt.

Najlepszy tego dnia okazał się Aleksander Bolszunow. Rosjanin do rywalizacji przystępował z ponad półminutową przewagą nad kolejnymi zawodnikami i jego prowadzenie nawet przez moment nie było zagrożone.

Finałowe zawody w Falun miały formę minicyklu i zawodnicy startowali z zachowaniem różnic wypracowanych w piątek i sobotę.

Drugi na mecie ze stratą 47,1 s był Kanadyjczyk Alex Harvey. Trzecie miejsce zajął Cologna - 47,5.

Do rywalizacji przystąpiło trzech Polaków. 70. był Dominik Bury (6.19,0), 72. Maciej Staręga (6.48,2), a 73. Jan Antolec (7.39,2).

Klaebo w zakończonym sezonie wyrósł na wielką gwiazdę biegów narciarskich. Nie tylko zdobył swoją pierwszą w karierze dużą Kryształową Kulę, ale także, tak jak rok temu, był najlepszy w klasyfikacji sprinterskiej. W igrzyskach w Pjongczangu wywalczył trzy złote medale i został w tej dyscyplinie najmłodszym w historii mistrzem olimpijskim.

Z biało-czerwonych punktował jedynie Staręga. Jego sezon w grudniu storpedowało złamanie dwóch kości prawej dłoni i z 34 punktami został sklasyfikowany na 90. pozycji.