El. ME 2018: Przyjezdne górą w meczu Polski z Czarnogórą

Piłka ręczna

W trzeciej kolejce eliminacji mistrzostw Europy 2018 polskie piłkarki ręczne doznały pierwszej porażki. W Gdyni srogiej lekcji podopiecznym Leszka Krowickiego udzieliły reprezentantki Czarnogóry, wygrywając 26:20. Polki straciły prowadzenie w grupie, ale w walce o awans na EURO wciąż są w komfortowej sytuacji.

Po burzliwych miesiącach w czarnogórskiej kadrze, kiedy najlepsze zawodniczki wypowiedziały posłuszeństwo wieloletniemu selekcjonerowi, Draganowi Adżiciowi, w szeregach jednej z najsilniejszych ekip świata zapanował spokój. I było to widać na parkiecie hali w Gdyni. Już pod wodzą Szweda Pera Andre Johanssona drużyna, w której szeregi powróciło kilka mistrzyń Europy i wicemistrzyń olimpijskich z 2012 roku, nie dała Biało-czerwonym większych szans.

Wyrównana walka trwała przez pierwszych kilkanaście minut. Polki dotrzymywały kroku rywalkom dzięki akcjom swoich liderek:Karoliny Kudłacz-Gloc i Kingi Achruk. Przyzwoicie w bramce spisywała się Adrianna Płaczek, przebłyski miały Ewa Urtnowska i Sylwia Lisewska.

Im dłużej jednak trwał mecz, tym wyraźniejsza stawała się przewaga Czarnogóry. Kolejne rezerwowe w zespole z Bałkanów nie obniżały poziomu gry, czego o naszych zmienniczkach powiedzieć niestety nie można. A jeśli dodamy do tego kilka niewykorzystanych znakomitych pozycji rzutowych, nic dziwnego, że już po pierwszej połowie przyjezdne prowadziły 14:9.

Po przerwie niewiele się zmieniło. Na pierwsze trafienie Polek w tej części gry kibice czekali blisko sześć minut. Znów, podobnie jak w pierwszej połowie, gospodynie nawet w dobrych sytuacjach miały problemy ze skutecznością. Po czterdziestu minutach gry Marina Rajcić w czarnogórskiej bramce mogła się pochwalić skutecznością obron powyżej pięćdziesięciu procent.

Chwilę później pojawiła się jeszcze wątła nadzieja - Czarnogórki w okresie czterech minut trzykrotnie wędrowały na ławkę kar - ale Polki nie potrafiły w zauważalny sposób zbliżyć się do rywalek. W ostatnich fragmentach obaj trenerzy sięgnęli po liczne zawodniczki rezerwowe; wynik był już rozstrzygnięty, a przecież już w sobotę oba zespoły spotkają się ponownie, tym razem w czarnogórskim mieście Bijelo Polje.

Porażka 20:26 przed własną publicznością oczywiście boli, ale na szczęście nie powinna mieć wpływu na losy walki o awans. Do grudniowych mistrzostw Europy awansują dwa najlepsze zespoły grupy 2 i najprawdopodobniej będą to reprezentacje Czarnogóry i Polski. Na przełomie maja i czerwca Polki zagrają jeszcze ze słabiutkimi Włoszkami i ze Słowaczkami, z którymi w październiku wygrały na wyjeździe różnicą aż dziewięciu bramek.

el. ME 2018, grupa 2
mecz 3. kolejki

Polska - Czarnogóra  20:26 (9:14)

POL: Płaczek, Kordowiecka - Kudłacz-Gloc 5, Lisewska 5, Achruk 3, Grzyb 3, Drabik 1, Kozłowska 1, Urtnowska 1, Szarawaga 1, Janiszewska, Zawistowska, Zych, Górna, Michałów, Roszak.
Trener: Leszek Krowicki

MNE: Rajcić, Nenezić - Raicević 8, Mehmedović 6, Radicević 5, K. Bulatović 3, Jauković 2, Pavicević 1, Grbić 1, Premović, Brnović, A. Klikovac, Ujkić, B. Klikovac, Despotović, A. Bulatović.
Trener: Per Andre Johansson

Sędziowały: C. Nastase oraz S. Stancu (Rumunia)

W drugim środowym meczu Słowacja, nie bez trudu, pokonała na wyjeździe Włochy 21:20.

Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji, dobrej nocy :)

Polska - Czarnogóra 20:26

Lisewska trafia po raz ostatni dla Polek, a mecz zamyka piękna wkrętka Pavicevic! Czarnogórki są już praktycznie pewne awansu do ME 2018, Polki wciąż muszą walczyć, choć raczej także pojadą na  grudniowe mistrzostwa. W sobotę rewanż w Czarnogórze.

Polska - Czarnogóra 19:25

Jaukovic trafia, a po chwili dostaje karę za faul na Szarawadze. Gramy do końca w przewadze.

Polska - Czarnogóra 18:24

Lisewska wykorzystała rzut karny, ale to wciąż jest sześć bramek straty do rywalek.

Polska - Czarnogóra 16:24

Na trafienie Karoliny Kudłacz-Gloc rywalki odpowiadają szybkim wznowieniem i golem.

Polska - Czarnogóra 14:23

49' Lisewska rzuca wysoko nad bramką.

Polska - Czarnogóra 14:22

Johansson przezornie bierze czas, by wytłumaczyć coś swoim podopiecznym. Na ten moment wydaje się, że wygrana gości nie jest zagrożona.

Polska - Czarnogóra 14:21

Polki wracają do gry? Udało się nam wykorzystać przewagę i Karlina Kudłacz dała nam 14. gola. Po chwili broni Płaczek!

Polska - Czarnogóra 11:20

Majda Mehmedovic doszła do siebie po kłopotach z nosem i trafiła już po raz 5 w tym meczu. Kara dla Katariny Bulatovic. Mimo tego to rywalki wciąż trafiają...

Polska - Czarnogóra 11:18

Przerwa dla Leszka Krowickiego.

Rajcić szaleje w czarnogórskiej bramce, Płaczek nie ma teraz sposobu na rywalki. Karny dla Polek wykorzystany przez Kingę Grzyb.

Polska - Czarnogóra 10:17

Karolina Kudłacz-Gloc nareszcie otwiera wynik po polskiej stronie. Ale Milena Raicevic jest dzisiaj nie do zatrzymania.

Polska - Czarnogóra 9:15

Adrianna Płaczek także dobrze zaczęła drugą połowę, nie dała się pokonać Katarinie Bulatovic. Po chwili musiała jednak skapitulować.

Polska - Czarnogóra 9:14

Świetne podanie do Joanny Drabik na koło, ale ta zatrzymana przez bramkarkę!

Jesteśmy ponownie na hali w Gdyni, gdzie za chwilę rozpocznie się druga połowa spotkania. Liczymy na poprawę!

Pierwsza połowa kończy się pięciobramkową przewagą reprezentacji Czarnogóry. Marnujemy  mnóstwo dobrych okazji na bramki i stąd tak duża strata. A mogło być jeszcze wyżej, gdyby nie Adrianna Płaczek. Wracamy za kilka chwil.

Polki rażą nieskutecznością w końcówce...

Majda Mehmedovic zeszla z kontuzją po kolejnym golu, a Szarawaga w odpowiedzi trafia w poprzeczkę. Powiększa się przewaga Czarnogórek...

Polska - Czarnogóra 9:11

Kolejna świetna interwencja Płaczek, ale dobitka Mehmedovic wpada już do bramki.

Polska - Czarnogóra 9:10

Bramka Kozłowskiej sprawiła, że trener Czarnogóry Per Johansson poprosił o czas.

Polska - Czarnogóra 8:9

Na gola Polek, odpowiada z kontry Jovanka Radicevic. Ale my mamy Lisewską, która bombarduje bramkę z dystansu.

Polska - Czarnogóra 6:8

Rozpędziła się Kinga Achruk, która dwa razy zrzędu przedziurawiła siatkę Czarnogóry! Odpowiada Raicevic.

Polska - Czarnogóra 4:7

Na razie jedynym światełkiem w tunelu jest postawa Adrianny Płaczek, która zanotowała teraz dwie świetne interwencje z rzędu.

Pierwsza przerwa na żądanie Leszka Krowickiego.

15' Dobry rzut z biodra Ewy Urtnowskiej, ale rywalki szybko i skutecznie odpowiadają na nasze gole. Katarina Bulatovic.

Polska - Czarnogóra 3:5

13' Czarnogórzanki mają dwie bramki przewagi, bowiem jako pierwsze przełamały niemoc w ataku. W odpowiedzi Polki trafiają w słupek.

Polska - Czarnogóra 3:4

11' Koncert bramkarek i defensorek. Żadna z drużyn nie może trafić od kilku minut do siatki.

8' Na razie gonimy wynik. Kinga Grzyb świetnie zbiegła ze skrzydła i weszła w obronę rywalek jak w masło. Czarnogórzanki odpowiadają rzutem karnym wykorzystanym przez skuteczną Raicevic, dla której to już trzeci gol.

Polska - Czarnogóra 2:2

6' Znowu mamy remis, tym razem po trafieniu Karoliny Kudłacz-Gloc. Chwilę wcześniej nasza kapitan nie wykorzystała karnego.

Polska - Czarnogóra 1:1
3'
Mamy remis po indywidualnej akcji Kingi Achruk.

Polska - Czarnogóra 0:1

2' I na pierwszy ogień Adrianna Płaczek broni rzut karny. Niestety po chwili Raicevic otwiera wynik w kontrze.

Polska - Czarnogóra 0:0

1' Pierwszy gwizdek, przy piłce rywalki!

Wysłuchaliśmy hymnów obu państw, za chwilę zaczynamy!

Jeśli biało-czerwone pokonają dziś rywalki, będą właściwie pewne awansu na ME 2018, które z kolei będą pierwszą odsłoną walki o olimpijskie przepustki do Tokio 2020.