El. ME U-21: Gol Kownackiego uratował mecz z Litwą! Świetne zmiany Michniewicza

Reprezentacja Polski pokonała Litwę 1:0 w ramach eliminacji mistrzostw Europu U-21. Biało-Czerwoni męczyli się przez dłuższą część spotkania, gola na wagę trzech punktów strzelił Dawid Kownacki. Bardzo dużo do gry Polaków wnieśli zmiennicy, a piłkarze Czesława Michniewicza wskoczyli na pozycję lidera grupy 3.

Forma Polaków przed meczem w Lublinie była zagadką. Z jednej strony poprzednio zagrali oni najlepszy mecz i pokonali Danię 3:1. Z drugiej przytrafiały im się już wpadki, jak remis z Wyspami Owczymi. W związku z podziałem punktów w meczu Duńczyków z Gruzją, Biało-Czerwoni w przypadku zwycięstwa awansowaliby na pozycję lidera w grupie 3.

W pierwszym składzie, na szpicy pojawił się Dawid Kownacki, który opuścił zgrupowanie dorosłej reprezentacji po meczu z Nigerią, by wspomóc kolegów z drużyny do lat 21. Czesław Michniewicz postawił na ofensywną taktykę 1-4-3-3. Trójkę z przodu tworzyli poza wspomnianym Kownackim, Bartosz Kapustka oraz Sebastian Szymański.

Od początku zarysowała się przewaga Polaków, którzy przejęli piłkę i grali atakiem pozycyjnym. Akcje Biało-Czerwonych nie przynosiły jednak efektów, nasi młodzi piłkarze grali chaotycznie w ofensywie, nie mieli pomysłu na sforsowanie schowanych za podwójną gardą Litwinów. Najlepsze okazje stworzyli sobie Kownacki i oraz Mateusz Wieteska.

W drugiej połowie selekcjoner naszej reprezentacji dokonał trzech niesamowicie ważnych zmian, które ożywiły grę zespołu. Na boisku pojawili się Konrad Michalak, Karol Świderski oraz Kamil Jóźwiak. Tych trzech zawodników zrobiło różnicę, a decydującą bramkę zdobył Kownacki, który, jak na kapitana przystało, uratował trzy punkty. Polacy o jedno oczko wyprzedzili Duńczyków i są na najlepszej drodze do wywalczenia bezpośredniego awansu na Euro.

Polska - Litwa 1:0 (0:0)
Bramka: Kownacki 78

Polska: Kamil Grabara - Jakub Bartosz (46. Konrad Michalak), Mateusz Wieteska, Paweł Bochniewicz, Kamil Pestka - Sebastian Szymański (68. Kamil Jóźwiak), Jakub Piotrowski, Patryk Dziczek, Filip Jagiełło (63. Karol Świderski), Bartosz Kapustka - Dawid Kownacki

Litwa: Marius Adamonis - Domantas Šimkus, Džiugas Raudonius, Rimvydas Sadauskas, Ričardas Šveikauskas, Aleksandr Levšin - Eligijus Jankauskas, Domantas Putrius (73. Skirmantas Rakauskas), Giedrius Matulevičius, Edgaras Dubickas (61. Linas Mėgelaitis) - Edvinas Baniulis (86. Manfredas Ruzgis)

Żółte kartki: Szymański, Kownacki - Sadauskas, Jankauskas, Adamonis, Šimkus.

Relacja zakończona

Koniec meczu, dziękujemy i zapraszamy na kolejne relacje.

Cóż za strzał Kownackiego z połowy boiska, Polak zauważył wysuniętego bramkarza, ale chybił.

Polska cały czas w ataku! Arbiter doliczył aż 5 minut, musimy utrzymać wynik.

Jóźwiak zablokowany, kapitalna kolejna akcja Michalaka.

Świderski! Kolejna ładna akcja Polaków i strzał w słupek. Kapitalne zmiany przeprowadził Czesław Michniewicz.

Wreszcie Polakom wyszła jedna, kapitalna akcja. Świetne zgranie Świderskiego, asysta Jóźwiaka i gol Kownasia.

GOOOOOOOL! W Dawid Kownacki wykorzystał kapitalne podanie od Jóźwiaka

... nieco lepiej uderzył Świderski, ale nadal niecelnie.

Kolejny wolny z dobrej odległości...

KONTROWERSJA! Kownacki faulowany w polu karnym, ale sędzia uznał, że Polak udawał. Żółta kartka choć powinien być karny.

Świderski! Stuprocentowa sytuacja po bardzo ładnej wrzutce. To musi być gol!

Kolejny za słaby strzał zza pola karnego. Polakom potrzebna jest jedna akcja, jeden gol.

Jóźwiak zmienia Szymańskiego, wszystkie siły ofensywne rzuca trener Michniewicz.

Świderski! Ależ miał sytuację i lekko spanikował, piłka wysoko nad bramką.

Świderski zmienia Jagiełłę.

Niebezpieczne dośrodkowanie rywali, ale wychodzimy obronną ręką. Kontratak w naszym wykonaniu bardzo słaby.

Coraz groźniejsze nasze wrzutki w pole karne. Wejście Michalaka ożywiło naszą grę, brakuje jeszcze tylko wykończenia.

Powoli zaczyna nas gonić czas, strata punktów będzie bardzo bolesna.

Michalak! Ależ mógł mieć wejście. Polak uderzył z ostrego kąta i minimalnie przestrzelił.

Michalak już w pierwszej akcji pokazał swoje umiejętności wchodząc prawym skrzydłem, akcja jednak nie zakończona strzałem.

Michalak zmienia Bartosza i zaczynamy drugą połowę.

Podsumowując pierwszą połowę, można przyznać, że Polska gra bez pomysłu, dobrze do trzydziestego metra, ale chaotycznie bliżej pola karnego. Dwie dobre okazje, Kownackiego i Wieteski to wszystko. Trener Michniewicz nie może być zadowolony.

Najlepsza okazja naszej reprezentacji, ale piłka po strzale Wieteski piłka minimalnie minęła słupek bramki gości.

Akcja Kownackiego na prawej stronie, ale słabe dośrodkowanie. Wrzutki naszych piłkarzy na razie nie przynoszą efektów. Bardzo schematyczna gra piłkarzy Czesława Michniewicza.

Posiadanie piłki oczywiście po stronie Polaków 68%-32%. Sytuacje tworzymy coraz lepsze, ale dalej nie gramy tak jak np. w meczu z Danią.

Kownacki! Polak uderzył z główki, ale dobrze interweniuje golkiper rywali.

Szymański niecelnie z wolnego.

W końcu rozerwała się nieco defensywa Litwy, ale nie potrafiliśmy tego wykorzystać. Będziemy mieli jeszcze rzut wolny.

Mecz na razie nie porywa, Litwini grają antyfutbol, bronią się w jedenastu. Polacy jednak bez pomysłu nie wiedzą, jak oszukać defensywę przeciwników.

Kownacki strzela, ale... bardzo wysoko nad bramką.

W końcu dobra sytuacja dla Polski, ale w odpowiedzi Litwini. Dobrze wyszedł z bramki Grabara.

Ostro od początku grają Litwini

Strzał Kownackiego za słaby i bez problemu łapie bramkarz rywali.

Biało-Czerwoni długo utrzymują się przy piłce na połowie gości. Teraz odważne wejście Wieteski i będziemy mieli rzut wolny.

Na razie jednak bez żadnej klarownej sytuacji.

Goście nie potrafią wyjść z właśnej połowy, bardzo dobry początek pierwszej połowy w wykonaniu naszej reprezentacji.

Polacy dzisiaj ofensywnie ustawieni, z trójką piłkarzy z przodu. Wiadomo, że to my musimy atakować, bo nikt nie wyobraża sobie braku trzech punktów.

Pierwszy rzut rożny, ale fatalnie wykonany i od bramki Litwini.

Piłka w bramce Litwinów, ale wcześniej faulował Kownacki i gol nieuznany.

Dodajmy tylko, że Duńczycy zremisowali z Gruzją. Polska w razie zwycięstwa przeskoczy Danię o punkt.