Puchar Polski: Kurzawa reanimuje Górnika. Legia remisuje w Zabrzu

Hit, klasyk, ale zarazem starcie dwóch zespołów w kryzysie. Przed pierwszym półfinałowym meczem Pucharu Polski Górnik - Legia można było się obawiać o poziom. Nie było jednak tak źle. Przez ponad godzinę dominowała Legia, która powinna prowadzić już dwa-trzy do zera, a koniec końców ledwie utrzymała remis. Wynik 1:1 oznacza, że wciąż nie wiemy, kto zagra w finale na Narodowym.

Dwa do dziewięciu w strzałach, zero - pięć w strzałach celnych. Statystyki pierwszej połowy mówią wiele o przewadze gości. I warto dodać, że przynajmniej w kilku przypadkach po tych strzałach Legia mogła objąć prowadzenie. Po pierwszych dwudziestu minutach sam Eduardo powinien mieć na koncie gola i asystę. Ale w sytuacji sam na sam przegrał z Tomaszem Loską, a kiedy znakomicie podał do Artura Jędrzejczyka strzał reprezentanta Polski został w ostatniej chwili zablokowany przez obrońców Górnika. A przecież mistrzowie Polski mieli jeszcze przed przerwą słupek po strzale Vesovicia i fatalne pudło z kilku metrów Szymańskiego.

Legii do przerwy brakowało właściwie tylko skuteczności, ale bez wątpienia był to inny - lepszy - zespół niż w ostatnich kolejkach ligowych. Powszechnie oskarżany o sekowanie polskich piłkarzy trener Romeo Jozak tym razem znalazł w wyjściowej jedenastce miejsce dla pięciu Polaków. Obok Cierzniaka w pierwszym składzie znaleźli się również Szymański, Mączyński, Pazdan i Jędrzejczyk. Cały polski kwintet zaprezentował się co najmniej poprawnie, a chęć rehabilitacji za ostatnie słabe występy najmocniej było widać po Jędrzejczyku.

Jeśli kibice w Zabrzu liczyli na zmianę oblicza meczu po przerwie, to srodze się zawiedli. Choć trudno w to uwierzyć, w drugiej połowie Górnik jeszcze wyraźniej oddał inicjatywę Legii. Gospodarze ograniczyli się wyłącznie do obrony i szybko się to na nich zemściło.

W 61. minucie piłkę w środku pola przejął Szymański, zagrał do Hamalainena, który odegrał w kierunku Antolicia; Chorwat przytomnie przepuścił piłkę do Marko Vesovicia, a bardzo aktywny w tym meczu Czarnogórzec pewnie pokonał Loskę.

Pierwsze minuty po straconej bramce zdawały się świadczyć o kompletnej niemocy Górnika, który nie był w stanie zareagować, odpowiedzieć. No chyba, że za reakcję uznamy kilka ostrzejszych starć - po jednym z nich wywiązała się na murawie awantura, którą żółtymi kartkami przypłacili Jędrzejczyk i Matuszek.

A później... mecz się równie diametralnie, co niespodziewanie odmienił. Przed polem karnym sfaulowany został Dani Suarez, do piłki ustawionej osiemnaście metrów od bramki podszedł Rafał Kurzawa i zrobił to, co potrafi najlepiej: uderzył bardzo precyzyjnie nad murem. I doprowadził do wyrównania.

Niewiele brakowało, a Górnik poszedłby za ciosem. Bardzo dobrą okazję miał Damian Kądzior, znakomitą - młodziutki Wojciech Hajda. Więcej bramek jednak już nie padło i przed rewanżem na Łazienkowskiej kwestia awansu do finału jest absolutnie otwarta.

Puchar Polski 1. mecz półfinałowy

Górnik Zabrze - Legia Warszawa 1:1 (0:0)

Bramki: Kurzawa 75 - Vešović 61

Górnik Zabrze: Tomasz Loska - Mateusz Wieteska, Dani Suárez, Paweł Bochniewicz, Adrian Gryszkiewicz (59. Bartłomiej Olszewski) - Damian Kądzior, Szymon Matuszek, Szymon Żurkowski, Rafał Kurzawa - Igor Angulo, Marcin Urynowicz (72. Wojciech Hajda)

Legia Warszawa: Radosław Cierzniak - Artur Jędrzejczyk, William Rémy, Michał Pazdan, Adam Hloušek - Krzysztof Mączyński, Domagoj Antolić, Sebastian Szymański - Marko Vešović, Eduardo (74. Jarosław Niezgoda), Kasper Hämäläinen (66. Cristian Pasquato)

Żółte kartki: Wieteska, Matuszek - Pazdan, Hloušek, Jędrzejczyk, Szymański, Mączyński

Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji i zapraszamy na jutrzejsze spotkanie Korony z Arką Gdynia.

Kiedy są rewanże 1/2 finału PP?

Kiedy są rewanże 1/2 finału Pucharu Polski? Legia - Górnik i Arka - Korona

Kiedy są rewanże 1/2 finału Pucharu Polski? Mecz Legia - Górnik odbędzie się w środę 18 kwietnia o 20:30, natomiast spotkanie Arka - Korona we wtorek 17 kwietnia o tej samej porze. Finał Pucharu Polski 2 maja na PGE Narodowym w Warszawie.

Górnik - Legia 1:1

Kurzawa nie dobiegł do dośrodkowanej piłki. Po chwili błąd Hajdy i KONIEC!

Leżał Hajda, ale ostatnią akcję będzie miała Legia...

Dośrodkowanie Kurzawy, strzał Angulo, ale nie ma gola. Doliczone trzy minuty.

Pazdan z Jędrzejczykiem poszli w pole karne rywala, a Górnik ruszył z kontrą! Żurkowski minął Mączyńskiego, ale dograł za plecy kolegi. Strzał Kądziora broni Cierzniak!

Szymański kopnął w głowę Wieteskę. Faul pod polem karnym Górnika i żółta kartka dla Szymańskiego.

Strzał Szymańskiego broni Loska! Dwaj najlepsi gracze w obu drużynach!

Loska interweniuje w polu karnym, Górnik próbuje kontrować. Nic nie wyszło z kolejnej akcji zaczepnej.

Łapcie gola Rafała Kurzawy.

Hajda przed okazją, ale w sytuacji sam na sam broni Radosław Cierzniak!

Wprowadzony chwilę wcześniej Niezgoda miał szansę pokonać Loskę, ale przestrzelił. Szykuje się wymiana ciosów w końcówce.

Dośrodkowanie Kurzawy z rzutu wolnego wpada wprost w ręce Cierzniaka.

Górnik idzie za ciosem! Kądzior miał piłkę na prawej nodze, ale strzelił kilka metrów obok słupka.

Górnik - Legia 0:1

KURZAWA GOOOL!

Faul na Suarezie na 18. metrze od bramki Legii! To będzie okazja dla Kurzawy!

Zmiana w Górniku ---> schodzi Urynowicz, wchodzi Hajda.

Strzał głową Jędrzejczyka znowu broni Loska.

Zapraszamy do obejrzenia gola Marko Vesovicia.

AWANTURA! Kurzawa, Vesovic, Jędrzejczyk i Matuszek bardzo aktywni w dużej kłótni. Żółte kartoniki dla dwóch ostatnich graczy.

Zmiana w Legii ---> schodzi Hamalainen, wchodzi Pasquato.

Górnik na razie nie reaguje na straconego gola. A Legia szuka kolejnego trafienia, Szymański jest dzisiaj niezwykle aktywny.

Kontra Legii zakończona golem Vesovicia! Zaczęło się od straty Kurzawy, który leży teraz jeszcze na murawie.

Górnik - Legia 0:0

Pierwsza zmiana w zespole gospodarzy --->schodzi Gryszkiewicz, wchodzi Bartłomiej Olszewski.

Sprytnie zachował się Vesović, faul i rzut wolny dla Legii.

Żółta kartka dla Mateusza Wieteski.

Piękna akcja Szymańskiego z Mączyńskim zakończona instynktowną interwencją Loski!

Mogła być kontra Górnika, ale Kądzior faulował rywala jeszcze na własnej połowie.

Eduardo chciał efektownymi nożycami wykończyć akcję, ale nieczysto trafił w piłkę.

Gramy! Bez zmian w obydwu jedenastkach.

Wracamy do Zabrza, zaraz początek drugiej połowy! Najlepszą okazję w pierwszej zmarnowali na spółkę Vesović i Szymański.

Oto statystyki pierwszej połowy. Wracamy za niespełna kwadrans!

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY.

I kolejny spalony Górnika... Zabrzanie bez dobrej szansy w pierwszej połowie.

Dwie minuty doliczone do pierwszej połowy.

Teraz Urynowicz leżał długo na murawie. Chwilę później Cierzniak zatrzymuje Angulo, ale Hiszpan na spalonym.

Vesović trafia w słupek, a dobitka Szymańskiego ląduje daleko w trybunach! Najlepsza okazja Legii w pierwszej połowie!

Podanie od Kądziora do Angulo nieco za plecy Hiszpana i z dobrej akcji nici.

Próba dwójkowej akcji Kurzawa - Angulo, ale na minimalnym spalonym ten drugi.

Loska z kłopotami odbił dośrodkowanie Szymańskiego, a później złapał strzał Remy'ego.

Dziwna kontra Legii i decyzja Szymańskiego nietrafiona.

A tym razem Loska ratuje Górnika! Hamalainen uderzył zaskakująco, ale świetna interwencja na refleks bramkarza!

Ależ błąd Gryszkiewicza! Szymański stanął oko w oko z Loską... ale Gryszkiewicz zdążył jeszcze wsadzić nogę. Młody chłopak naprawił swój błąd.

Legia opanowała sytuację na murawie i coraz częściej gości na połowie Górnika. Nie zmienia to faktu, że wciąż więcej jest fauli niż płynnej gry. Tym razem leży Urynowicz...

Druga żółta kartka dla obrońcy Legii - tym razem ukarany Hlousek. Po chwili szansa Jędrzejczyka w polu karnym gospodarzy, ale w ostatniej chwili blokuje go Gryszkiewicz.

Loska już opatrzony przez sztab medyczny. Gramy dalej, oby ta sytuacja rozpędziła to spotkanie.

Legia wyszła spod wysokiego pressingu Górnika i miała doskonałą okazję! Eduardo zatrzymany przez Loskę, a ten jeszcze faulowany przez Vesovicia!

Co Tomasz Hajto sądzi o symulantach?

Pierwsza żółta kartka w tym brzydkim meczu - Pazdan ostro wszedł w rywala i musi teraz uważać.

Kolejny brzydki faul, tym razem Pazdana na Kądziorze. Wrzutka Kurzawy w rękawicach Cierzniaka.

Strzał Żurkowskiego z daleka niecelny.

Dośrodkowanie Kurzawy przecięte przez Legionistów, uderzenie z dystansu bardzo niecelne.

Teraz leży Angulo po faulu Remy'ego. Wolny z niebezpiecznej odległości.

Pierwsze minuty bardzo nerwowe z obu stron, gorąco też na trybunach. Ostre wejście Żurkowskiego, Vesovic ma problemy z barkiem.

Legia w ataku pozycyjnym, podanie Szymańskiego w pole karne nie dotarło do kolegi z drużyny.

Rozpoczęli gospodarze z Zabrza.

Dwie minuty do pierwszego gwizdka! Sędziuje Daniel Stefański!

Ciekawostka ze strony internetowej "Legionisci.com":

Urban stracił pracę w Legii po meczu w Zabrzu (1/8 PP, Górnik 3-1 Legia)

Berg stracił pracę w Legii po meczu w Zabrzu (Ekstraklasa, Górnik 2-2 Legia)

Wśród ponad 20 tysięcy kibiców na trybunach spora grupa legijna:

Komplet widzów na trybunach Areny Zabrze!

Już za chwilę na "majka" wchodzą Mateusz Borek i Tomasz Hajto!

Puchar Polski: Górnik Zabrze - Legia Warszawa. Transmisja w Polsacie Sport

Rozgrywki o Puchar Polski wkraczają w decydującą fazę! O awans do wielkiego finału na PGE Narodowym powalczą dwaj odwieczni rywale - Górnik i Legia. Czy Wojskowi odpłacą się za upokorzenie z ostatniej edycji rozgrywek? Transmisja pierwszego meczu półfinałowego Górnik Zabrze - Legia Warszawa w Polsacie Sport.

Dziś zostały wyznaczone terminy rewanżowych spotkań 1/2 finału PP:

Do bramki Górnika wraca zaś Tomasz Loska, którego w ostatnim meczu ligowym zastąpił Wojciech Pawłowski. Obok Igora Angulo w ataku dzisiaj Marcin Urynowicz.

Zaczynamy od składu gości z Warszawy, których na boisko wyprowadzi dziś Artur Jędrzejczyk. W bramce Radosław Cierzniak.

Witamy w relacji na żywo z pierwszego meczu półfinału PP Górnik - Legia. Do rozpoczęcia meczu równo godzina.