Podopieczni trenera Janusza Kozaka w grupie pokonali Niemcy 58:52, Kolumbię 40:38 i przegrali z gospodarzami 53:54. Dało im to drugie miejsce i awans do fazy pucharowej.

W sobotnim półfinale Polacy przegrali z Irlandią 46:50, a w niedzielnym meczu o trzecie miejsce pokonali Kolumbię 55:53. Turniej wygrała Irlandia po finałowym zwycięstwie nad Nową Zelandią 50:42.

W zawodach brało udział osiem zespołów. W drugiej grupie grały Brazylia, Nowa Zelandia, Irlandia i Korea Południowa. Cztery najlepsze ekipy awansowały do finałów MŚ.

Przed wyjazdem do Szwajcarii trener Polaków spodziewał się awansu i zespół zrealizował plan.

Jego podopiecznym do awansu na MŚ niewiele zabrakło już podczas ostatnich ME w Niemczech. „Cztery najlepsze zespoły się kwalifikowały, a my zajęliśmy piąte miejsce” – wyjaśnił.

W polskiej kadrze na szwajcarski turniej było 12 zawodników, w tym jedna kobieta.

Drużyna zabrała na zawody m.in. wózki do gry, które są inne od tych używanych na co dzień – mają specjalne wzmocnienia i pochylone koła.

W rugby na wózkach gra się piłkami nieco przypominającymi siatkarskie. Rywalizują zespoły czteroosobowe, w hali, na boisku do koszykówki. Punkty zdobywa się przewożąc piłkę za linię końcową, spotkanie trwa 4 x 8 minut efektywnego czasu.

W kadrze są osoby w wieku od 23 do 42 lat po wypadkach komunikacyjnych, skokach do wody, ale i z porażeniem mózgowym, jest osoba po amputacji nogi.

Wsparcie finansowe dla kadry zapewnia w największym stopniu Ministerstwo Sportu i Turystyki.