Nie z ZAKSĄ te numery, panie Heynen! Mistrz Polski w Final Four Ligi Mistrzów

Siatkarze VfB Friedrichshafen przegrali z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle 0:3 w rewanżowym spotkaniu II rundy fazy play–off Ligi Mistrzów. W pierwszym meczu mistrzowie Polski wygrali 3:2. Oznacza to, że ZAKSA awansowała do Final Four LM, który zostanie rozegrany w Kazaniu w dniach 12–13 maja.

ZAKSA była faworytem konfrontacji z wicemistrzem Niemiec, jednak pierwsze spotkanie pokazało, że VfB Friedrichshafen jest wymagającym rywalem. Spotkanie w Kędzierzynie-Koźlu miało niezwykle dramatyczny scenariusz. W dwóch pierwszych setach górą byli siatkarze ZAKSY, którzy wygrali 25:23 oraz 25:21. Dwa kolejne to załamanie gry gospodarzy i porażki 22:25 oraz 22:25. Początek tie-breaka również przebiegał po myśli przyjezdnych, w końcówce mistrzowie Polski zdołali jednak przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę (15:13). ZAKSA pokonała VfB 3:2 i pojechała do Niemiec ze skromną zaliczką.

Ekipa z Friedrichshafen nie miała w składzie wielkich siatkarskich gwiazd. Nazwiska czołowych siatkarzy – choćby Davida Sossenheimera, czy Athanasiosa Protopsaltisa – są znane jedynie bardziej wytrawnym kibicom siatkówki. W tej sytuacji za najważniejszą postać tej drużyny uznawano trenera Vitala Heynena. Zmysł taktyczny nowego selekcjonera reprezentacji Polski miał być kluczem do sukcesu niemieckiej drużyny w konfrontacji z ZAKSĄ.

Zastanawiano się, na ile te dwa wygrane w pierwszym meczu przez gości sety były wynikiem ich wysokich możliwości, a na ile efektem słabszej postawy mistrzów Polski. Drugi mecz rozwiał te wątpliwości. Drużyna, która przed wyjazdem do Kędzierzyna-Koźla miała serię 38 zwycięstw w obecnym sezonie w krajowych rozgrywkach i w Lidze Mistrzów, w rewanżu, z doskonale dysponowaną ZAKSĄ nie miała wiele do powiedzenia.

Pokazał to już pierwszy set. W środkowej jego części siatkarze z Kędzierzyna-Koźla mieli wyraźną przewagę (9:16), później jeszcze 11:20. Gospodarze w końcówce zdołali nieco zmniejszyć straty, jednak i tak zdecydowanie ulegli 19:25. Na uwagę zasługuje wysoka skuteczność ZAKSY w ataku – 94%.

Odsłona numer dwa to przewaga kędzierzynian od początku (1:4), a w dalszej części siatkarze z Friedrichshafen nie byli w stanie znaleźć recepty na dobrą postawę gości. Partię efektownie, bo dwoma asami serwisowymi zakończył Łukasz Wiśniewski (18:25). Środkowy ZAKSY wywalczył w tym meczu sześć punktów bezpośrednio z zagrywki, a gospodarze przegrali w tym elemencie 1–8.

Trzeci set to już przepaść w grze obu drużyn i bezlitosne dobijanie słabnących gospodarzy. Wynik 13:25 mówi właściwie wszystko o przebiegu tej części meczu. Autowy atak gospodarzy zakończył spotkanie, po którym nastąpiła eksplozja radości siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla.

Final Four zostanie rozegrany w dniach 12–13 maja w Kazaniu. Klub z Kędzierzyna-Koźla został drugim jego uczestnikiem. Pierwszym był gospodarz – Zenit Kazań, triumfator trzech ostatnich edycji LM. Dwóch kolejnych finalistów wyłonią środowe mecze Lokomotiv Novosibirsk – Sir Calussi Sicoma Perugia (14.25; transmisja – Polsat Sport) i Trentino Diatec – Cucine Lube Civitanova (20.25; transmisja – Polsat Sport Extra).

ZAKSA po raz czwarty w historii znalazła się w najlepszej czwórce siatkarskiej Ligi Mistrzów. W 2003 roku zajęła trzecie miejsce, a w 2002 i 2013 była czwarta.

VfB Friedrichshafen – ZAKSA  Kędzierzyn-Koźle 0:3 (19:25, 18:25, 13:25)

ZAKSA: Benjamin Toniutti, Rafał Buszek, Łukasz Wiśniewski, Mateusz Bieniek, Maurice Torres, Sam Deroo – Paweł Zatorski (libero) oraz Sławomir Jungiewicz.
VfB:
Simon Tischer, Bartłomiej Bołądź, Andreas Takvam, David Sossenheimer, Athanasios Protopsaltis, Philipp Collin – Markus Steuerwald (libero) oraz Jakob Guenthoer, Thilo Spaeth-Westerholt, Daniel Malescha, Tomas Kocian, Scott Michael Kevorken.

Relacja zakończona

VfB – ZAKSA 0:3 (19:25, 18:25, 13:25) Koniec meczu! Zdecydowane zwycięstwo siatkarzy ZAKSY i awans do Final Four!

VfB – ZAKSA 0:2, 13:24 Skuteczny atak Rafała Buszka dał piłkę meczową ZAKSIE.

VfB – ZAKSA 0:2, 10:20 Pięć punktów do Kazania...

VfB – ZAKSA 0:2, 10:19 Skuteczny blok gości.

VfB – ZAKSA 0:2, 9:18 Rafał Buszek po dłoniach blokujących rywali.

VfB – ZAKSA 0:2, 8:16 Osiem oczek zaliczki mistrzów Polski na drugiej przerwie.

VfB – ZAKSA 0:2, 7:15 Dziesięć wygranych piłek dzieli ZAKSĘ od Final Four.

VfB – ZAKSA 0:2, 5:13 Skuteczny atak Sama Deroo.

Heynen przeszkodził swojemu zawodnikowi w obronie (WIDEO)

W drugim secie meczu II rundy fazy play-off siatkarskiej Ligi Mistrzów VfB Friedrichshafen - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle miało miejsce niecodzienne zdarzenie. Vital Heynen utrudnił nieco zagranie swojemu zespołowi, bo... nie zdążył uciec przed piłką. Po doskonałej zagrywce Łukasza Wiśniewskiego ogromne problemy z przyjęciem miał David Sossenheimer.

VfB – ZAKSA 0:2, 4:12 Drugi czas dla Vitala Heynena.

VfB – ZAKSA 0:2, 4:10 ZAKSA utrzymuje przewagę.

VfB – ZAKSA 0:2, 3:8 Sam Deroo skutecznie i pięć punktów zaliczki ZAKSY na pierwszej przerwie.

VfB – ZAKSA 0:2, 2:7 Reprymenda trenera nie przyniosła efektu... Kolejny punkt dla gości.

VfB – ZAKSA 0:2, 2:6 Wyraźna przewaga ZAKSY na początku seta. Vital Heynen wykorzystał pierwszy czas.

VfB – ZAKSA 0:2, 0:2 Obie ekipy rozpoczęły trzecią partię.

VfB – ZAKSA 0:2 (19:25, 18:25) Łukasz Wiśniewski - kolejny as! ZAKSA prowadzi 2:0 i w najgorszym przypadku będzie grać "złotego seta".

VfB – ZAKSA 0:1, 18:24 Łukasz Wiśniewski - as serwisowy i piłka setowa dla ZAKSY!

VfB – ZAKSA 0:1, 18:23 Athanasios Protopsaltis zablokowany! Vital Heynen wziął czas.

VfB – ZAKSA 0:1, 18:22 Skuteczny atak Rafała Buszka z lewego skrzydła.

VfB – ZAKSA 0:1, 17:21 Skutecznie Łukasz Wiśniewski, piłka po obronie gospodarzy trafiła w antenkę.

VfB – ZAKSA 0:1, 16:19 Andreas Takvam zaserwował w siatkę.

VfB – ZAKSA 0:1, 15:18 Mateusz Bieniek ze środka.

VfB – ZAKSA 0:1, 14:17 Benjamin Toniutti popisał się efektowną kiwką.

VfB – ZAKSA 0:1, 14:16 Skuteczna kontra gospodarzy.

VfB – ZAKSA 0:1, 12:16 Sam Deroo ustalił wynik na drugiej przerwie technicznej.

VfB – ZAKSA 0:1, 11:15 Mocny atak Łukasza Wiśniewskiego ze środka.

VfB – ZAKSA 0:1, 11:14 Athanasios Protopsaltis przedarł się przez blok ZAKSY.

VfB – ZAKSA 0:1, 10:12 David Sossenheimer skutecznie w ataku.

VfB – ZAKSA 0:1, 8:12 Maurice Torres zaatakował po bloku, co pokazała weryfikacja. Vital Heynen poprosił o czas.

VfB – ZAKSA 0:1, 7:9 Przestrzelił zagrywkę Rafał Buszek.

VfB – ZAKSA 0:1, 6:8 Punkt dla gospodarzy po przerwie.

VfB – ZAKSA 0:1, 5:8 Trzy punkty różnicy na pierwszej przerwie.

VfB – ZAKSA 0:1, 4:7 Łukasz Wiśniewski bezpośrednio z zagrywki.

VfB – ZAKSA 0:1, 2:5 Łukasz Wiśniewski przedarł się przez blok rywali.

VfB – ZAKSA 0:1, 1:4 Dobry początek mistrzów Polski.

VfB – ZAKSA 0:1, 1:3 Rozpoczęła się druga odsłona.

VfB – ZAKSA 0:1 (19:25) Niemcy obronili się w dwóch akcjach, jednak w trzeciej pomyłka Davida Sossenheimera w polu serwisowym zakończyła premierową odsłonę.

VfB – ZAKSA 0:0, 17:24 Sam Deroo wywalczył piłkę setową!

VfB – ZAKSA 0:0, 16:23 Andreas Takvam zaserwował w siatkę.

VfB – ZAKSA 0:0, 16:22 Andreas Takvam - as serwisowy. Andrea Gardini poprosił o czas.

VfB – ZAKSA 0:0, 15:22 Dotknięcie siatki po stronie ZAKSY.

VfB – ZAKSA 0:0, 13:21 Athanasios Protopsaltis zaserwował w siatkę. Trener gospodarzy poprosił o przerwę.

VfB – ZAKSA 0:0, 11:20 Skuteczny atak Sama Deroo.

VfB – ZAKSA 0:0, 11:19 Maurice Torres zaatakował po bloku rywali, co pokazała weryfikacja.

VfB – ZAKSA 0:0, 9:17 Blok Łukasza Wiśniewskiego.

VfB – ZAKSA 0:0, 9:16 Siedem oczek zaliczki gości na drugiej przerwie.

VfB – ZAKSA 0:0, 9:15 Athanasios Protopsaltis popisał się efektownym atakiem.

VfB – ZAKSA 0:0, 7:13 Skutecznie ze środka Mateusz Bieniek.

VfB – ZAKSA 0:0, 6:11 Serwis w siatkę przerwał serię ZAKSY.

VfB – ZAKSA 0:0, 5:10 Maurice Torres - as serwisowy! Vital Heynen poprosił o czas.

VfB – ZAKSA 0:0, 5:9 Po przerwie skuteczny blok ZAKSY.

VfB – ZAKSA 0:0, 5:8 Trzy oczka zaliczki ZAKSY na pierwszej przerwie technicznej.

VfB – ZAKSA 0:0, 4:7 Łukasz Wiśniewski - as serwisowy.

VfB – ZAKSA 0:0, 4:6 Skuteczny na początku meczu Maurice Torres dał przewagę ZAKSIE.

VfB – ZAKSA 0:0, 1:1 Rozpoczął się rewanżowy mecz II rundy fazy play-off Ligi Mistrzów.

Składy:

VfB: Protopsaltis, Takvam, Tischer, Bołądź, Sossenheimer, Collin – Steuerwald (libero).
ZAKSA: Toniutti, Buszek, Wiśniewski, Torres, Deroo, Bieniek – Zatorski (libero).

Przypomnijmy skrót pierwszego meczu:

VfB Friedrichshafen - drużyna bez gwiazd zaskoczyła ZAKSĘ!

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wygrali we własnej hali z VfB Friedrichshafen 3:2, po pierwszym meczu II fazy play-off Ligi Mistrzów pozostał jednak spory niedosyt. Mistrzowie Polski prowadzili 2:0 w setach, ale stracili punkt. Dlaczego podopieczni Vitala Heynena zaskoczyli kędzierzynian? Na papierze mistrzowie Polski byli faworytami konfrontacji z wicemistrzami Niemiec.

W środę 11 kwietnia rozegrane zostaną dwa pozostałe spotkania II rundy fazy play-off. Transmisje meczów na sportowych antenach Polsatu:

Lokomotiv Novosibirsk – Sir Calussi Sicoma Perugia (14.25; transmisja – Polsat Sport)
Trentino Diatec – Cucine Lube Civitanova (20.25; transmisja – Polsat Sport Extra)

Turniej finałowy Ligi Mistrzów zostanie rozegrany w dniach 12–13 maja. Na zwycięzców konfrontacji czeka gospodarz – Zenit Kazań.

Przypomnijmy wyniki pierwszych meczów II rundy fazy play-off Ligi Mistrzów siatkarzy:

ZAKSA Kędzierzyn Koźle – VfB Friedrichshafen 3:2 (25:23, 25:21, 22:25, 22:25, 15:13)
Cucine Lube Civitanova – Trentino Diatec 3:1 (25:22, 23:25, 25:19, 28:26)
Sir Calussi Sicoma Perugia – Lokomotiv Novosibirsk 3:1 (24:26, 25:15, 25:19, 25:21).

Liga Mistrzów: VfB Friedrichshafen - ZAKSA. Transmisja w Polsacie Sport

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w pierwszym spotkaniu pokonała u siebie VfB Friedrichshafen 3:2. We wtorkowy wieczór w Niemczech odbędzie się mecz rewanżowy, który zadecyduje o tym kto awansuje do Final Four Ligi Mistrzów. Transmisja spotkania VfB Friedrichshafen - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle we wtorek 10 kwietnia od godziny 20.00 w Polsacie Sport.

Witamy w relacji na żywo z rewanżowego meczu II rundy fazy play–off Ligi Mistrzów siatkarzy: VfB Friedrichshafen – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Początek spotkania o godzinie 20.00.