NHL: Crosby wyprzedził Lemieux w punktacji kanadyjskiej play off

Hokeiści Pittsburgh Penguins pokonali Philadelphia Flyers 5:0 i tylko jedno zwycięstwo dzieli ich od półfinału Konferencji Wschodniej ligi NHL. Sidney Crosby w punktacji kanadyjskiej play off wyprzedził gwiazdę sprzed lat "Pingwinów" Mario Lemieux.

W środowym meczu Crosby strzelił bramkę i miał asystę. Łącznie w play off zgromadził 173 pkt (62 gole i 111 asyst). 30-letni zawodnik jest już lepszy od legendarnego Lemiex - 172 (76 + 96).

Oprócz Crosby'ego, trafienia dla Penguins zanotowali: Jewgienij Małkin, Phil Kessel, Kris Letang i Riley Sheahan.

W rywalizacji do czterech wygranych "Pingwiny", zdobywcy Pucharu Stanleya w dwóch ostatnich sezonach, prowadzą 3-1. Piąte spotkanie, być może decydujące, odbędzie się w piątek w Pittsburghu.

W innej rywalizacji na Wschodzie Tampa Bay Lightning również potrzebują tylko jednego triumfu do wyeliminowania New Jersey Devils (3-1). Środowa potyczka zakończyła się wygraną Lightning 3:1, a bohaterem był Nikita Kuczerow, który dwukrotnie wpisał się na listę strzelców.

W punktacji kanadyjskiej tegorocznej fazy play off po dziewięć "oczek" mają Kanadyjczyk Crosby, Rosjanin Kuczerow i Czech David Pastrnak z Boston Bruins.

W Konferencji Zachodniej awans do drugiej rundy (półfinały) wywalczyli hokeiści San Jose Sharks, pokonując w serii 4-0 Anaheim Ducks. W środę zwyciężyli 2:1, a autorem decydującego gola był Tomas Hertl w 50. minucie.

W ostatnim meczu Nashville Predators prowadzili 3:0 na wyjeździe z Colorado Avalanche. W ostatniej tercji gospodarze zdobyli dwie bramki, ale nie zdołali doprowadzić do dogrywki i w play off przegrywają 1-3.