Indykpol AZS ograł Asseco Resovię! Trzeci mecz wyłoni półfinalistę PlusLigi

W drugim spotkaniu ćwierćfinału PlusLigi siatkarze Asseco Resovii przegrali z Indykpolem AZS Olsztyn 1:3. Podopieczni trenera Roberto Santilliego wyrównali stan rywalizacji do dwóch zwycięstw, półfinalistę z tej pary wyłoni więc trzecie starcie, które zostanie rozegrane w niedzielę 22 kwietnia w Rzeszowie.

Pierwsza konfrontacja, rozegrana w Hali Urania zakończyła się zwycięstwem gości. Indykpol AZS Olsztyn przegrał z Asseco Resovią 2:3, choć zwyciężył w dwóch pierwszych partiach. W tej sytuacji siatkarze z Rzeszowa znaleźli się w komfortowej sytuacji, gdyż rywalizacja przeniosła się do Hali Podpromie.

Premierowa odsłona przyniosła kibicom ogromne emocje. Wynik długo oscylował wokół remisu (8:8, 13:13, 19:19). Jakub Jarosz przestrzelił zagrywkę, dając rywalom piłkę setową (23:24), ale po chwili Thibault Rossard obił blok przyjezdnych, doprowadzając do rywalizacji na przewagi. Ta miała niezwykle zacięty przebieg. Olsztynianie mieli sześć piłek setowych, dopiero pomyłka Rossarda w ataku zakończyła tę partię (28:30).

Drugi set toczył się przy przewadze gospodarzy, którzy odskoczyli rywalom już na początku, po serii pięciu wygranych akcji (9:4). W ekipie z Rzeszowa dobrze prezentował się w tym okresie Jakub Jarosz, którego ataki przyniosły miejscowym sporą część punktowej zdobyczy. Gospodarze uzyskali prowadzenie 19:13 i wydawało się, że kontrolują sytuację. Goście ruszyli jednak w pogoń – seria wygranych akcji przy serwisach Tomasa Rousseaux pozwoliła skrócić dystans (19:17). Końcówka przebiegła jednak po myśli gospodarzy, a Michał Kędzierski zakończył seta atakiem z przechodzącej piłki (25:21).

Trzecia partia nie miała wielkiej historii, a jej scenariusz od samego początku pisali olsztynianie, którzy rozpoczęli seta od kapitalnych bloków Jakuba Kochanowskiego (0:3). W kolejnych akcjach goście wykorzystali niemoc siatkarzy z Rzeszowa i powiększali przewagę (4:10, 8:16). W końcówce różnica wynosiła już dziesięć oczek (9:19), a skuteczny atak Adriana Buchowskiego zakończył męczarnie gospodarzy w tym secie (15:25).

Set numer cztery to nierówna gra obu ekip. Najpierw przewagę mieli goście (7:10), by szybko oddać ją w ręce rzeszowian (11:10). W środkowej części goście znów odskoczyli, wykorzystując problemy rywali na przyjęciu (12:16), jednak i tę stratę udało się gospodarzom odrobić (19:19). Zwycięzcę wyłoniła końcówka, a w niej udane zagrywki oraz skuteczny atak Rousseaux przechyliły szalę na stronę Indykpolu AZS (22:25).

MVP: Jakub Kochanowski – 20-letni środkowy Indykpolu AZS był pierwszoplanową postacią swej drużyny, wywalczył 15 punktów (w tym 2 zagrywką i 5 blokiem). Ogromny wkład w sukces olsztynian wniósł również Jan Hadrava, najlepiej punktujący graz tego widowiska (22); Tomas Rousseaux dołożył do bilansu gości 14 oczek. W ekipie z Rzeszowa najlepiej punktowali: Thibault Rossard (16), Jakub Jarosz (15) oraz Dawid Dryja (14).

To był mecz błędów, których więcej popełnili siatkarze gospodarzy (29–26). Goście wyraźnie lepiej punktowali zagrywką (4–12) oraz blokiem (7–12), a gospodarze w ataku (54–48).

Drugi mecz o półfinał:

Asseco Resovia – Indykpol AZS Olsztyn 1:3 (28:30, 25:21, 15:25, 23:25)

Asseco Resovia: Jakub Jarosz, Lukas Tichacek, Thibault Rossard, Aleksander Śliwka, Barthelemy Chinenyeze, Dawid Dryja – Mateusz Masłowski (libero) oraz Dominik Depowski, Jochen Schoeps, Łukasz Perłowski, Michał Kędzierski, Elviss Krastins.
Indykpol AZS: Jan Hadrava, Miłosz Zniszczoł, Robbert Andringa, Jakub Kochanowski, Paweł Woicki, Tomas Rousseaux – Michał Żurek (libero) oraz Daniel Pliński, Mateusz Kańczok, Łukasz Makowski, Adrian Buchowski.

Stan rywalizacji (do dwóch zwycięstw) 1–1. Trzeci mecz w niedzielę 22 kwietnia w Rzeszowie (godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport Extra).

Terminarz i plan transmisji play–off PlusLigi 2017/18:

Mecze o półfinał (do dwóch zwycięstw):

2018-04-18: Indykpol AZS Olsztyn – Asseco Resovia 2:3 (25:22, 27:25, 23:25, 19:25, 6:15)
2018-04-18: Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk 1:3 (25:14, 21:25, 23:25, 14:25)

2018-04-21: Asseco Resovia – Indykpol AZS Olsztyn 1:3 (28:30, 25:21, 15:25, 23:25)
2018-04-21: Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel (sobota, godzina 20.00; transmisja – Polsat Sport)

2018-04-22: Asseco Resovia – Indykpol AZS Olsztyn (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport Extra).
2018-04-22: Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel (ewentualnie, w przypadku wyniku 1–1; niedziela)