NHL: Capitals prowadzą w finale Konferencji Wschodniej

Hokeiści Washington Capitals pokonali na wyjeździe zespół Tampa Bay Lightning 4:2 w pierwszym meczu finałowym Konferencji Wschodniej ligi NHL. Do rozgrywki o Puchar Stanleya awansuje ta z drużyn, która odniesie cztery zwycięstwa.

Capitals zakwalifikowali się do finału Konferencji Wschodniej po raz pierwszy od 1998 roku, eliminując w poprzedniej rundzie obrońców trofeum Pittsburgh Penguins. W piątek w Tampie potwierdzili znakomitą dyspozycję, nie dając szans gospodarzom.

Drużyna ze stolicy USA objęła prowadzenie w ósmej minucie po strzale Czecha Michala Kempnego; na 2:0 podwyższył wynik tuż przed końcem pierwszej tercji Rosjanin Aleksander Owieczkin. W obu akcjach asystę zapisano innemu Rosjaninowi Jewgienijowi Kuzniecowowi.

"Nasza pierwsza tercja była naprawdę bardzo dobra. Stworzyliśmy wiele sytuacji strzeleckich, dwie wykorzystaliśmy. Nie pozwoliliśmy im oddychać" - powiedział Owieczkin, który w wieku 32 lat po raz pierwszy gra w finale konferencji.

Po siedmiu minutach drugiej tercji goście prowadzili już 4:0, a bramki zdobyli Kanadyjczyk Jay Beagle i Duńczyk Lars Eller. W ostatniej części gry gospodarze zmniejszyli rozmiary porażki po trafieniach Kanadyjczyka Stevena Stamkosa i Czecha Ondreja Palata.

Mecz numer 2 zostanie rozegrany w niedzielę także w Tampie.

Finał Konferencji Zachodniej między Winnipeg Jets a Vegas Golden Knights rozpocznie się w sobotę w Kanadzie.