Serbski trener Fenerbahce Zeljko Obradovic, który jest już najlepszym szkoleniowcem w historii tych rozgrywek (ma dziewięć mistrzostw Euroligi) w stolicy Serbii będzie miał okazję na zdobycie 10. trofeum.

 

Najbardziej utytułowanym zespołem klubowych mistrzostw Starego Kontynentu pozostaje Real Madryt, który zajął w Stambule czwarte miejsce. "Królewscy" po Puchar Europy sięgnęli w 1964-65, 1967-68, 1974, 1978, 1980, 1995 i 2015 roku.

 

Euroliga w latach 1958-96 nosiła nazwę Pucharu Klubowych Mistrzów Europy. Największe sukcesy polskich drużyn w tamtym okresie to trzecia lokata Polonii Warszawa (1960), czwarta Lecha Poznań (1959) oraz ćwierćfinały Legii Warszawa (1958, 1961, 1962, 1964) i Wisły Kraków (1963, 1965).

 

Od 1988 roku finał rozgrywany jest według formuły turniejowej. W tej epoce Polskę reprezentowało w najważniejszych rozgrywkach Starego Kontynentu pięć drużyn: Lech Poznań w 1990 roku (Final Eight), Śląsk Wrocław w latach 2001-04, Prokom Trefl (potem jako Asseco Gdynia) w latach 2004-13, Stelmet Zielona Góra (2013/14 oraz 2015/16) i PGE Turów Zgorzelec (2014/15). Największy sukces mistrza Polski to udział Asseco Gdynia w ćwierćfinale w 2010 r. (porażka z Olympiakosem Pireus).

 

W sezonie 2000/01 istniała SuproLiga, zarządzana przez Międzynarodową Federację Koszykówki (FIBA), i Euroliga - prowadzona przez Unię Koszykarskich Lig Europy (ULEB). Rozgrywki te wygrało Maccabi Tel Awiw, pokonując w Paryżu Panathinaikos Ateny.

 

Triumfatorzy Euroligi (do 1996 roku PKME):
  
  1958 ASK Ryga (ZSRR)
  1959 ASK Ryga (ZSRR)
  1960 ASK Ryga (ZSRR)
  1961 CSKA Moskwa (ZSRR)
  1962 Dynamo Tbilisi (ZSRR)
  1963 CSKA Moskwa
  1964 Real Madryt (Hiszpania)
  1965 Real Madryt
  1966 AP Simmenthal Mediolan (Włochy)
  1967 Real Madryt
  1968 Real Madryt
  1969 CSKA Moskwa
  1970 Ignis Varese (Włochy)
  1971 CSKA Moskwa
  1972 Ignis Varese
  1973 Ignis Varese
  1974 Real Madryt
  1975 Ignis Varese
  1976 Mobilgirgi Varese
  1977 Maccabi Tel Awiw (Izrael)
  1978 Real Madryt
  1979 KK Bośnia Sarajewo (Jugosławia)
  1980 Real Madryt
  1981 Maccabi Tel Awiw
  1982 Ultrarapida Cantu (Włochy)
  1983 Ford Cantu
  1984 Virtus Banco Rzym (Włochy)
  1985 KK Cibona Zagrzeb (Jugosławia)
  1986 KK Cibona Zagrzeb
  1987 Tracer Mediolan
  1988 Tracer Mediolan
  1989 KK Jugoplastika Split (Jugosławia)
  1990 KK Jugoplastika Split
  1991 POP 84 Split (Chorwacja)
  1992 KK Partizan Belgrad (Jugosławia)
  1993 CSP Limoges (Francja)
  1994 Joventut Badalona (Hiszpania)
  1995 Real Teka Madryt
  1996 Panathinaikos Ateny (Grecja)
  1997 Olympiakos Pireus (Grecja)
  1998 Kinder Bolonia (Włochy)
  1999 Żalgiris Kowno (Litwa)
  2000 Panathinaikos Ateny
  2001 SuproLiga: Maccabi Tel Awiw
       Euroliga: Kinder Bolonia
  2002 Panathinaikos Ateny (Grecja)
  2003 FC Barcelona (Hiszpania)
  2004 Maccabi Tel Awiw (Izrael)
  2005 Maccabi Tel Awiw
  2006 CSKA Moskwa
  2007 Panathinaikos Ateny
  2008 CSKA Moskwa
  2009 Panathinaikos Ateny
  2010 Regal FC Barcelona 
  2011 Panathinaikos Ateny
  2012 Olympiakos Pireus
  2013 Olympiakos Pireus
  2014 Maccabi Tel Awiw
  2015 Real Madryt
  2016 CSKA Moskwa
  2017 Fenerbahce Stambuł