W imprezie wystartują wszyscy czołowi polscy kierowcy rajdowi z liderem cyklu Grzegorzem Grzybem, który pod koniec kwietnia jadąc z pilotem Robertem Hundlą Skodą Fabią R5 wygrał 46. Rajd Świdnicki-Krause, pierwszą rundę mistrzostw Polski.

 

Obok Grzyba pojedzie także broniący tytułu Filip Nivette, który z powodu awarii chłodnicy w Fordzie Fiesta Proto nie ukończył pierwszej, kwietniowej rundy MP, którą zdominowali kierowcy jadący Skodami.

 

Na podium stanęły wówczas trzy załogi dysponujące Fabiami R5. Wygrał Grzyb przed Jakub Brzeziński z pilotem Kamilem Kozdroniem, a na trzeciej pozycji uplasował Mikołaj Marczyk z pilotem Szymonem Gospodarczykiem.

 

Tegoroczna impreza bazę będzie miała w Dusznikach Zdroju. Zaplanowane jest rozegranie 11 odcinków specjalnych, do programu po wielu latach przerwy wrócił kultowy oes Złoty Stok (12,6 km). Cztery próby odbędą się w kompleksie biathlonowym Duszniki Arena przy Jamrozowej Polanie.

 

W sobotę do przejechania jest sześć odcinków specjalnych, w niedzielę pięć. W sumie cała trasa ma 477 km, z czego 119 km stanowią próby sportowe.

 

Start rajdu i metę zaplanowano na dusznickim Rynku. Rywalizacja rozpocznie się w sobotę o godz. 12.30, pierwsza załoga na mecie spodziewana jest w niedzielę około 15.45.

 

Po raz pierwszy Rajd Dolnośląski rozegrano w połowie lat 50-tych, ale największym zainteresowaniem impreza cieszyła się latach 1985–2002. Rajd znany był wtedy jako Zimowy, rozgrywano go w lutym, kierowcy rywalizowali na pokrytych śniegiem i lodem odcinkach specjalnych. Siedmiokrotnie zwyciężał wówczas Marian Bublewicz, który zginął w wypadku w tym rajdzie w 1993 roku.

 

 

W klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski po jednej rundzie prowadzi Grzyb - 28 pkt, przed Brzezińskim - 22 i Marczykiem - 20.

 

W kalendarzu sezonu jest siedem rund, rywalizację zakończy w drugiej połowie września Rajd Polski na trasach w rejonie Mikołajek. W tym roku żaden z krajowych rajdów nie ma rangi mistrzostw świata.