MŚ w hokeju: Złoto Szwecji i finansowy sukces Danii dadzą wspólny turniej za pięć lat?

Zimowe
MŚ w hokeju: Złoto Szwecji i finansowy sukces Danii dadzą wspólny turniej za pięć lat?
fot. PAP/EPA

Triumf Szwedów w hokejowych mistrzostwach świata sprawił, że krajowa federacja myśli o organizacji tego turnieju w 2023 roku, lecz podobne plany ma Dania, która jako gospodarz odniosła sukces finansowy m.in. dzięki sprzedaży pół miliona biletów. Kraje te mogą też połączyć siły.

"Przydzielając Danii MŚ na rok 2018 roku przed czterema laty mieliśmy wielkie obawy dotyczące zainteresowania i obliczaliśmy, że dobrym wynikiem będzie średnia 1500 sprzedanych biletów na każdy z 64 meczów. Na tydzień przed rozpoczęciem turnieju sprzedano ich aż 300 tysięcy" - powiedział duńskim dziennikarzom Rene Fasel, prezes międzynarodowej federacja hokeja na lodzie (IIHF) jeszcze przed zakończeniem imprezy.

 

Według obliczeń duńskiego dziennika "BT", podanych w poniedziałek, w sumie sprzedano 525 tysięcy biletów. - Okazało się, że średnia widownia na meczach, licząc do ćwierćfinałów, wyniosła 80 procent. Pełne trybuny na ostatnich pojedynkach tylko potwierdziły nasz sukces - powiedział z kolei prezes duńskiej federacji Henrik Bach Nielsen.

 

Tłumaczył, że IIHF już przydzieliło MŚ do 2022 roku, więc Dania myśli o roku 2023. Podobne plany ma jednak też szwedzka federacja i już w poniedziałek wystąpiła z "propozycją do rozważenia", żeby zorganizować zawody wtedy wspólnie z Danią. Szef szwedzkiego związku Anders Larsson powiedział, że "myśleliśmy o organizacji turnieju już jakiś czas, lecz po ogromnych stratach finansowych w 2012 i 2013 mieliśmy poważne obawy". "Teraz jednak po tym, co zobaczyliśmy w Danii już chcemy" - wspomniał.

 

Wyjaśnił, że Kopenhaga wydaje się naturalnym miejscem dla jednej grupy, natomiast druga w Szwecji nie musi być rozgrywana wcale w Sztokholmie.

 

W tym przypadku - według szwedzkich mediów - w grę wchodzi Malmoe, które jest połączone mostem nad cieśniną Oerseund ze stolicą Danii, co sprawia, że czas podróży pociągiem pomiędzy tymi miastami to 20 minut i trochę dłużej samochodem. W dodatku oba ośrodki od kilkunastu lat mocno współpracują gospodarczo w ramach projektu "Region Oeresund". - Liczba szwedzkich kibiców, która była widoczna w Kopenhadze przeszła nasze najśmielsze oczekiwania - zauważył Larsson komentując podane wyniki oglądalności kanału szwedzkiej telewizji TV3, według których wyniosła ona podczas finału 2,4 miliona widzów.

 

"Ten turniej rozgrywany po raz pierwszy w Danii miał być dla nas jednorazową hokejową podróżą życia, która okazała się jednak tak wspaniała, że dlaczego nie wykonać jej jeszcze raz" - powiedział Bach Nielsen na łamach "BT".

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie