Finał EBL: Pierwszy skalp dla Anwilu Włocławek

Koszykarze Anwilu Włocławek pokonali u siebie BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 62:61 (12:18, 19:15, 17:9, 14:19) w pierwszym meczu finałowym o mistrzostwo Polski i prowadzą 1:0 w rywalizacji do czterech zwycięstw. Kolejne spotkanie w sobotę we Włocławku.

Świetny początek w wykonaniu Quintona Hosleya wystarczał gospodarzom do utrzymywania tempa rywali. BM Slam Stal potrafiła jednak wyjść nawet na siedem punktów przewagi po kontrze Mateusza Kostrzewskiego. Po 10 minutach było 18:12 dla ostrowian. W drugiej kwarcie Anwil krok po kroku odrabiał straty, a goście mieli małe problemy w ofensywie. Po kilku minutach i trafieniu Ivana Almeidy mieliśmy remis. Aktywny był później Adam Łapeta - właśnie głównie dzięki niemu ekipa trenera Emila Rajkovicia wygrywała po pierwszej połowie 33:31.

Trzecia kwarta ponownie była bardzo wyrównana. Minimalną przewagę potrafili zdobywać włocławianie, a BM Slam Stal ciągle szukała sposobu na przełamanie obrony przeciwników. Głównie po rzutach Jaylina Airingtona i Josipa Sobina po 30 minutach było 48:42 dla gospodarzy. Zespół z Ostrowa gonił wynik w czwartej części spotkania. W końcu goście wyszli na prowadzenie po rzutach wolnych Łapety. W kluczowych momentach najważniejszym zawodnikiem drużyny trenera Igora Milicicia był Josip Sobin - to jego trafienia dawały przewagę. Ostrowianie walczyli do ostatnich sekund, ale to Anwil zwyciężył 62:61!

Josip Sobin zanotował dla gospodarzy 19 punktów i osiem zbiórek. Adam Łapeta zanotował 16 punktów i 6 zbiórek dla gości. To pierwsze zwycięstwo Anwilu w finale ekstraklasy od 2006 roku (wtedy włocławianie wygrali mecz nr 2 z Prokomem Treflem Sopot). Rezerwowi drużyny z Włocławka rzucili w pierwszym meczu finału aż 34 punkty. W ekipie gości zawodnicy wchodzący z ławki zdobyli ich tylko 8.

Stan rywalizacji play off (do czterech zwycięstw): 1-0 dla Anwilu. Drugi mecz w sobotę we Włocławku.

Anwil Włocławek - BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 62:61 (12:18, 19:15, 17:9, 14:19).

Anwil Włocławek: Josip Sobin 19, Ivan Almeida 10, Quinton Hosley 10, Jaylin Airington 7, Michał Nowakowski 5, Kamil Łączyński 4, Jarosław Zyskowski 3, Jakub Wojciechowski 2, Paweł Leończyk 2, Mario Ihring 0, Ante Delas 0

BM Slam Stal Ostrów Wlkp.: Adam Łapeta 16, Jure Skific 13, Stephen Holt 12, Mateusz Kostrzewski 7, Aaron Johnson 5, Grzegorz Surmacz 2, Tomasz Ochońko 2, Szymon Łukasiak 2, Marc Carter 2, Łukasz Majewski 0, Nikola Markovic 0, Michał Chyliński 0