NHL: Po 20 latach Capitals zagrają o Puchar Stanleya

Po 20 latach przerwy hokeiści Washington Capitals zagrają o Puchar Stanleya. W decydującym meczu finału Konferencji Wschodniej na wyjeździe pokonali Tampa Bay Lightning 4:0. Rywalem w walce o główne trofeum będzie debiutujący w NHL zespół Vegas Golden Knights.

W rywalizacji play off do czterech wygranych stołeczna drużyna triumfowała 4-3.

Po zaledwie 62 sekundach pierwszą bramkę zdobył kapitan Rosjanin Aleksandr Owieczkin. W drugiej tercji dwukrotnie na listę strzelców wpisał się urodzony w Austrii Szwed Andre Burakovsky (29, 37). Wynik ustalił inny Szwed - Nicklas Backstroem w 57. minucie.

Sytuacja w finale na Wschodzie zmieniała się jak w kalejdoskopie. Capitals zwyciężyli dwa razy na wyjeździe, by później przegrać trzy kolejne spotkania. W dwóch ostatnich zawodnicy z Waszyngtonu nie stracili gola, m.in. dzięki świetnej postawie bramkarza Bradena Holtby'ego, strzelili siedem i po 20 latach mogli świętować mistrzostwo konferencji.

"Wszyscy długo czekaliśmy na ten moment. Jesteśmy szczęśliwi, ale rozgrywki nie zostały zakończone. W dzisiejszej potyczce bardzo ważne było pierwsze trafienie. Znakomicie grał Holtby, który był nie do zatrzymania. Cały klub zasłużył na sukces" - powiedział 32-letni Owieczkin, który jest graczem Capitals od 2005 roku. Aż 11 razy występował w Meczu Gwiazd, trzykrotnie przyznawano mu Hart Trophy - nagrodę dla najbardziej wartościowego (MVP) hokeisty ligi.

W 1998 roku Capitals nie dali rady w rywalizacji o Puchar Stanleya Detroit Red Wings; przegrali w finałowej serii 0-4.

Tym razem przeciwnikiem w decydującej rozgrywkce będzie ekipa z Las Vegas, która pierwszy sezon występuje na lodowiskach NHL. W finale na Zachodzie pokonała Winnipeg Jets 4-1.

Pierwszy mecz odbędzie się 28 maja w hali Golden Knights. Zdobywca Pucharu Stanleya będzie znany najpóźniej 13 czerwca.

Program finałów (do czterech zwycięstw):  1. mecz 28 maja: Vegas Golden Knights - Washington Capitals 2. mecz 30 maja: Vegas Golden Knights - Washington Capitals 3. mecz  2 czerwca: Washington Capitals - Vegas Golden Knights 4. mecz  4 czerwca: Washington Capitals - Vegas Golden Knights ew. 5. mecz  7 czerwca: Vegas Golden Knights - Washington Capitals ew. 6. mecz 10 czerwca: Washington Capitals - Vegas Golden Knights ew. 7. mecz 13 czerwca: Vegas Golden Knights - Washington Capitals