Polscy siatkarze wciąż na czele Ligi Narodów

Polscy siatkarze utrzymali prowadzenie w tabeli Ligi Narodów po trzech seriach meczów. Biało-czerwoni, którzy w niedzielę w Krakowie pokonali Kanadę 3:1, wyprzedzają Francję. To jedyne dwa zespoły w 16-drużynowej stawce, które mają na koncie komplet punktów.

Podopieczni trenera Vitala Heynena wyprzedzają "Trójkolorowych" lepszym bilansem setów. Polacy wcześniej wygrali z Koreą Południową 3:0 i w takim samym wymiarze z Rosją. Francuska ekipa z kolei, która w ten weekend występowała przed własną publicznością w Rouen, ma w dorobku dwa zwycięstwa po 3:1 i jedno 3:0. Ostatecznie w niedzielnym pojedynku z Australijczykami nie straciła seta, choć ostatnią partię wygrała po długiej grze na przewagi 36:34.

W Rouen grał też Iran, którzy niespodziewanie w niedzielę uległ Japonii 1:3.

Pierwsze turnieje inauguracyjnej edycji LN rozgrywane były także w chińskim Ningbo i w serbskiej miejscowości Kraljevo.

W LN bierze udział 16 ekip, które zostały podzielone na dwie grupy - uczestników stałych i pretendentów. Polska należy do pierwszej z nich. Stali uczestnicy mają pewny udział w kolejnej edycji niezależnie od osiągniętego wyniku. Pretendenci muszą się liczyć z ewentualnym spadkiem.

Po rozegraniu wszystkich meczów punkty sumuje się we wspólnej tabeli. Do turnieju finałowego, który odbędzie się w dniach 4-8 lipca w Lille, zakwalifikuje się pięć czołowych drużyn fazy interkontynentalnej. Stawkę uzupełni Francja jako gospodarz.

Obecnie ostatnie miejsca w tabeli zajmują Koreańczycy, którzy w trzech meczach nie zapisali na swoim koncie nawet seta.