O tym, że klub z Bytowa może nie dostać licencji na przyszły sezon Nice 1 Ligi mówiło się już od kilku dni. Ze sponsorowania zespołu z Kaszub wycofała się bowiem firma Drutex, która przeznaczała na klub ponad 5 milionów złotych rocznie. Komisja licencyjna tak uzasadniła swoją decyzję co do drużyny z Bytowa. - Klub nie wykazał przed Komisją, że jest w stanie dograć do końca sezonu rozgrywkowego 2018/2019. W związku z wycofaniem się głównego sponsora Klubu zdaniem Komisji ryzyko nie przystąpienia bądź niedokończenia przez Klub rozgrywek 2018/2019 jest bardzo duże. Mając na uwadze, że głównym celem procesu licencyjnego jest zabezpieczenie ciągłości rozgrywek powyższa decyzja Komisji jest w pełni uzasadniona - napisano na stronie PZPN.

Licencji na przyszły sezon nie uzyskały również drużyny Stomilu Olsztyn, Wigier Suwałki oraz Ruchu Chorzów. Każda z ekip nie spełniła innych wymagań. Kluby mają jednak pięć dni na odwołanie od decyzji komisji. Poniżej pełna treść komunikatu:

"30 maja 2018 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN. Na posiedzeniu Komisja rozpatrywała wnioski licencyjne Klubów I ligi oraz klubów I ligi z możliwością awansu do rozgrywek Ekstraklasy. Po analizie wniosków, Komisja podjęła następujące decyzje:

 

I. Przyznała następującym Klubom licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach I ligi w sezonie 2018/2019 bez nadzorów i sankcji:
– Pogoń Siedlce
– Puszcza Niepołomice


II. Przyznała następującym Klubom licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach I ligi w sezonie 2018/2019 z sankcją regulaminową w postaci:
– Tyski Sport - kary pieniężnej 10.000 zł za naruszenie kryterium F.03 oraz F.04
– GKS Katowice - ostrzeżenia za naruszenie kryterium F.04.


III. Przyznała następującemu klubowi licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach I ligi w sezonie 2018/2019 z nadzorem Infrastrukturalnym i finansowym:
– Górnik Łęczna


IV. Przyznała następującym klubom licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach I ligi w sezonie 2018/2019 z nadzorem Infrastrukturalnym:
– Chrobry Głogów
– Odra Opole
– Stal Mielec


V. Przyznała następującemu klubowi licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach I ligi w sezonie 2018/2019 z nadzorem finansowym:
– Podbeskidzie Bielsko – Biała


VI. Przyznała następującym klubom licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach I ligi w sezonie 2018/2019 z nadzorem Infrastrukturalnym, finansowym i sankcją regulaminową w postaci:
– Chojniczanka Chojnice -  kary pieniężnej w wysokości 30.000 zł za naruszenie kryterium F.01
– Olimpia Grudziądz -  kary pieniężnej 2.000 zł za naruszenie kryterium F.03


VII. Przyznała następującemu klubowi licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach I ligi w sezonie 2018/2019 z nadzorem Infrastrukturalnym i sankcją regulaminową w postaci:
– Raków Częstochowa -  kary pieniężnej 2.000 zł za naruszenie kryterium F.03.


Przyznała Miedzi Legnica oraz Zagłębiu Sosnowiec licencję na rozgrywki Lotto Ekstraklasy na sezon 2018/2019 z nadzorem finansowym i infrastrukturalnym.


Nie przyznała licencji na rozgrywki I ligi w sezonie 2018/2019 następującym Klubom:
– Wigry Suwałki – za niespełnienie kryterium S.01 Podręcznika Licencyjnego;
– Drutex Bytovia Bytów – Klub nie wykazał przed Komisją, że jest w stanie dograć do końca sezonu rozgrywkowego 2018/2019. W związku z wycofaniem się głównego sponsora Klubu zdaniem Komisji ryzyko nie przystąpienia bądź niedokończenia przez Klub rozgrywek 2018/2019 jest bardzo duże. Mając na uwadze, że głównym celem procesu licencyjnego jest zabezpieczenie ciągłości rozgrywek powyższa decyzja Komisji jest w pełni uzasadniona.
– Ruch Chorzów SA w restrukturyzacji – za niespełnienie kryteriów F.01, F.03 i F.04 Podręcznika Licencyjnego;
– Stomil Olsztyn – za niespełnienie kryteriów F.03 i F.04 Podręcznika Licencyjnego.


Od powyższych decyzji klubom przysługuje odwołanie do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN wnoszone za pośrednictwem Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN w terminie 5 dni."