Czwarte miejsce Team Poland w EBT Finals 2018

Piłka ręczna

Zawodniczki Team Poland zajęły czwarte miejsce w Klubowych Mistrzostwach Europy w piłce ręcznej plażowej, które odbyły się w Starych Jabłonkach na Mazurach. Pozostałe polskie zespoły zakończyły turniej poza czołową ósemką.

W ekipie Team Poland wystąpiły zawodniczki kadry narodowej przygotowujące się do mistrzostw świata, które zostaną rozegrane pod koniec lipca w rosyjskim Kazaniu. Podopieczne trenera Marka Karpińskiego - jako jedyna z polskich drużyn - wywalczyły awans do fazy pucharowej.

W półfinale przegrały z późniejszym triumfatorem węgierskim Multichem-Szentendrei NKE 0:2, a w meczu o trzecie miejsce uległy zwyciężczyniom turnieju sprzed roku - hiszpańskiemu Club Balonmano Playa Algeciras 0:2.

Druga z polskich drużyn kobiecych - KS Red Hot Czili Buk zakończyła rozgrywki na dziewiątym miejscu.

W turnieju mężczyzn żadnemu z dwóch polskich klubów nie udało się wyjść z grupy. Szczypiorniści BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski zajęli dziewiąte miejsce, a aktualni mistrzowie kraju - BHT Auto Forum Petra Płock uplasowali się na dziesiątej pozycji.

Tytuł klubowego mistrza Europy wśród mężczyzn zdobyła hiszpańska Pinturas Andalucia BM Playa Sewilla, która pokonała w finale obrońcę tytułu Detono Zagrzeb 2:1. Wśród kobiet triumfowała drużyna Multichem-Szentendrei, która w meczu o złoto zwyciężyła holenderski Westsite Amsterdam 2:0.

W turnieju rozegranym na plaży nad jeziorem Szeląg Mały rywalizowało po 12 najlepszych klubowych drużyn kobiecych i męskich z całej Europy. Stare Jabłonki były po raz pierwszy gospodarzem imprezy tej rangi w plażowym szczypiorniaku. Wcześniej ta letniskowa wieś pomiędzy Olsztynem a Ostródą gościła przez 10 lat zawody World Tour w siatkówce plażowej, a w 2013 r. zorganizowano tam mistrzostwa świata w tej dyscyplinie.

Mecze piłki ręcznej plażowej rozgrywane są na piaszczystym boisku o wymiarach 27 na 12 m. Każda z drużyn składa się z trzech zawodników i bramkarza. Mecz podzielony jest na dwie połowy trwające po 10 minut. W każdej z nich wyłaniany jest zwycięzca. Za zdobycie "zwykłej bramki" zespół otrzymuje jeden punkt, a za "spektakularną bramkę" dwa punkty. Suma punktów za bramki decyduje, która drużyna wygra daną połowę meczu.

Cały mecz wygrywa ten, kto zdobędzie więcej "punktów meczowych" (wygranie połowy meczu to 1 punkt meczowy). Dogrywki odbywają się w systemie "Shoot-Out" (karne).