MŚ 2018: Grupa B. Portugalia, Hiszpania, Maroko, Iran

Piłka nożna
MŚ 2018: Grupa B. Portugalia, Hiszpania, Maroko, Iran
graf. Polsat Sport

Kontynuujemy charakterystykę kolejnych grup mistrzostw świata 2018 w Rosji i przechodzimy do grupy B! Tutaj sprawa powinna rozstrzygnąć się między europejskimi gigantami, a więc Hiszpanią i Portugalią. Ponadto nieco egzotyki: o niespodziankę postarają się ekipy Maroko i Iranu.

Pytanie w grupie B jest oczywiście jedno i wszyscy ostrzą sobie już zęby na mecz bezpośredni, który będzie ozdobą fazy grupowej. Aktualni mistrzowie Europy, a może byli mistrzowie świata? Portugalia powalczy z Hiszpanią o pierwsze miejsce, jednak obie ekipy nie mogą dać się uśpić. Egzotyczni rywale w postaci Maroko i Iranu z pewnością będą czyhać na błędy gigantów.

 Portugalia: 

Zespół, który zasłynął z kapitalnych skrzydłowych i braku “klasycznej dziewiątki” zadziwiająco dobrze poradził sobie na ostatnich mistrzostwach Europy. Dzięki triumfowi w Euro 2016 Cristiano Ronaldo i spółka powinni być brani na poważnie w wąskim gronie faworytów do sukcesu w Rosji. Portugalczycy jednak dawno nie osiągnęli niczego na największej piłkarskiej imprezie reprezentacyjnej: po raz ostatni w strefie medalowej byli w 2006 roku w Niemczech, gdy swoje pierwsze kroki w wielkiej piłce międzynarodowej stawiał Cristiano Ronaldo.

Dwanaście lat później właściwie… nic się nie zmieniło i CR7 wciąż jest wielką gwiazdą Selecao. Nie jest to jednak zdecydowanie zespół jednego człowieka, bowiem Portugalczycy mają kim straszyć niemal w każdej, niezwykle zbalansowanej formacji. Ciekawi bramkarze z Rui Patricio na czele, wielkie doświadczenie na środku obrony (Pepe i Bruno Alves razem mają już 71 lat!), mobilność na bokach obrony (Nelson Semedo i Raphael Guerreiro), wielu świetnych rozgrywających (Ruben Neves, Joao Moutinho) czy wreszcie wielka kreatywność na skrzydłach (Bernardo Silva, Goncalo Guedes czy sam Ronaldo). Wielkim nieobecnym będzie Renato Sanches, który błyszczał we Francji przed dwoma laty, jednak zaliczył spektakularny zjazd.

Czy ekipa z Półwyspu Iberyjskiego ma więc swoje słabe punkty? Na pewno będzie nim pozycja “dziewiątki”, do czego ta reprezentacja zdążyła już przyzwyczaić na przestrzeni lat. Selekcjoner Fernando Santos zdaje się jednak radzić z problemem i grywał ostatnio dwoma fałszywymi napastnikami, gdzie tym najbardziej wysuniętym jest 33-letni już Ronaldo. Czy to ostatni wielki turniej gwiazdora Realu w kwiecie wieku?

Droga na mundial - Awans bezpośredni (pierwsze miejsce) z grupy B eliminacji
Gwiazda - Cristiano Ronaldo (Real Madryt)
Talent - Gonçalo Guedes (Valencia CF/Paris Saint-Germain)
Występy na mundialu - 7
Największy sukces na mundialu - Trzecie miejsce na MŚ 1966
Selekcjoner - Fernando Santos

Bramkarze: Anthony Lopes (Olympique Lyon), Beto (Goztepe), Rui Patricio (Sporting Lizbona)



Obrońcy: Bruno Alves (Glasgow Rangers), Cedric Soares (Southampton), Jose Fonte (Dalian Yifang), Mario Rui (Napoli), Pepe (Besiktas Stambuł), Raphael Guerreiro (Borussia Dortmund), Ricardo Pereira (FC Porto), Ruben Dias (Benfica Lizbona)



Pomocnicy: Adrien Silva (Leicester), Bruno Fernandes (Sporting Lizbona), Joao Mario (West Ham United), Joao Moutinho (AS Monaco), Manuel Fernandes (Lokomotiw Moskwa), William Carvalho (Sporting Lizbona), Bernardo Silva (Manchester City)



Napastnicy: Andre Silva (AC Milan), Cristiano Ronaldo (Real Madryt), Gelson Martins (Sporting Lizbona), Goncalo Guedes (Valencia), Ricardo Quaresma (Besiktas Stambuł)

  Hiszpania:  

Kolejny reprezentant Półwyspu Iberyjskiego święcił swoje największe sukcesy kilka lat temu. Dwukrotni mistrzowie Europy (2008 i 2012) oraz mistrzowie świata (2010) nie mogli przecież wiecznie wygrywać i na wielkich turniejach w 2014 oraz 2016 roku pokazali, że… są tylko ludźmi. La Furia Roja sensacyjnie nie wyszła z grupy na mundialu w Brazylii, ustępując niejako miejsca piłce klubowej. Hiszpańskie zespoły zdominowały europejskie puchary na kilka lat, jednak czy do tych sukcesów nawiąże reprezentacja?

Turniej ten zamknie wielką przygodę z futbolem międzynarodowym Andresa Iniesty, jednak wieloletnia gwiazda Barcelony powinna być tylko uzupełnieniem kreatywnej linii pomocy. Ciężar rozgrywania futbolówki spadnie na Davida Silvę, Isco czy Thiago Alcantary, a więc gwiazdy europejskich gigantów. W linii ataku postraszy zawsze groźny Diego Costa, który odzyskał rytm gry w Atletico Madryt, zaś linia obrony tradycyjnie już będzie mieszanką gwiazd Realu i Barcelony: partnerstwo Sergio Ramosa i Gerarda Pique staje się już niemal legendarne, zaś na bokach biegać będą “niezniszczalni” Dani Carvajal i Jordi Alba.

La Roja zasłynęli tym, że mogliby… utworzyć alternatywny skład wśród zawodników, którzy nie jadą do Rosji. Julen Lopetegui w samolocie na MŚ 2018 nie znalazł miejsca między innymi dla Cesca Fabregasa, Alvaro Moraty, Sergiego Roberto, Javiego Martineza, Andera Herrery czy Hectora Bellerina. Kłopot bogactwa w zespole zwiastuje świetny występ, bowiem selekcja naprawdę nie była łatwa. W kadrze jest sześciu zawodników Realu Madryt oraz tylko trzech Barcelony.

Droga na mundial - Awans bezpośredni (pierwsze miejsce) z grupy G eliminacji
Gwiazda - Sergio Ramos (Real Madryt)
Talent - Marco Asensio (Real Madryt)
Występy na mundialu - 14
Największy sukces na mundialu - Pierwsze miejsce na MŚ 2010
Selekcjoner - Julen Lopetegui

Bramkarze: David de Gea (Manchester United, Anglia), Pepe Reina (SSC Napoli, Włochy), Kepa Arrizabalaga (Athletic Bilbao);
 
Obrońcy: Dani Carvajal, Sergio Ramos, Nacho Fernandez (wszyscy Real Madryt), Gerard Pique, Jordi Alba (obaj Barcelona), Cesar Azpilicueta (Chelsea, Anglia), Nacho Monreal (Arsenal Londyn, Anglia), Alvaro Odriozola (Real Sociedad);
 
Pomocnicy: Sergio Busquets (FC Barcelona), Andres Iniesta (Vissel Kobe), David Silva (Manchester City, Anglia), Koke, Saul Niguez (Atletico Madryt), Thiago Alcantara (Bayern Monachium, Niemcy);
 
Napastnicy: Isco, Marco Asensio, Lucas Vazquez (wszyscy Real Madryt), Diego Costa (Atletico Madryt), Iago Aspas (Celta Vigo), Rodrigo Moreno (Valencia)

 Maroko: 

Zespół z Afryki z pewnością należy do najbardziej nieobliczalnych na mundialu. Wielu kibiców prawdopodobnie posądzać będzie Maroko o egzotyczny styl gry, tymczasem reprezentacja ta słynie z… żelaznej defensywy. Na drodze do Rosji pokonywali oni faworytów w postaci Wybrzeża Kości Słoniowej, a prowadzona przez Mehdiego Benatię nie dała sobie wbić choćby jednej bramki! Reprezentacja ta zajmowała pierwsze miejsce w grupie na mundialu w 1986 roku, wyprzedzając wówczas… Portugalię, Anglię i Polskę.

Ciężko jednak szukać tego zespołu na MŚ w XXI wieku: ich ostatni występ miał miejsce we Francji w 1998 roku i zakończył się na fazie grupowej. Na najważniejszej piłkarskiej imprezie reprezentacja ta zagra po raz piąty w swojej historii i tylko raz awansowała z fazy grupowej. Towarzyskie testy Marokańczycy zdawali w tym roku koncertowo pokonując między innymi Serbię i Słowację (po 2:1) oraz remisując bezbramkowo z Ukrainą.

Najwięcej bogactwa kibice obejrzą w linii pomocy, gdzie obok niezwykle cenionych Hakima Ziyecha z Ajaksu i Younesa Belhandy z Galatasaray szansę do zaprezentowania się szerszemu gronu będzie miał jeden z największych talentów Bundesligi, Amine Harit z Schalke 04. Największym doświadczeniem dysponuje oczywiście Mehdi Benatia, a więc lider zespołu, który w swoim CV ma Juventus oraz Bayern Monachium. Swoje udowodnić będzie chciał z pewnością młody defensor Realu Madryt, Achraf Hakimi.

Na ławce trenerskiej zobaczymy Herve Renarda, a więc pierwszego selekcjonera, który triumfował w Pucharze Narodów Afryki z dwiema różnymi reprezentacjami.

Droga na mundial - Awans bezpośredni (pierwsze miejsce) z grupy C eliminacji
Gwiazda - Mehdi Benatia (Juventus)
Talent - Amine Harit (Schalke 04)
Występy na mundialu - 4
Największy sukces na mundialu - 1/8 finału w 1986 roku
Selekcjoner - Herve Renard

Bramkarze: Monir El Kajoui (CD Numancia), Yassine Bounou (Girona), Ahmed Reda Tagnaouti (IRT)
 
Obrońcy: Nabil Dirar (Fenerbahce), Marouane Da Costa (Istanbul Baskasehir), Ghanem Saiss (Wolverhampton), Hamza Mendyl (Lille), Medhi Benatia (Juventus), Achraf Hakimi (Real Madrid), Sofiane Amrabat (Feyenoord)
 
Pomocnicy: Karim Al Ahmadi (Feyenoord), Youssef Ait Bennasser (Caen), M’bark Boussoufa (Al Jazira), Faycal Fajr (Getafe), Amine Harit (Schalke), Noureddine Amrabat (Leganes), Hakim Ziyach (Ajax), Younes Belhanda (Galatasaray)
 
Napastnicy: Ayoub Al Kaabi (RSB), Khalid Boutaib (Malatyaspor), Aziz Bouhaddouz (FC St. Pauli), Mehdi Carcela Gonzalez (Standard De Liege), Youssef En-Nesyri (Malaga)

 Iran: 

Reprezentacja Iranu stawi się na mistrzostwach świata już po raz piąty, jednak próżno w historii tego kraju szukać piłkarskich sukcesów na wielkich imprezach. Reprezentacja ta wygrywała swój jedyny mecz w 1998 roku (2:1 ze Stanami Zjednoczonymi) - mecz ten miał zresztą wówczas wielki wydźwięk polityczny. Kadra trafi jednak w iberyjski styl grupy, bowiem za sterami zespołu stoi Carlos Queiroz.

Ekipa z Iranu oczywiście nie ma prawa mieć wielkich oczekiwań, jednak przed czterema laty dała dowód, że jest w stanie powalczyć z najlepszymi. Remis z groźną Nigerią i walka do ostatnich minut z Argentyną udowodniły, że na mundialu nie można lekceważyć żadnej reprezentacji. Podczas przygotowań zepsół Queiroza potrafił wygrywać z Algierią i Ubezkistanem, jednak przegrywał z Tunezją i Turcją.

Wbrew pozorom Iran ma się kim pochwalić w ofensywie. Ciężar zdobywania bramek będzie spoczywał na Sardarze Azmounie, nazywanym “irańskim Messim”. Napastnik Rubina Kazań nigdy nie miał imponujących liczb, jednak potrafił błysnąć już nawet w Lidze Mistrzów. Irańczycy błyszczą w Eredivisie: ostatni sezon był niesamowity dla Alirezy Jahanbakhsha, który w barwach AZ Alkmaar popisał się niesamowitymi statystykami: 21 bramkami i 12 asystami w 33 występach! Reza Ghoochanneijhad był z kolei objawieniem poprzednich rozgrywek, gdy w barwach Heerenveen trafiał do siatki 19-krotnie i mógł realnie myśleć o walkę o koronę króla strzelców Eredivisie.

Droga na mundial - Awans bezpośredni (pierwsze miejsce) z grupy C eliminacji
Gwiazda - Sardar Azmoun (Rubin Kazań)
Talent - Alireza Jahanbakhsh (AZ Alkmaar)
Występy na mundialu - 4
Największy sukces na mundialu - faza grupowa
Selekcjoner - Carlos Queiroz

Bramkarze: Alireza Beiranvand (Persepolis), Rashid Mazaheri (Zob Ahan), Amir Abedzadeh (Maritimo)
 
Obrońcy: Ramin Rezaeian (Ostende), Mohammad Reza Khanzadeh (Padideh), Morteza Pouraliganji (Alsaad), Pejman Montazeri (Esteghlal), Seyed Majid Hosseini (Esteghlal), Milad Mohammadi (Akhmat Grozny), Roozbeh Cheshmi (Esteghlal)
 
Pomocnicy: Saeid Ezatolahi (Amkar Perm), Masoud Shojaei (AEK Athens), Saman Ghoddos (Ostersunds), Mahdi Torabi (Saipa), Ashkan Dejagah (Notthingham Forest), Omid Ebrahimi (Esteghlal), Ehsan Hajsafi (Olympiacos), Vahid Amiri (Persepolis)
 
Napastnicy: Alireza Jahanbakhsh (AZ Alkmaar), Karim Ansarifard (Olympiacos), Mahdi Taremi (Al-Gharafa), Sardar Azmoun (Rubin Kazan), Reza Ghoochannejhad (Heerenveen)

Hubert Chmielewski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie