Mistrzostwa Europy: Sześć polskich osad awansowało do finałów na 200 m

Sześć polskich osad awansowało do finałów na dystansie 200 m kajakarskich mistrzostw Europy rozgrywanych w Belgradzie. Dobrą formę zaprezentowali Marta Walczykiewicz oraz Paweł Kaczmarek, którzy wygrali swoje biegi eliminacyjne.

W sobotnie popołudnie siedem polskich osad wystartowało w eliminacjach na dystansie 200 m. Klasę pokazała wicemistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Marta Walczykiewicz, która swój przedbieg wygrała z ponad sekundą przewagi nad Słowaczka Ivaną Mladkovą. To dało jej bezpośredni awans do finału. Kajakarka KTW Kalisz dwa tygodnie temu triumfowała w zawodach Pucharu Świata w Duisburgu.

Swój wyścig eliminacyjny wygrał także Paweł Kaczmarek i podobnie jak Walczykiewicz, bezpośrednio "wpłynął" do finału. W nowej konkurencji olimpijskiej - kobiecych kanadyjkach na 200 m polską nadzieją na igrzyska w Tokio jest Dorota Borowska, ubiegłoroczna mistrzyni Starego Kontynentu do lat 23. Zawodniczka NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki była trzecia w biegu eliminacyjnym i zameldowała się w finale.

Z kolei w C1 200 m mężczyzn, konkurencji, która nie znalazła się w programie najbliższych igrzysk, Michał Łubniewski w półfinale był trzeci i również stanie przed szansą walki o medale.

W rywalizacji dwójek, w niedzielnych finałach zabraknie tylko duetu kajakarzy - Piotra Mazura i Doriana Kliczkowskiego, którzy zajęli czwartą pozycję w półfinale. W gronie dziewięciu najlepszych osad znaleźli się kanadyjkarze Arsen Śliwiński, Michał Łubniewski oraz kajakarki Dominika Włodarczyk, Katarzyna Kołodziejczyk.

Polacy po pierwszym dniu finałów mają na koncie dwa medale. Złoto w K2 na 1000 m wywalczyły Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek, z kolei czwórka kanadyjkarzy w składzie: Wiktor Głazunow, Michał Łubniewski, Arsen Śliwiński i Marcin Grzybowski zajęła trzecie miejsce na 500 m.