MŚ 2018: Grupa C. Francja, Dania, Peru, Australia

Piłka nożna
MŚ 2018: Grupa C. Francja, Dania, Peru, Australia
graf. Polsat Sport

Przed nami zarys kolejnej mundialowej grupy. Tym razem przyjrzymy się grupie C, w której rywalizacja zapowiada się niezwykle ciekawie. Faworytem jest oczywiście Francja, ale Dania, Peru, a nawet Australia ostrzą sobie apetyty na awans do kolejnej rundy mistrzostw.

Francuzi są faworytem nie tylko do wygrania grupy C, ale także całego mundialu. Duńczycy to bardzo solidna drużyna, która w eliminacjach potrafiła bez większych problemów rozbić reprezentację Polski. Ciekawie wygląda również zespół Peru, który jest niepokonany od prawie dwóch lat. Najmniejsze szanse w tej grupie daje się rzecz jasna Australii.

 

 FRANCJA 

 

Równo dwadzieścia lat po największym triumfie w historii Francuzi znowu jadą na mundial z wielkimi nadziejami. Można powiedzieć, że "Trójkolorowi" doczekali się złotego pokolenia, co pokazuje bogactwo wyboru Didiera Deschampsa, który do Rosji nie zabierze m.in. Adriena Rabiota, Anthony'ego Martiala czy też Kingsley'a Comana. Warto wspomnieć, że obecny selekcjoner był kluczowym zawodnikiem zespołu, który w 1998 roku sięgał po mistrzostwo świata.

 

Francja ma ogromny apetyt na zwycięstwo, dwa lata temu na Euro była o włos od triumfu, ale na drodze stanęła Portugalia, która w finale wygrała 1:0. Przed czterema laty, na mundialu w Brazylii, Francuzi zaczęli bardzo dobrze, pewnie wygrali grupę, a w 1/8 finału odprawili Nigeryjczyków. W ćwierćfinale trafili na Niemców i po wyrównanym spotkaniu musieli uznać ich wyższość.

 

Tricolores w ostatnich 20 latach często przeplatają dobry mundial słabym. Wygrali w 1998, w 2002 nie wyszli z grupy, nie strzelili nawet gola. Cztery lata później doszli do finału, w którym przegrali po karnych z Włochami. 2010 rok to znowu wielki zawód i brak awansu z grupy. Wydaje się, że teraz Francja jest jednym z głównych kandydatów przynajmniej do gry w finale. Obfitość gwiazd w kadrze "Trójkolorowych" powoduje, że brak medalu będzie wielkim rozczarowaniem.

 

Droga na mundial - Awans bezpośredni (pierwsze miejsce) z grupy A eliminacji

Gwiazda - Antoine Griezmann (Atletico Madryt)

Talent - Kylian Mbappe (PSG), Ousmane Dembele (FC Barcelona)

Występy na mundialu - 14

Największy sukces na mundialu - mistrzostwo w 1998 roku

Selekcjoner - Didier Deschamps

 

Bramkarze: Alphone Areola (Paris Saint-Germain), Hugo Lloris (Tottenham), Steve Mandanda (Olympique Marsylia)

 

Obrońcy: Lucas Hernandez (Atletico Madryt), Presnel Kimpembe (Paris Saint-Germain), Benjamin Pavard (VfB Stuttgart), Benjamin Mendy (Manchester City), Djibril Sidibe (AS Monaco), Adil Rami (Olympique Marsylia), Samuel Umtiti (FC Barcelona), Raphael Varane (Real Madryt)

 

Pomocnicy: Blaise Matuidi (Juventus), N'Golo Kante (Chelsea), Steven N'Zonzi (Sevilla), Paul Pogba (Manchester United), Corentin Tolisso (Bayern Monachium)

 

Napastnicy: Olivier Giroud (Chelsea), Antoine Griezmann (Atletico Madryt), Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain), Thomas Lemar (AS Monaco), Nabil Fekir (Olympique Lyon), Florian Thauvin (Olympique Marsylia), Ousmane Dembele (Barcelona).

 

 DANIA 

 

Duńczycy po jednym turnieju nieobecności wracają na mundial i bez wątpienia mogą być jednym z "czarnych koni" turnieju. O sile zespołu duńskiego najlepiej przekonali się piłkarze Adama Nawałki, którzy w eliminacjach mistrzostw świata przegrali w Kopenhadze aż 0:4. Słaby początek kwalifikacji spowodował jednak, że Dania zajęła drugie miejsce w grupie E i musiała o mundial walczyć w barażach. Tam trafiła na Irlandię, z którą u siebie zremisowała 0:0. W rewanżu piłkarze Age Hareide byli bezwzględni rozbijając wyspiarzy 5:1.

 

Duńczycy zapewne będą chcieli namieszać w Rosji. Cały czas największym sukcesem reprezentacji jest sensacyjne mistrzostwo Europy z 1992 roku. Wtedy na turniej pojechali nieco przypadkowo, a koniec końców zaskoczyli cały świat. Potem był jeszcze triumf w Pucharze Konfederacji i na tym sukcesy Danii się skończyły. Teraz wydaje się, że mają na tyle mocny skład, by powalczyć z najlepszymi.

 

Hareide na mundial nie zabrał m.in. Nicklasa Bendtnera, w kadrze jest natomiast jedna z gwiazd Tottenhamu, Christian Eriksen. Bardzo dobrze prezentuje się również linia defensywy. Duńczycy rozpoczną turniej w Rosji od spotkania z Peru, potem przyjdzie czas na Australię. Teoretycznie najmocniejsza Francja zostaje im na koniec grupowych zmagań. Wydaje się, że spotkanie z "Trójkolorowymi" będzie rozstrzygało nie o awansie, a o pierwszym  miejscu w grupie. Niewyjście z niej będzie na pewno sporą niespodzianką.

 

Na koniec trzeba jeszcze dodać, że Duńczycy od początku roku rozegrali pięć spotkań towarzyskich i wygrali tylko raz, z Panamą. Dwa remisy i dwie porażki nie napawają optymizmem, ale z drugiej strony to tylko sparingi o czym na pewno pamiętają zarówno piłkarze, jak i sam selekcjoner.

 

Droga na mundial - Awans po barażach z Irlandią, w eliminacyjnej grupie E zajęli drugie miejsce

Gwiazda - Christian Eriksen (Tottenham)

Talent - Kasper Dolberg (Ajax Amsterdam)

Występy na mundialu - 4

Największy sukces na mundialu - Ćwierćfinał w 1998 roku

Selekcjoner - Age Hareide

 

Bramkarze: Kasper Schmeichel (Leicester City), Jonas Lossl (Huddersfield), Frederik Ronnow (Brondby)
 
Obrońcy: Simon Kjaer (Sevilla), Andreas Christensen (Chelsea), Mathias Jorgensen (Huddersfield), Jannik Vestergaard (Borussia Moenchengladbach), Henrik Dalsgaard (Brentford), Jens Stryger (Udinese), Jonas Knudsen (Ipswich)
 
Pomocnicy: William Kvist (FC Kopenhaga), Lukas Lerager (Bordeaux), Lasse Schone (Ajax), Christian Eriksen (Tottenham), Thomas Delaney (Werder Brema), Michael Krohn-Dehli (Deportivo La Coruna)
 
Atakujący: Pione Sisto (Celta Vigo), Martin Braithwaite (Bordeaux), Andreas Cornelius (Atalanta), Yussuf Poulsen (RB Lipsk), Nicolai Jorgensen (Feyenoord), Viktor Fischer (FC Kopenhaga), Kasper Dolberg (Ajax)

 

 PERU 

 

Ostatni mecz Peruwiańczyków na mistrzostwach świata miał miejsce 22 czerwca 1982 roku. Wtedy to "Inkowie" przegrali z przyszłymi brązowymi medalistami, Polakami 1:5. Wcześniej ich największym sukcesem był ćwierćfinał z 1970 roku. Po mundialu '82 przyszło 36 lat czekania na kolejną imprezę tego typu. Dużo lepiej szło im na lokalnym podwórku, w 2011 i 2015 roku zajmowali trzecie miejsce w Copa America.

 

W eliminacjach MŚ strefy południowoamerykańskiej Peruwiańczycy zajęli piąte miejsce wyprzedzając Chile lepszym bilansem bramkowym. Potem musieli walczyć w barażu z Nową Zelandią, z którą najpierw zremisowali 0:0, a w rewanżu wygrali 2:0.

 

"Inkowie" mogą mówić o dużym szczęściu, gdyż mało brakowało, a ich największa gwiazda Paolo Guerrero nie pojechałaby do Rosji. Napastnik został zdyskwalifikowany pod koniec 2017 roku za wykrycie w jego organizmie metabolitu kokainy. Po kilku odwołaniach udało się zawiesić dyskwalifikację. Były piłkarz m.in. Bayernu Monachium wydaje się motorem napędowym swojej ekipy. W kadrze jest również inny bardzo doświadczony napastnik, Jefferson Farfan.

 

Co ciekawe Peru notuje kapitalną serię meczów bez porażki. Na razie licznik stanął na czternastu spotkaniach, ostatnią porażkę ponieśli w listopadzie 2016 roku, kiedy to przegrali z Brazylią. Od tego czasu potrafili m.in. urwać punkty Argentynie czy też pokonać solidne europejskie zespoły: Szkocję, Islandię i Chorwację. Dobre wyniki w ostatnim czasie dają nadzieję, że Peruwiańczycy zaskoczą wszystkich na mundialu i powalczą z faworyzowanymi Francuzami i Duńczykami. To zapewne między nimi, a Danią rozegra się walka o drugą pozycję w grupie C.

 

Droga na mundial - Awans po barażu interkontynentalnym z Nową Zelandią, w eliminacjach południowoamerykańskich piąte miejsce

Gwiazda - Paolo Guerrero (Flamengo)

Talent - Renato Tapia (Feyenoord)

Występy na mundialu - 4

Największy sukces na mundialu - Ćwierćfinał w 1970 roku

Selekcjoner - Ricardo Gareca

 

Bramkarze: Pedro Gallese (Veracruz), Carlos Caceda (Deportivo Municipal), Jose Carvallo (U.T. Cajamarca)

 

Obrońcy: Alberto Rodriguez (Atletico Junior), Aldo Corzo (Universitario Lima), Anderson Santamaria (Puebla), Miguel Araujo (Alianza Lima), Miguel Trauco (Flamengo), Christian Ramos (Veracruz), Luis Advincula (Lobos BUAP), Nilson Loyola (FBC Melgar)

 

Pomocnicy: Paolo Hurtado (Vitoria Guimaraes), Christian Cueva (Sao Paulo FC), Renato Tapia (Feyenoord Rotterdam), Andy Polo (Portland Timbers), Wilder Cartagena (Veracruz), Yoshimar Yotun (Orlando City), Pedro Aquino (Lobos BUAP)

 

Napastnicy: Paolo Guerrero (Flamengo), Jefferson Farfan (Lokomotiw Moskwa), Raul Ruidiaz (Morelia), Andre Carrillo (Watford), Edison Flores (Aalborg)

 

 AUSTRALIA 

 

Dla reprezentacji Australii mundial w Rosji będzie już czwartym z rzędu. W 2010 i 2014 roku zakończyło się na fazie grupowej. W 2006 roku udało się awansować do 1/8 finału. Tam piłkarze z Antypodów trafili na Włochów, z którymi przegrali 0:1 po golu z rzutu karnego w doliczonym czasie gry.

 

Droga Australijczyków do finałów mistrzostw świata była dość długa i kręta. W grupie eliminacyjnej strefy azjatyckiej zajęli dopiero trzecie miejsce za Japonią i Arabią Saudyjską, a o mundial musieli walczyć w barażach. Najpierw rozegrali spotkanie z Syrią. Dwumecz udało im się wygrać dopiero po dogrywce. Potem przyszło starcie z zespołem ze strefy CONCACAF, Hondurasem. Tu już tyle dramaturgii nie było, a Australia zapewniła sobie awans.

 

Dużą siłą "Socceroos" jest doświadczony Bert van Marwijk, który w 2010 roku z reprezentacją Holandii dotarł do finału mistrzostw świata rozgrywanych w Republice Południowej Afryki. Na swój czwarty mundial pojedzie Tim Cahill, najskuteczniejszy zawodnik w historii reprezentacji Australii. Na każdej poprzedniej imprezie strzelał gola. Czy tym razem będzie podobnie?

 

Warto zwrócić również uwagę na młodziutkiego Daniela Arzaniiego. Urodzony w Iranie zawodnik będzie najmłodszym piłkarzem w historii Australii na mundialu, a także najmłodszym piłkarzem mistrzostw w Rosji. 19-latek ma za sobą udany sezon w Melbourne City i głównie dzięki temu znalazł się w kadrze. Czas pokazać się szerszej publiczności i być może stać się jednym z objawień turnieju.

 

Droga na mundial - Awans po barażu interkontynentalnym z Hondurasem, wcześniej baraż azjatycki z Syrią

Gwiazda - Tim Cahill (Millwall)

Talent - Daniel Arzani (Melbourne City)

Występy na mundialu - 4

Największy sukces na mundialu - 1/8 finału w 2006 roku

Selekcjoner - Bert van Marwijk

 

Bramkarze: Mathew Ryan (Brighton & Hove Albion, Anglia), Danny Vukovic (KRC Genk, Belgia), Brad Jones (Feyenoord Rotterdam, Holandia);

Obrońcy: Aziz Behich (Bursaspor, Turcja), Milos Degenek (Yokohama F. Marinos, Japonia), Matthew Jurman (Suwon Bluewings, Korea Płd.), James Meredith (Millwall, Anglia), Josh Risdon (Western Sydney), Trent Sainsbury (Grasshoppers Zurych, Szwajcaria);

Pomocnicy: Mile Jedinak (Aston Villa, Anglia), Jackson Irvine (Hull City, Anglia), Robbie Kruse (VfL Bochum, Niemcy), Massimo Luongo (Queens Park Rangers, Anglia), Mark Milligan (Al-Ahli Dżudda, Arabia Saudyjska), Aaron Mooy (Huddersfield Town, Anglia), Tom Rogic (Celtic Glasgow, Szkocja);

Napastnicy: Tim Cahill (Millwall, Anglia), Tomi Juric (FC Luzern, Szwajcaria), Matthew Leckie (Hertha Berlin, Niemcy), Andrew Nabbout (Urawa Red Diamonds, Japonia), Dimitri Petratos (Newcastle Jets), Daniel Arzani (Melbourne City), Jamie Maclaren (Hibernian, Szkocja)

Igor Marczak, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie