Stoch, jego żona Ewa, rodzice, siostry Anna i Natalia oraz dalsza rodzina weszli do Miejskiej Galerii Sztuki, gdzie zorganizowano uroczystą sesję rady miasta, w rytm hymnu ulubionej drużyny piłkarskiej FC Liverpool.

 

Po projekcji filmu przybliżającego sylwetkę skoczka laudacji dokonała Zofia Kiełpińska, była biathlonistka i olimpijka, a obecnie naczelnik wydziału sportu w zakopiańskim urzędzie miasta.

 

Burmistrzowie Leszek Dorula, Agnieszka Nowak-Gąsienica i Wiktor Łukaszczyk oraz przewodniczący miejskiej rady Jan Gluc wręczyli akt nadania honorowego obywatelstwa, w którym napisano m.in: - W imieniu mieszkańców Zakopanego oraz swoim własnym chcemy podziękować za Pana wybitne osiągnięcia sportowe, za godną postawę i dumne reprezentowanie Polski na światowych arenach... Pragniemy uhonorować... osobowość o wyjątkowym autorytecie, budzącą podziw i szacunek, człowieka skromnego, ceniącemu tradycyjne wartości oraz wiarę w Boga. Uznając pana zasługi Rada Miasta Zakopane nadaje panu tytuł Honorowego Obywatela".

 

"Dziękuję, za tę nobilitację, za przyznanie honorowego tytułu od miasta, w którym się urodziłem, w którym spędziłem swoją młodość, a przede wszystkim gdzie stawiałem swoje pierwsze kroki jako skoczek narciarski" - powiedział krótko wzruszony Stoch.

 

Oprócz tablicy oprawionej w drewniane, rzeźbione podhalańskimi motywami ramki, Stoch otrzymał równie zdobioną statuetkę oraz tradycyjne atrybuty góralskiego ubrania - serdak i kapelusz. To nie pierwsze wyróżnienie jakim uhonorowano multimedalistę olimpijskiego w tym miesiącu. Na początku czerwca rada gminy Poronin podjęła uchwałę, że jedna z ulic w rodzinnym Zębie będzie nosiła jego imię.

 

Stoch to czterokrotny olimpijczyk, trzykrotny indywidualny mistrz ZIO (dwa tytuły w 2014 i jeden w 2018), drużynowy brązowy medalista olimpijski z 2018, indywidualny i drużynowy mistrz świata (2013 i 2017), dwukrotny drużynowy brązowy medalista MŚ (2013 i 2015), indywidualny srebrny i drużynowy brązowy medalista MŚ w lotach narciarskich z 2018, dwukrotny zdobywca Pucharu Świata (2013/2014 i 2017/2018), zwycięzca 65. i 66. Turnieju Czterech Skoczni.

 

W sezonie 2017/2018 jako drugi zawodnik w historii (po Svenie Hannawaldzie, 2001/2002) wygrał wszystkie cztery konkursy TCS. Jest też triumfatorem w ubiegłosezonowych cyklach Raw Air, Willingen Five i Planica 7. Pierwsze pucharowe punkty skoczek z Zębu zdobył w 2005 roku w Pragelato (7. miejsce). Po raz pierwszy na podium PŚ, i to na jego najwyższym stopniu, stanął sześć lat później w Zakopanem.

 

Stoch jest 31. honorowym obywatelem i drugim skoczkiem narciarskim w historii tego wyróżnienia. Siedem lat temu tytuł wręczony został Adamowi Małyszowi. Honorowe obywatelstwo przyznawane jest w Zakopanem od 1901 r., kiedy to jako pierwsi otrzymali ten tytuł Władysław hrabia Zamoyski i Stanisławem Witkiewicz.

 

Wśród dotychczas wyróżnionych są też między innymi: prezydent Ignacy Mościcki, ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, marszałek Józef Piłsudski, Kornel Makuszyński, Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz, a także metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, kompozytor Henryk Mikołaj Górecki czy Wanda Półtawska.