Fundatorem rzeźby autorstwa Zbigniewa Wojkowskiego jest Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Wykonana jest z brązu, waży ok. 800 kg, a w najwyższym punkcie mierzy 3 metry. Stanęła przed halą Arena w Kaliszu.

 

Obecny na uroczystości sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy.

 

"Kalisz nazwany jest przez Jana Długosza najstarszym miastem Polski, jest miejscem, w którym wiele rzeczy wydarzyło się w naszej ojczyźnie po raz pierwszy. Tu, w początkach XVII wieku, prowadzono pierwsze w Polsce obserwacje astronomiczne z użyciem lunety. Tutaj, w latach 60. XIX wieku, zbudowano na ziemiach polskich stalowy most, to tu, w 1969 roku, odbył się pierwszy polski festiwal rockowy. Można więc powiedzieć, że w Kaliszu od stuleci tradycja łączy się z zamiłowaniem do innowacji. Tak też było dokładnie przed stu laty, kiedy w dzielnicy Kalisza - w Szczypiornie po raz pierwszy w Polsce zaczęto grać w piłkę ręczną. Historia ta jest związana ściśle z walką Polaków o niepodległość" - napisał prezydent RP.

 

Andrzej Duda przypomniał, że polska piłka ręczna narodziła się w obozie dla legionistów w Szczypiornie, którzy odmówili złożenia przysięgi lojalności cesarzowi niemieckiemu.

 

"Gra w piłkę pomagała im przetrwać trudne chwile, dodawała otuchy i pozwalała zachować sprawność fizyczną. To przykład, jak ważną rolę społeczną odgrywa sport, a szczególnie gry zespołowe. Uczą działania w grupie, pomagają budować relacje i są szkołą zdrowej rywalizacji, opartej na szacunku i wzajemnej życzliwości. Tak zapewne wyglądała gra żołnierzy Legionów Polskich, oczekujących przed stu laty za obozowym murem na odzyskanie tak upragnionej niepodległości" - podkreślił prezydent RP.

 

Andrzej Duda poinformował, że cieszy się, że środowisko polskich szczypiornistów i miasto Kalisz kontynuują chlubne tradycje w piłce ręcznej.

 

"Wierzę, że odsłonięty dziś pomnik, upamiętniający wydarzenia, które należą do historii polskiego sportu i historii Polski, zachęci wiele osób do uprawiania tej wspaniałej dyscypliny" - napisał prezydent RP.

 

Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzej Kraśnicki powiedział, że odsłonięcie pomnika w Kaliszu jest wielkim wydarzeniem, ponieważ wpisuje się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

"Historia powstania pomnika była specyficzna. W Centrum Olimpijskim mamy rzeźby. Ówczesny wiceprezes PKOl śp. Ryszard Parulski starał się dzieła dotyczące sportu najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy umieszczać w parku. Przekonał mnie, że powinniśmy tam znaleźć miejsce także dla piłki ręcznej. Zgodziłem się na to. W międzyczasie zmieniliśmy decyzję i odsłonięcie pomnika nastąpiło w Kaliszu. Ale chcę być wobec Ryszarda korekt i w niedługim czasie kopia tej rzeźby znajdzie swoje miejsce także w Centrum Olimpijskim w Warszawie" - powiedział prezes Kraśnicki.

 

Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński wydarzenie nazwał wyjątkowym. Kalisz nazwał kolebką szczypiorniaka, "bo to tutaj, w trudnych dla naszego kraju czasach, narodziła się piłka ręczna, sport ludzi wytrwałych, silnych, odważnych, którzy konsekwentnie dążą do celu" - powiedział.

 

Zdaniem włodarza Kalisza rzeźba będzie przypominała o ważnych wydarzeniach historycznych i sportowych. "Także o osiągnięciach kaliskiej drużyny szczypiorniaka, z której jesteśmy bardzo dumni. Pamiętajmy, że w Szczypiornie w Kaliszu rodziła się niepodległość i piłka ręczna" - podkreślił.

 

Uroczystego odsłonięcia dokonali prezydent Grzegorz Sapiński oraz prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzej Kraśnicki. Rzeźbę, która przedstawia dwóch sportowców walczących o piłkę w strojach sprzed 100 lat, pobłogosławił ks. biskup Edward Janiak.