MŚ 2018: Francja z pomocą technologii wyszarpała zwycięstwo

W piątym meczu tegorocznych mistrzostw świata w Rosji reprezentacja Francji pokonała Australię 2:1. Z pomocą Trójkolorowym nadeszła najpierw wideoweryfikacja VAR, a następnie Goal Line Technology.

W reprezentacji Australii mecz na ławce rezerwowych zaczął 38-letni Tim Cahill dla którego to czwarty mundial w karierze. W ekipie francuskiej od początku mecz rozpoczął Kylian Mbappe, które występ stał pod znakiem zapytania ze względu na kontuzję kostki.

Pierwsze minuty tego spotkania to bardzo duża ofensywa Francuzów, którzy za wszelką cenę chcieli pokazać swoją wyższość nad niżej notowanymi Australijczykami. W odstępie kilku chwil podopieczni Didiera Deschampsa mocno zagrozili bramce Mathew Ryana. Golkiper Kangurów za każdym razem popisywał się jednak skutecznymi interwencjami. Wraz z upływem czasu przewaga Trójkolorowych topniała, a do głosu dochodzili coraz śmielej rywale.

To właśnie ekipa z Oceanii stworzyła najlepszą okazję do zdobycia bramki po dośrodkowaniu piłki z rzutu wolnego. Kapitalnie na linii zachował się jednak Hugo Lloris. Warto podkreślić, że Australijczycy grali bardzo ostro, tłamsząc w ten sposób grę Francuzów. Do przerwy utrzymał się bezbramkowy remis.

Druga połowa rozpoczęła się od spokojnego posiadania futbolówki przez Francuzów, ale ich rywale dobrze radzili sobie w defensywie. Po niespełna kwadransie gry prostopadłe zagranie dostał Griezmann, który następnie wpadł w pole karne i upadł na murawę. Arbiter, Andres Cuhna postanowił skorzystać jako pierwszy na tych mistrzostwach z wideoweryfikacji. To pomogło mu podjąć decyzję o przyznaniu jedenastki dla Trójkolorowych. Rzut karny na bramkę zamienił sam poszkodowany i wydawało się, że od tego momentu ekipa Deschampsa będzie dyktować warunki gry.

Stało się jednak zupełnie inaczej. Trzy minuty później sędzia z Urugwaju wskazał na wapno tym razem na korzyść Socceroos. Piłkę ręką w polu karnym zagrał Samuel Umtiti. Do remisu doprowadził Mile Jedinak.

Niespodzianka wisiała w powietrzu, ale w samej końcówce strzał zza pola karnego po kombinacyjnej akcji całego zespołu oddał Paul Pogba. Futbolówka odbiła się od poprzeczki i minimalnie, ale jednak przekroczyła linię bramkową. Z pomocą Francji nadeszła technologia Goal Line.

Australijczycy rozpaczliwie próbowali doprowadzić do remisu, ale nie dali rady uczynić tego po raz drugi. Ostatecznie to wicemistrzowie Europy realizują swój cel i sięgają po trzy punkty na początku mundialu.

Francja – Australia 2:1 (0:0)

Bramki: Griezmann 58 (k), Pogba 81 - Jedinak 62 (k)

Francja: Hugo Lloris - Benjamin Pavard, Raphael Varane, Samuel Umtiti, Lucas Hernandez - Corentin Tolisso (78. Blaise Matuidi), N'Golo Kante, Paul Pogba - Kylian Mbappe, Antoine Griezmann (70. Olivier Giroud), Ousmane Dembele (70. Nabil Fekir).

Australia: Mathew Ryan - Joshua Risdon, Mark Milligan, Trent Sainsbury, Aziz Behich - Mile Jedinak, Aaron Mooy - Matthew Leckie, Tom Rogic (72. Jackson Irvine), Robbie Kruse (85. Daniel Arzani) - Andrew Nabbout (64. Tomi Juric).

Żółte kartki: Tolisso - Leckie, Risdon, Behich

Sędzia: Andres Cunha (Urugwaj). Widzów: 41 279.

Relacja zakończona

Koniec meczu! Było bardzo blisko niespodzianki, ale ostatecznie Francja pokonuje Australię 2:1.

Australia rozpaczliwie próbuje doprowadzić do remisu.

Arbiter dolicza aż pięć minut, więc Francja jeszcze nie jest pewna swego.

Fekir prosto w mur.

Aziz Behich ukarany żółtą kartką. Wolny dla Francji.

W 84. minucie ostatnia zmiana w składzie Australii. Schodzi Robbie Kruse, a w jego miejsce melduje się najmłodszy zawodnik na mundialu, 19-letni Daniel Arzani.

Goooool!!! Francja - Australia 2:1!!! Tym razem nie VAR a Goal Line Technology sprawiło, że Francja odzyskuje prowadzenie! Kombinacyjna akcja Trójkolorowych i strzał Pogby zza pola karnego po którym piłka odbiła się od poprzeczki i przekroczyła linię bramkową.

Trzecia zmiana w ekipie francuskiej. Tolisso opuszcza boisko, a na plac gry wchodzi Blaise Matuidi.

W 76. minucie żółta kartka za Corentina Tolisso za faul taktyczny.

Kwadrans do końca regulaminowego czasu gry i wciąż remis 1:1, który jest bardzo dużą niespodzianką.

Strzał Benjamina Pavarda w stylu karate "na wiwat".

Rzut rożny dla Francji.

Roszad ciąg dalszy. W 71. minucie Rogic opuszcza plac gry, a w jego miejsce Jackson Irvine.

Napastnik Chelsea w 70. minucie zmienia Griezmanna. Wchodzi także Nabil Fekir, który zastępuje Dembele.

Gotowy do wejścia na murawę jest już Oliver Giroud.

Prowadzenie Francuzów trwało zaledwie trzy minuty. Czy Trójkolorowi są w stanie zdobyć kolejną bramkę?

Pierwsza zmiana w tym meczu. W 64. minucie schodzi Nabbout, a w jego miejsce pojawi się Tomi Juric.

Gooool!!!! Francja - Australia 1:1!!! Socceroos błyskawicznie doprowadzają do remisu. Pewnie jedenastkę na bramkę zamienił Jedinak, który posłał piłkę w przeciwnym kierunku do tego, który obrał Lloris.

Rzut karny dla Australii!!!! Niesamowite! Dośrodkowanie z prawego skrzydła i piłkę ręką zagrywa Umtiti.

Francuzi chcą pójść za ciosem i stworzyli sobie kolejną dogodną sytuację po akcji Mbappe. Zbyt lekki strzał oddał Griezmann.

Goooool!!!!! Francja - Australia 1:0! Autorem bramki Griezmann, który uderzył mocno w prawy róg, natomiast Ryan został na środku. Od 58. minuty wicemistrzowie Europy prowadzą.

Żółta kartka dla Risdona.

Rzut karny dla Francji! Po weryfikacji VAR arbiter z Urugwaju wskazuje na wapno za faul na Griezmannie, który wychodził sam na sam z bramkarzem.

W 52. minucie Australijczycy wyszli z kontrą, ale zabrakło wykończenia.

Mimo przewagi w posiadaniu piłki, Francuzi nie są w stanie zagrozić bramce Australii.

Australia od początku mocno skupiona na defensywie.

Zaczynamy drugą połowę!

Statystyki pierwszej połowy.

Taki wynik z pewnością zadowala Kangurów.

Koniec pierwszej połowy! Francja tylko remisuje z Australią 0:0, a to zwiastuje nam duże emocje w drugiej połowie.

Zagrożenie pod bramką Francji. Najpierw dośrodkowanie z lewego skrzydła, a następnie niecelny strzał z narożnika pola karnego Leciego.

Końcowe minuty pierwszej połowy. Do przerwy pachnie niespodzianką.

Kolejne ostre zagranie Australijczyków. Andrew Nabbout ostro potraktował Lucasa w narożniku boiska Francji. Sędzia Andrés Cunha z Urugwaju jest jednak tolerancyjny.

Wreszcie Francuzi po dłuższym czasie stworzyli groźną sytuację. W polu karnym Australii znalazł się Lucas Hernandez, ale jego strzał został zablokowany.

Niespełna kwadrans do końca pierwszej połowy. Australijczycy poukładali grę w obronie i nadal zachowują czyste konto.

Dośrodkowanie w pole karne, ale pewnie z bramki wychodzi Lloris i łapie piłkę.

Sporo stałych fragmentów gry w tym spotkaniu. Wolny dla Australii.

Australijczycy nie odpuszczają i grają bardzo agresywnie.

Akcja lewą stroną Dembele, który pada na murawę, ale sędzia niewzruszony nie podyktował wolnego dla Francji.

Australia przetrwała ciężki początek i zaczyna grać coraz lepiej. 20. minuta na zegarze i wciąż 0:0.

Ależ niewiele brakowało! Świetna interwencja na linii bramkowej Llorisa po strzale jednego z zawodników. Niewykluczone, że to mógł być nawet gol samobójczy, ponieważ w polu karnym był spory gąszcz.

Kolejny rzut wolny i szansa na dośrodkowanie dla Australii.

W 12. minucie za faul żółtą kartką ukarany Leckie.

Dośrodkowanie i strzał głową z trudnej pozycji Mathew Leckiego. Piłka powędrowała nad poprzeczką Hugo Llorisa.

Australia powoli próbuje atakować. Będzie rzut wolny dla Kangurów na lewym skrzydle blisko pola karnego Francji.

Mocno bita piłka przez Mbappe, ale znowu na posterunku Ryan.

Drugi rzut wolny dla Trójkolorowych blisko pola karnego Australii.

5 minut gry za nami i kolejny celny strzał Francuzów. Tym razem zza pola karnego uderzał Griezmann. Sporo pracy przed Ryanem.

Strzał Pogby w światło bramki, ale w sam środek i pewnie piłkę łapie Ryan.

Rzut wolny dla Francji z odległości ponad 20 metrów. Przy piłce już ustawiony Pogba i Griezmann.

Już pierwsza akcja Mbappe, który wpada w pole karne i oddaje strzał z ostrego kąta. Dobrze jednak interweniuje Ryan.

Zaczynamy!

Oba zespoły już gotowe do wyjścia na murawę.

Rozgrzewka powoli dobiega końca.

W zespole francuskim jest mnóstwo gwiazd. W Australii, mimo upływu wieku, nadal jest nią Tim Cahill, który ten mecz rozpocznie na ławce rezerwowych. To dla niego czwarty mundial. Na trzech poprzednich wpisywał się na listę strzelców, toteż zdobywając bramkę dołączy do Pele, Uwe Seelera, Miroslava Klose i Cristiano Ronaldo. Być może tej sztuki dokona już dzisiaj?

W grupie C znajdują się również ekipy Peru oraz Danii. Faworytami do gry w fazie pucharowej są niewątpliwie zespoły z Europy.

Znamy już składy i formacje obu drużyn. Czy są jakieś niespodzianki?

Witamy w relacji meczu grupy C pomiędzy Francją i Australią. Pierwszy gwizdek zaplanowany na godz. 12:00.