Najlżejszy zawodnik

 

Trzech zawodników – Marokańczyk, Mbark Boussoufa; Japończyk, Takashi Inui; Meksykanin, Javier Aquino ważą zaledwie 59 kilogramów co czyni ich najlżejszymi zawodnikami tegorocznego mundialu. Każdy z nich mierzy od 1,66 cm. do 1,69 cm. wzrostu.

 

Najcięższy zawodnik

 

Roman Torres to kapitan reprezentacji Panamy i autor bramki na wagę kwalifikacji tego kraju do mistrzostw świata. Bohater narodowy imponuje nie tylko siłą mentalną, ale także fizyczną, ważąc 99 kilogramów.

 

Najniższy zawodnik

 

O których piłkarzach można powiedzieć, że są najbardziej filigranowi na tych mistrzostwach? To Xherdan Shaqiri z reprezentacji Szwajcarii oraz Saudyjczyk, Yahia Aslshehri. Obaj mierzą zaledwie 165 cm wzrostu.

 

Najwyższy zawodnik

 

Żaden z uczestników rosyjskiego mundialu nie jest dwumetrowcem. Ci najwyżsi to Lover Kalinic z Chorwacji oraz Duńczyk,  Jannik Vestergaard. Obaj mają na liczniku 199 cm wzrostu.

 

Najmłodszy zawodnik/ trener

 

Być może ten piłkarz okaże się rewelacją tegorocznych mistrzostw świata i zostanie zauważony przez największe kluby w Europie. Mowa o Australijczyku, Danielu Arzanim, który na świat przyszedł 4 stycznia 1999 roku, a więc ma zaledwie 19 lat.

Wśród szkoleniowców tym najmłodszym jest 42-letni Aliou Cisse, który opiekuje się Senegalem.

 

Najstarszy zawodnik

 

Różnica pomiędzy najstarszym i najmłodszym piłkarzem mundialu w Rosji wynosi 26 lat, ponieważ 9486 dni przed Arzanim urodził się Essam El Hadary (zdj.). Bramkarz reprezentacji Egiptu ma 45 lat i jeżeli zagra chociaż minutę, wówczas zostanie najstarszym uczestnikiem mistrzostw świata w historii. Grupowi rywale Polaków mają zbliżoną do nich średnią wieku i oscylującą w graniach 28 lat. Anglicy, Francuzi i Nigeryjczycy są przeciętnie o dwa lata młodsi, a najstarsi w zestawieniu gracze z Meksyku i Kostaryki zbliżają się do 30. Spośród faworytów najbardziej doświadczeni są Argentyńczycy, przeciętnie mają ponad 29 lat. Ogółem średnia wieku wszystkich 736 piłkarzy powołanych na MŚ wynosi niemal 28 lat i jest najwyższa w historii mundialu.

 

W przypadku selekcjonerów nestorem jest 71-letni Oscar Tabarez, który pracuje w reprezentacji Urugwaju.