Amerykanie za mocni! Druga porażka polskich siatkarzy w Chicago

Polscy siatkarze przegrali 0:3 ze Stanami Zjednoczonymi w meczu turnieju Ligi Narodów w Hoffman Estates koło Chicago. To druga z rzędu porażka podopiecznych Vitala Heynena w tych rozgrywkach.

Po 10. kolejce spotkań polscy siatkarze mieli na koncie osiem zwycięstw i dwie porażki. Po raz drugi przegrali na inaugurację turnieju w Chicago, ulegając reprezentacji Iranu 0:3. Ta porażka oznaczała dla biało-czerwonych utratę pozycji lidera na rzecz Francji.

Kolejnym rywalem polskich siatkarzy byli Amerykanie, którzy mieli przed meczem identyczny bilans (8–2) i dorobek punktowy (23), jak Polacy. W pierwszej grze turnieju rozgromili 3:0 reprezentację Serbii. W drugim i trzecim secie rywale nie mieli wiele do powiedzenia, gospodarze wygrali 25:16 i 25:14 i byli faworytami również w konfrontacji z biało-czerwonymi.

Polacy rozpoczęli to spotkanie w eksperymentalnym składzie: Grzegorz Łomacz, Mateusz Bieniek, Bartłomiej Lemański, Maciej Muzaj, Mateusz Mika, Bartosz BednorzMichał Żurek (libero). Zaskoczeniem była gra Miki w wyjściowym składzie. Borykający się z problemami zdrowotnymi zawodnik nie grał we wcześniejszych meczach Ligi Narodów.

Premierową odsłonę od mocnego uderzenia rozpoczęli gospodarze (4:1), ale już na pierwszej przerwie to Polacy mieli punkt zaliczki (7:8). Po niej, przez pewien czas utrzymywali skromną przewagę (12:14), a wyrównana walka trwała do stanu 18:18. Później Amerykanie wrzucili wyższy bieg, dołożyli skuteczną zagrywkę (23:19 – Maxwell Holt) i odskoczyli rywalom. Seta asem serwisowym zakończył Micah Christenson.

Druga partia miała bardzo podobny przebieg. Do pewnego momentu Polacy dotrzymywali kroku rywalom (16:15), w końcówce nie mieli jednak wiele do powiedzenia. Gospodarze znów imponowali w polu zagrywki (18:15 – Christenson), dobrze grali też w ofensywie, gdzie brylowali Matthew Anderson i Aaron Russell. Przy świetnej grze rywali w obronie, Polacy mieli kłopoty ze skończeniem ataków. Gospodarze pewnie wygrali tę część meczu 25:19.

W trzecim secie podopieczni trenera Johna Sperawa odskoczyli Polakom już na pierwszej przerwie (8:5). W dalszej części seta biało-czerwoni łapali co prawda punktowy kontakt z rywalami (11:10), ale Amerykanie szybko odzyskiwali inicjatywę, nie pozwalając Polakom na rozwinięcie skrzydeł. W końcówce znów popisali się kilkoma piekielnie trudnymi serwisami. Jeden z nich – w wykonaniu Russella – ustalił wynik partii (25:19) i zakończył to jednostronne spotkanie.

Amerykanie wprost zmiażdzyli Polaków zagrywką, w samych punktowych serwisach mieli imponującą przewagę (8–1), a wiele innych prób utrudniało życie polskim przyjmującym i ograniczało możliwość wyprowadzenia akcji. Kolejnym elementem, w którym przewaga gospodarzy nie podlegała dyskusji był atak (45–31). Co ciekawe, siatkarze USA popełnili więcej błędów własnych (21 z 58 zdobytych przez Polaków punktów to podarunki od rywali), nie przeszkodziło im to jednak w całkowitej dominacji na parkiecie.

Najlepiej punktowali: Aaron Russell (14), Matthew Anderson (12), Maxwell Holt (11) – USA; Bartosz Bednorz (10) – Polska. Na plus w ekipie Henena można zapisać powrót Miki, który po dłuższej przerwie zagrał obiecująco, szczególnie na przyjęciu, popisał się też trzema skutecznymi atakami.

Po porażce w meczu z USA Polacy spadli na czwarte miejsce w tabeli LN. O pierwsze zwycięstwo na turnieju w Hoffman Estates Polacy powalczą w niedzielę (godzina 19.00) z Serbami. Turniej zakończy mecz Stanów Zjednoczonych z Iranem.

Do turnieju finałowego, który zostanie rozegrany w dniach 4–8 lipca w Lille, awansuje pięć czołowych drużyn fazy interkontynentalnej oraz Francja w roli gospodarza.

USA – Polska 3:0 (25:20, 25:19, 25:19)

USA: Matthew Anderson, Aaron Russell, Torey Defalco, Micah Christenson, Maxwell Holt, David Smith – Erik Shoji (libero).

Polska: Maciej Muzaj, Bartłomiej Lemański, Grzegorz Łomacz, Mateusz Bieniek, Mateusz Mika, Bartosz Bednorz – Michał Żurek (libero) oraz Damian Schulz, Fabian Drzyzga, Artur Szalpuk, Bartosz Kwolek.

Mecz zakończony
USA
3:0
Polska
Zapis relacji
Relacja zakończona

USA – Polska 3:0 (25:20, 25:19, 25:19) Aaron Russell asem serwisowym zakończył to jednostronne starcie.

USA – Polska 2:0, 24:19 Piłka meczowa dla ekipy USA.

USA – Polska 2:0, 23:18 Matthew Anderson - as serwisowy.

USA – Polska 2:0, 21:18 Maciej Muzaj obił blok rywali.

USA – Polska 2:0, 21:16 Gospodarze coraz bliżej zwycięstwa.

USA – Polska 2:0, 19:15 Torey Defalco - as serwisowy.

USA – Polska 2:0, 18:15 Grzegorz Łomacz zaserwował w siatkę.

USA – Polska 2:0, 16:14 Maciej Muzaj zaatakował po bloku.

USA – Polska 2:0, 16:13 Trzy punkty różnicy na drugiej przerwie.

USA – Polska 2:0, 15:13 Matthew Anderson popisał się precyzyjnym atakiem.

USA – Polska 2:0, 14:13 Dwie dobre akcje Polaków. Skuteczny blok i już tylko punkt straty.

USA – Polska 2:0, 14:11 Vital Heynen poprosił o czas.

USA – Polska 2:0, 11:10 Bartłomiej Lemański! I już tylko punkt straty Polaków...

USA – Polska 2:0, 10:8 Aaron Russell zaatakował w aut.

USA – Polska 2:0, 9:7

A tak Amerykanie zakończyli pierwszą partię (WIDEO):

USA – Polska 2:0, 9:6 Dotknięcie siatki przez gospodarzy.

USA – Polska 2:0, 9:5 Vital Heynen poprosił o czas.

USA – Polska 2:0, 8:5 Efektowna akcja, niestety przyniosła punkt siatkarzom USA. Trzy oczka różnicy na pierwszej przerwie.

USA – Polska 2:0, 6:5 Cierpliwie Polacy i skutecznie zakończył akcję Bartosz Bednorz.

USA – Polska 2:0, 5:2 Wyraźna przewaga gospodarzy w pierwszych akcjach.

USA – Polska 2:0, 2:1 Rozpoczął się trzeci set.

USA – Polska 2:0 (25:20, 25:19) Aaron Russell zakończył drugą partię skutecznym atakiem.

USA – Polska 1:0, 24:18 Bartłomiej Lemański zaserwował a aut. Piłka setowa dla gospodarzy.

USA – Polska 1:0, 22:17 Maxwell Holt skończył kapitalną akcję ekipy USA.

USA – Polska 1:0, 21:17 Amerykanie utrzymują przewagę w końcówce seta.

USA – Polska 1:0, 20:16  Aaron Russell zakończył kontrę gospodarzy. Vital Heynen poprosił o czas.

USA – Polska 1:0, 18:15 Micah Christenson - as serwisowy.

USA – Polska 1:0, 17:15 David Smith ze środka.

USA – Polska 1:0, 16:15 Damian Schulz popisał się skutecznym atakiem. John Speraw poprosił o czas.

USA – Polska 1:0, 16:13 Trzy oczka zaliczki Amerykanów na drugiej przerwie.

USA – Polska 1:0, 13:12 Aaron Russell - as serwisowy. Trzy piłki z rzędu dla Amerykanów i Vital Heynen poprosił o czas.

USA – Polska 1:0, 12:12 Torey Defalco zakończył długą wymianę.

USA – Polska 1:0, 8:9 Torey Defalco zaserwował w aut.

USA – Polska 1:0, 6:8 Matthew Anderson zaatakował w aut i dwa oczka przewagi mają Polacy na pierwszej przerwie.

USA – Polska 1:0, 5:5 Aaron Russell nadepnął na końcową linię podczas zagrywki.

USA – Polska 1:0, 3:4 Skuteczny blok Polaków. Trzy akcje z rzędu dla biało-czerwonych.

USA – Polska 1:0, 3:1 Aaron Russell obił polski blok.

USA – Polska 1:0, 2:0 Rozpoczął się set numer dwa.

USA – Polska 1:0 (25:20) Micah Christenson zakończył pierwszą partię asem serwisowym.

USA – Polska 0:0, 24:20 Matthew Anderson skutecznie! Piłka setowa dla ekipy USA.

USA – Polska 0:0, 23:19 Maxwell Holt - as serwisowy (113 km/h).

USA – Polska 0:0, 22:19 Zamieszanie przy weryfikacji wideo. Punkt dla gospodarzy. Vital Heynen poprosił o drugi czas.

Liga Narodów siatkarzy: Turniej w Chicago - terminarz i plan transmisji

Przed polskimi siatkarzami start w czwartym turnieju Ligi Narodów. Podopieczni trenera Vitala Heynena zagrają tym razem w Stanach Zjednoczonych, w Hoffman Estates koło Chicago (15-17 czerwca). Kiedy grają Polacy? Sprawdź terminarz i plan transmisji turnieju Ligi Narodów w Chicago. Siatkówka Podczas turnieju w Osace Polacy podtrzymali dobrą formę, jaką prezentowali na dwóch imprezach rozegranych w Polsce.

USA – Polska 0:0, 21:19 Bartosz Bednorz przestrzelił zagrywkę.

USA – Polska 0:0, 20:18 Bartosz Bednorz zatrzymany blokiem.

USA – Polska 0:0, 16:17 David Smith odpowiedział efektownym atakiem z krótkiej.

USA – Polska 0:0, 16:16 Bartłomiej Lemański tym razem skutecznie ze środka.

USA – Polska 0:0, 15:16 Bartłomiej Lemański zablokowany i z punktem straty schodzą Polacy na drugą przerwę.

USA – Polska 0:0, 15:15 Matthew Anderson - atak blok-aut.

USA – Polska 0:0, 14:15 Skutecznie Mateusz Mika!

USA – Polska 0:0, 14:14 Dwie weryfikacje pomyślne dla ekipy USA. Amerykanie odrobili straty, trener Vital Heynen poprosił o czas.

USA – Polska 0:0, 12:14 Mateusz Mika wcisnął piłkę w boisko rywali.

USA – Polska 0:0, 11:13 Bartosz Bednorz zaatakował po prostej.

USA – Polska 0:0, 10:12 Polacy utrzymują przewagę.

USA – Polska 0:0, 8:10 Skuteczny blok Bartłomieja Lemańskiego.

USA – Polska 0:0, 7:8 Punkt zaliczki Polaków na pierwszej przerwie.

USA – Polska 0:0, 7:7 Matthew Anderson zaatakował po bloku rywali.

USA – Polska 0:0, 6:6 Skuteczny atak Mateusza Miki.

USA – Polska 0:0, 5:5 Skuteczny blok na Torey Defalco. Polacy odrobili staty.

USA – Polska 0:0, 4:1 Rozpoczął się drugi mecz Polaków na turnieju w Chicago. W pierwszych akcjach skuteczni Amerykanie.

USA: Maxwell Holt, Matthew Anderson, Aaron Russell, Daniel Mcdonnell, Torey Defalco, David Smith – Erik Shoji (libero).
Polska: Grzegorz Łomacz, Mateusz Bieniek, Bartłomiej Lemański, Maciej Muzaj, Mateusz Mika, Bartosz Bednorz – Michał Żurek (libero).

Mateusz Mika w wyjściowym składzie to największe zaskoczenie przed meczem.

W ekipie USA nie zagra Thomas Jaeschke. W starciu z Serbami doznał poważnej kontuzji, która wykluczy go również z udziału w mistrzostwach świata.

Czas na hymny obu państw.

Mecz w Polsacie Sport komentują Tomasz Swędrowski i Łukasz Kadziewicz.

Liga Narodów: USA - Polska. Transmisja w Polsacie Sport i Super Polsacie

Czas na kolejne emocje związane z siatkarską Ligą Narodów w wydaniu mężczyzn. W nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego reprezentacja Polski zmierzy się w Stanach Zjednoczonych z gospodarzami czwartego turnieju, a więc reprezentacją USA. Po niefortunnej porażce z Iranem podopieczni Vitala Heynena będą szukać rehabilitacji.

W spotkaniu inaugurującym drugi dzień zmagań na turnieju Ligi Narodów w Hoffman Estates koło Chicago siatkarze Iranu przegrali z Serbią 2:3 (25:21, 22:25, 25:27, 25:20, 11:15).

Liga Narodów: Polska - Iran 0:3. Skrót meczu

Polscy siatkarze przegrali swoje drugie spotkanie w siatkarskiej Lidze Narodów. W piątkową noc lepszą od ekipy Vitala Heynena okazała się być drużyna Iranu, która wygrała mecz bez straty seta (24:26, 24:26, 22:25).

Witamy w relacji na żywo z meczu Ligi Narodów siatkarzy USA – Polska. Początek spotkania o godzinie 2.30.