MŚ 2018: Meksyk przyćmił mistrzów świata!

Jedna z większych dotychczasowych sensacji tego mundiali stała się faktem. Meksyk w pierwszym meczu grupy F pokonał Niemców 1:0. Mistrzowie świata zagrali bardzo słaby mecz, a Meksykanie przy lepszej skuteczności mogli wygrać zdecydowanie wyżej.

Niemcy od mundialu w 2002 roku zawsze zaczynali od wysokiego zwycięstwa. W Korei i Japonii rozgromili Arabię Saudyjską 8:0. Potem strzelali cztery gole w swoim pierwszym meczu na mistrzostwach świata kolejno Kostaryce, Australii i Portugalii. Meksyk zaś sześć poprzednich mundiali kończył na 1/8 finału. Piłkarze z Ameryki Północnej chcieli w końcu przełamać to fatum i powalczyć o coś więcej.

Meksyk zaczął bardzo odważnie, ofensywna czwórka piłkarzy Juana Carlosa Osorio sprawiała od początku dużo problemów defensywie mistrzów świata. Zawodnicy Joachima Loewa nie mieli za bardzo pomysłu na przechytrzenie defensywy przeciwników, co więcej rywale bardzo groźnie kontrowali, kilka tego typu akcji mogło się zakończyć bramką. Do przerwy Meksykanie powinni prowadzić wyżej, ale zdołali zdobyć zaledwie jedną bramkę. W 35. minucie Chicharito wypuścił Hirvinga Lozano, ten nawinął jednego z obrońców niemieckich i pokonał Manuela Neuera.

Już po chwili Niemcy mogli wyrównać, ale piękne uderzenie Toniego Kroosa z rzutu wolnego, na poprzeczkę sparował Guillermo Ochoa. Pierwsza połowa przebiegła w bardzo szybkim tempie, Meksykanie zachwycali, wręcz przyćmili obrońców tytułu.

Po przerwie piłkarze Osorio nieco zwolnili z kontratakami, częściej starali się utrzymać przy piłce. Niemcy cały czas byli bardzo wolni w konstruowaniu ataków. Nawet zmiany i pojawienie się m.in. Mario Gomeza czy też Marco Reusa nie przyniosły za wiele. Podopieczni Loewa stworzyli sobie kilka sytuacji, ale te bardziej klarowne mieli zawodnicy z Meksyku. Znowu bardzo groźnie kontrowali, za każdym razem czegoś brakowało, a to dokładnego ostatniego podania lub też skuteczności.

Niemcy nie potrafili przebrnąć przez mur defensywny, który często bardzo ofiarnie, na wślizgu blokował strzały piłkarzy z Europy. Meksyk dowiózł wynik do końca i sprawił jedną z większych niespodzianek jak dotąd na mundialu.

Niemcy - Meksyk 0:1 (0:1)

Bramka: Lozano 35

Niemcy: Manuel Neuer - Joshua Kimmich, Jerome Boateng, Mats Hummels, Marvin Plattenhardt (79. Mario Gomez) - Sami Khedira (60. Marco Reus), Toni Kroos, Thomas Mueller, Mesut Oezil, Julian Draxler - Timo Werner (86. Julian Brandt)

Meksyk: Guillermo Ochoa - Hugo Ayala, Carlos Salcedo, Hector Moreno, Miguel Layun - Hirving Lozano (66. Raul Jimenez), Hector Herrera, Andres Guardado (74. Rafael Marquez), Jesus Gallardo, Carlos Vela (58. Edson Alvarez) - Javier Hernandez

Ostatnie trzy doliczone minuty!

Brandt!!! Najpierw kapitalnie podał do Gomeza, a po chwili potężnie uderzył na bramkę. Strzał minimalnie mija bramkę Meksyku.

Przed świetną szansą stanął Gomez, ale niecelnie główkował i Ochoa od bramki.

Julian Brandt za Timo Wernera.

I znowu strzal Kroos i po raz kolejny na posterunku Ochoa!

LAYUN! Uderzył mocno, ale niecelnie. Miał bardzo dużo czasu, Niemcy już ruszają z odpowiedzią.

Meksykanie wychodzili kontrą trzech na dwóch, ale fatalnie ją rozegrali.

Mario Gomez zmienia Plattenhardta

Meksykanie z wielkim poświęceniem, cały czas na wślizgu. Piłkarze Osorio wyszli z kolejną kontrą, Layun był jednak osamotniony i musiał strzelać.

KROOS! Znowu dobry strzał, ale minimalnie obok bramki.

Rafael Marquez wchodzi na boisko i wyrównuje rekord pod względem występów na mundialu. To jego piąte mistrzostwa świata! 39-latek zmienia Guardado.

Boateng ładnie wprowadził piłkę, podał do Reusa, ten trafił w rywala, a po chwili uderzył mocno nad bramką Meksyku.

Znowu szybka kontra, Layun wypuścił Chicharito, ale ten szukając kontaktu przewrócił się i było po akcji.

Draxler! Niemiec stanął przed szansą na wyrówanie po błędzie jednego z obrońców Meksyku. Po chwili Werner również miał dobrą sytuację, ale przestrzelił.

Raul Jimenez zmienia Lozano.

Kimmich dobrze się złożył do przewrotki, ale minimalnie przestrzelił.

Herrera poszukał Lozano, ale Neuer świetnie wyszedł z bramki i wyjaśnił sytuację. Meksykanie już nieco zmęczeni, Niemcy jednak na razie nie potrafią tego wykorzystać.

Reus zmienia Khedirę.

Niemcy w ataku pozycyjnym grają bardzo wolno, bez przyśpieszenia. Meksykanie spokojnie rozbijają praktycznie każdą akcję rywali.

Alvarez zmienia Velę.

Znowu bardzo groźna kontra Meksyku i znowu minimalnie niedokładne ostatnie podanie. Mogło być 2:0!

W końcu dobra sytuacja Niemców, Ozil zagrał w tempo do Draxlera, ten uderzył, ale jego próba zablokowana.

Kimmich nie miał pomysłu na rozegranie akcji i fatalnie uderzył zza pola karnego.

Meksykanie dużo ryzykują, ale na razie bardzo dobrze rozgrywają pod swoim polem karnym. Niemcy czekają na błąd.

Plattenhardt uderzał, ale za lekko i Ochoa bez żadnych problemów łapie strzał.

Meksykanie nieco spokojniej zaczęli, nie forsują tempa.

Zaczynamy drugie 45 minut!

Gwizdek sędziego, wracamy po przerwie.

Vela spróbował zaskoczyć Neuera, ale nie trafił w bramkę. Powoli kończy się pierwsza, bardzo dobra połowa. Mecz stoi na wysokim poziomie.

Mistrzowie świata wyglądają na nieco bezradnych...

Niezwykle groźni w kontrataku są Meksykanie, czasami brakuje im ostatniego podania. Niemcy nie radzą sobie za bardzo z tymi wyjściami.

Jak pokazały powtórki Ochoa fantastycznie wybronił, piłka po jego rękach zatrzymała się na poprzeczce.

KROOS W POPRZECZKĘ Z WOLNEGO!

Niemcy chcą szybko odpowiedzieć. Będzie rzut wolny z dogodnej pozycji.

Kapitalne wyjście Meksyku, podanie Chicharito do Lozano, ten przełożył sobie jeszcze jednego z obrońców i nie dał szans Neuerowi.

GOOOOOOOOOOOL! Genialna kontra Meksyku i gol Lozano.

Mają problemy Niemcy, Meksyk może się podobać, gra bardzo zdecydowanie, szybko i kombinacyjnie. Czwórka piłkarzy ofensywnych robi ogromne zamieszanie.

Layun zza pola karnego strzelił wprost w Neuera. Lekka niefrasobliwość Niemców we własnym polu karnym.

Kolejna tego typu akcja, ale tym razem Niemcy dobrze powstrzymali atak.

Dobrze wyszli z kontrą Meksykanie, akcja jednak zakończona bardzo niecelnym strzałem. Brawa za sam pomysł, wykonanie gorsze.

Naprawdę dużo się dzieje, mecz na bardzo wysokim poziomie i dość wyrównany. Teraz spróbował Kroos z daleka lewą nogą. Jak na razie bramkarze jednak bezbłedni.

Werner kapitalnie poradził sobie z trzema obrońcami Meksyku, ale jego strzał za słabo i Ochoa bez problemu.

Chicharito miał genialną sytuację, ale za wolno podjął decyjzę i odebrano mu piłkę.

W odpowiedzi Niemcy! Kimmich dośrodkował i niepewnie interweniowała obrona Meksyku.

Kolejna dobra sytuacja, Moreno główkował po rzucie wolnym, znowu pewnie interweniował Neuer, który ma dużo pracy od początku spotkania.

Lozano spróbował zza pola karnego, takie strzały nie mogą jednak zaskoczyć tak doświadczonego bramkarza, jakim jest Neuer. Meksyk nie przestraszył się obrońców tytułu, bardzo odważnie, wręcz bezczelnie od samego początku.

Layun spróbował z rzutu wolnego, ale piłka ponad bramką. Bez większego zagrożenia pod bramką Neuera.

Hummels w nieco przypadkowej sytuacji oddał strzał, ale był za lekki, żeby pokonać Ochoę. Niemcy presują wysoko na połowie Meksyku.

Po pierwszych dobrych minutach Meksyku, teraz to Niemcy przycisnęli i powoli zaczynają powiększać swoją przewagę.

Pierwsza groźna sytuacja Niemców, Werner otrzymał bardzo dobre podanie, ale z ostrego kąta nie zdołał umieścić piłki w siatce.

Kilkadziesiąt sekund za nami i już doskonała okazja Meksyku! Zejście do prawej nogi Hirvinga Lozano, jednak skrzydłowy został zablokowany w ostatniej chwili. To mogło i powinno być 1:0 dla zespołu z Ameryki!

Za chwilę pierwszy gwizdek spotkania!

A oto składy obu ekip:

Niemcy: Neuer - Kimmich, Boateng, Hummels, Plattenhardt - Kroos, Khedira - Muller, Ozil, Draxler - Werner

Meksyk: Ochoa - Salcedo, Ayala, Moreno, Vasconcelos - Herrera, Guardado - Layun, Vela, Lozano - Chicharito

Mistrzowie świata drogę do obrony tytułu zaczną od starcia z Meksykiem! Już o 17 pierwsze spotkanie grupy F piłkarskiego mundialu.