ME w szermierce: Złoto dla florecistek Włoch i szpadzistów Rosji

Włoskie florecistki i szpadziści Rosji zdobyli w serbskim Novym Sadzie złote medale szermierczych mistrzostw Europy. Polki uplasowały się na piątym miejscu. W zaciętym finale Włoszki pokonały Rosjanki 41:40, a sukces zapewniła im Alice Volpi w ostatniej walce.

Mistrzyni świata z Lipska (2017) w drużynie i srebrna medalistka indywidualnie Volpi pokonała w ostatnim pojedynku Anastasię Iwanową 8:3. Jednym z arbitrów finału, a wcześniej półfinału był Piotr Kiełpikowski, były znakomity florecista, dwukrotny medalista olimpijski w drużynie (srebrny w Atlancie 1996 i brązowy w Barcelonie 1992).

Biało-czerwone, w składzie: Julia Walczyk, Hanna Łyczbińska (obie KU AZS-UAM Poznań), Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań) i Martyna Jelińska (TKS-T Budowlani Toruń), w 1/8 finału pokonały Brytyjki 45:30, ale w ćwierćfinale uległy wyżej notowanym Francuzkom 36:45, co pozbawiło je szansy na medal. "Trójkolorowe" ostatecznie zdobyły brąz.

W finale turnieju szpadzistów Rosjanie pokonali mistrzów olimpijskich Francuzów 45:34. Polacy, w składzie: Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków), Mateusz Nycz (Piast Gliwice), Maciej Bielec (Szpada Wrocław), Mateusz Antkiewicz (AZS AWF Katowice), zajęli 11. miejsce.

W imprezie w Novym Sadzie biało-czerwoni dotychczas trzykrotnie stanęli na najniższym stopniu podium. Brąz wywalczyli: Synoradzka, szablistka Marta Puda oraz drużyna florecistów.