MŚ 2018: Ostrzeżenie dla Hiszpanii. Wymęczone zwycięstwo nad Iranem

Reprezentacja Hiszpanii wygrała z Iranem 1:0 w meczu drugiej kolejki spotkań grupy B piłkarskich mistrzostw świata. Hiszpanie mogą mówić o sporym szczęściu, bowiem Persowie mieli w drugiej połowie kilka kapitalnych sytuacji, które mogły dać im wyrównanie.

Po pierwszej kolejce fazy grupowej Iran nieoczekiwanie był liderem grupy B po zwycięstwie nad Marokiem 1:0 za sprawą samobójczego trafienia Aziza Bouhaddouza w 95. minucie. Hiszpania na rozpoczęcie mundialowych zmagań trafiła na niezwykle trudnego przeciwnika, jakim jest Portugalia. Starcie dwóch drużyn z grona faworytów zakończyło się remisem 3:3.

Wszyscy spodziewali się, że Hiszpania wygra z Iranem, jednak z pewnością nikt nie spodziewał się, że przyjdzie im to z taką trudnością. Wiadomo, że Persowie słyną z żelaznej obrony, o czym świadczy fakt, że w trzynastu z czternastu ostatnich spotkań nie stracili nawet jednej bramki. Nigdy w historii nie udało im się jednak pokonać europejskiej drużyny. W tym meczu było naprawdę blisko do osiągnięcia historycznego wyniku.

Irańczycy rozpoczęli bardzo odważnie, co mogło nieco zaskoczyć faworytów tego meczu. Z minuty na minutę Czerwoni uzyskiwali jednak coraz większą przewagę, lecz nie potrafili udokumentować jej bramką. Mimo prób Davida Silvy i Sergio Ramosa do przerwy kibice na stadionie w Kazaniu nie obejrzeli więc żadnego gola.

Kwadrans odpoczynku wystarczył Hiszpanom, by zrozumieć powagę sytuacji. Od pierwszej minuty drugiej części spotkania naciskali na bramkę Beiranvana. Dopiero w 54. minucie upragnionego pierwszego gola po przedziwnej sytuacji strzelił Diego Costa. Irański obrońca próbował wybijać futbolówkę z pola karnego, lecz skierował ją na tyle niedortunnie, że odbiła się od nóg napastnika reprezentacji Hiszpanii i wpadła do bramki przy samym słupku. Chwilę później Hiszpanie otrzymali solidne ostrzeżenie od Persów, którzy wpakowali piłkę do bramki Davida De Gei. System VAR rozstrzygnął jednak o spalonym i gol nie został uznany.

W końcówce Irańczycy mieli kilka wyśmienitych sytuacji do strzelenia bramki, lecz nie zdołali doprowadzić do wyrównania. Porażka spowodowała, że piłkarze Carlosa Queiroza spadli w tabeli grupy B na trzecie miejsce za Portugalię i Hiszpanię.

Iran - Hiszpania 0:1 (0:0)

Bramka: Diego Costa 54'

Iran: Ali Beiranvand - Ramin Rezaeian, Majid Hosseini, Morteza Pouraliganji, Ehsan Hajsafi (69. Milad Mohammadi) - Saeid Ezatolahi, Omid Ebrahimi, Vahid Amiri (86. Saman Ghoddos) - Mehdi Taremi, Karim Ansarifard (74. Alireza Jahanbakhsh), Sardar Azmoun

Hiszpania: David de Gea - Jordi Alba, Sergio Ramos, Gerard Pique, Dani Carvajal - Sergio Busquets, Lucas Vazquez (79. Marco Asensio), Andres Iniesta (71. Koke), Isco, David Silva - Diego Costa (89. Rodrigo Moreno)

Relacja zakończona

KONIEC MECZU! Hiszpania wymęczyła zwycięstwo nad Iranem.

Żółta kartka dla Omida Ebrahimiego za strzał po gwizdku.

Arbiter doliczył do regulaminowego czasu gry 4 minuty.

Zmiana w reprezentacji Hiszpanii.

Schodzi Diego Costa wchodzi Rodrigo.

Zmiana w reprezentacji Iranu.

Schodzi Vahid Amiri wchodzi Saman Ghoddos.

Pique został ośmieszony przez jednego z Irańczyków. To była najlepsza okazja Iranu!

Schodzi Lucas Vazquez wchodzi Marco Asensio.

Vahid Amiri ukarany żółtą kartką za faul na Diego Coscie.

Gorąco pod bramką Iranu! Sędzia podyktował rzut wolny. Isco podszedł do wykonania stałego fragmentu, ale trafił w mur.

Co za akcja! Mało brakowało, a Vahid Amiri doprowadziłby do wyrównania!

Schodzi Karim Ansarifard wchodzi Alireza Jahanbakhsh.

Zmiana w reprezentacji Hiszpanii!

Schodzi Andres Iniesta wchodzi Koke.

Co za zamieszanie w polu karnym Iranu! Obrońca dotknął piłki ręką, ale arbiter nie reaguje!

Zmiana w reprezentacji Iranu!

Schodzi Ehsan Hajsafi wchodzi Milad Mohammadi.

VAR rozstrzygnął! Nie ma bramki!

Irańczycy szaleją! Wpakowali piłkę do bramki, lecz arbiter podniósł chorągiewkę. Spalony!

Mehdi Taremi na centymetry pomilił się główkując w kierunku bramki De Gei. Irańczycy pokazują, że też potrafią grać w piłkę!

Ładne wejście Isco zablokowane przez Irańczyków.

Ansarifard dogrywał z rzutu rożnego, ale piłkę pewnie złapał David De Gea.

GOL!!! Hosseini próbował wybić piłkę, lecz odbiła się ona od nóg Diego Costy i wpadła do bramki przy samym słupku.

Co za petarda! Ansarifard trafił w boczną siatkę, lecz wyglądało to naprawdę imponująco!

Carvajal wyłożył idealną piłkę do Isco, ale ten uderzył wybitnie niecelnie.

Kolejna szansa Hiszpanii! Tym razem potężny strzał z dystansu obronił Beiranvand, a chwilę później powstrzył również dobitkę.

Co za sytuacja Hiszpanii! Pique miał piłkę na głowie, uderzył ją za lekko, a bramkarz Iranu złapał ją na linii bramkowej.

Płaskie dośrodkowanie Costy nie dotarło do adresata.

Obie drużyny wracają na boisko w niezmienionych składach.

Wracamy po przerwie!

Koniec pierwszej połowy!

Ależ okazja Hiszpanów! Silva po fenomenalnej akcji oddał strzał, lecz po rykoszecie piłka opuściła boisko.

Arbiter spotkania doliczył do pierwszej połowy aż 3 minuty.

Hiszpanie w końcu zaczęli naciskać. Irańczycy coraz częściej padają na murawę.

Co za pech Irańczyków! Tym razem bramkarz leży na murawie. Hiszpanie wściekli na ciągłe przerwy kłócą się z arbitrem.

Kapitan Iranu póki co opuszcza boisko w towarzystwie służb medycznych. Czy wróci jeszcze na boisko?

Ehsan Hajsafi leży na boisku z grymasem bólu na twarzy. To byłoby ogromne osłabienie dla Iranu!

Niezłe dośrodkowanie Iranu! Ramos został zmuszony do wybicia na rzut rożny.

Hiszpanie wszelkimi sposobami starają się wejść w pole karne Irańczyków, lecz obrońcy jak dotąd radzą sobie znakomicie.

David Silva otrzymał dogranie pod bramkę, ale był w niesamowicie trudnej sytuacji do oddania strzału.

Carvajal dośrodkował w pole karne, ale Isco zagarnął piłkę sprzed nosa Silvie, a ten był w lepszej pozycji do oddania strzału.

Strzał Silvy z rzutu wolnego był zbyt lekki, żeby zagrozić irańskiemu bramkarzowi.

Jeden z zawodników Iranu leży na murawie. Dłuższa przerwa w grze.

Ramos zdecydował się na strzal z rzutu wolnego, lecz po rykoszecie futbolówka wylądowała w rękach irańskiego bramkarza.

Hiszpanie próbują niezwykle efektownych zagrań, lecz nie do końca idzie to w parze z efektywnością...

Silva pokusił się o strzał z dystansu, lecz został zablokowany.

Pierwszy strzał Vahida Amiriego minął słupek bramki Hiszpanów.

Hiszpanie wyraźnie przejęli inicjatywę. Kilkukrotnie próbowali zagrozić bramce rywali, lecz piłka nie wylądowała w bramce.

Dobre dośrodkowanie z rzutu wolnego Silvy. Futbolówka minęła głowę Costy, Pique, Ramosa, a na końcu wyszła za linię.

Irańczycy poczynają sobie coraz odważniej. Hiszpańscy obrońcy muszą mieć się na baczności.

Persowie mieli swoją szansę. Amiri stworzył groźną akcję pod bramką De Gei, lecz koledzy nie dotrzymali mu tempa i zanotowali stratę.

Pierwsza wrzutka Hiszpanów i z trudem piąstkował Beiranvand.

Hiszpanie bardzo blisko swoich rywali. Irańczycy wykorzystują to i padają jak muchy przy każdym dotknięciu. Arbiter co chwilę przerywa akcje.

Hiszpanie jak zwykle rozpoczynają od długich wymian.

Zaczynamy! Przy piłłce Costa.

Oto składy zespołów:

Iran: Alireza Beiranvand - Ehsan Hajsafi, Morteza Pouraliganji, Majid Hosseini, Ramin Rezaeian -  Omid Ebrahimi, Saeid Ezatolahi - Karim Ansarifard, Mehdi Taremi, Vahid Amiri - Sardar Azmoun

Hiszpania: David De Gea - Dani Carvajal, Gerard Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba - Sergio Busquets, Andres Iniesta - David Silva, Isco, Lucas - Diego Costa

Przed nami hymny obu państw.

Persowie wygrali swoje pierwsze starcie z Maroko 1:0. To skromne zwycięstwo wystarczyło jednak, by objąć pozycję lidera, bowiem Portugalia zremisowała z Hiszpanią 3:3.

Witamy w relacji na żywo meczu drugiej kolejki spotkań w grupie B. Reprezentacja Iranu podejmie jednego z faworytów całego turnieju - Hiszpanię.