Polscy siatkarze zagrają w turnieju finałowym Ligi Narodów!

Siatkarze Australii przegrali z Polską 0:3 w spotkaniu kończącym turniej Ligi Narodów w Melbourne. Biało-czerwoni przypieczętowali tym zwycięstwem awans do turnieju finałowego w Lille.

Piętnaście meczów w pięciu turniejach na czterech kontynentach rozegrali polscy siatkarze w fazie interkontynentalnej premierowej edycji Ligi Narodów. Dopiero spotkanie numer piętnaście, przeciwko Australii w Melbourne zadecydowało o tym, że biało-czerwoni znaleźli się w gronie sześciu uczestników turnieju finałowego, który w dniach 4–8 lipca zostanie rozegrany w Lille.

Dwie świetne imprezy w Polsce (Katowice/Kraków oraz Łódź) i podtrzymana dobra passa w japońskiej Osace sprawiły, że Polacy po trzech turniejach, z bilansem osiem zwycięstw – jedna porażka znaleźli się na czele tabeli LN. Humory pogorszył występ w Chicago, gdzie biało czerwoni trzykrotnie przegrali 0:3. Występ w Melbourne rozpoczęli od ogrania 3:0 reprezentacji Argentyny,  w drugim meczu ulegli 1:3 Brazylii. W tej sytuacji musieli wywalczyć punkt w kończącym fazę interkontynentalną starciu z gospodarzami i wykonali to zadanie już po dwóch setach.

Vital Heynen wystawił tym razem skład: Grzegorz Łomacz, Łukasz Kaczmarek, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Aleksander Śliwka, Bartosz BednorzPaweł Zatorski (libero). W premierowej odsłonie Polacy szybko wypracowali sobie przewagę (5:8, 10:16) i kontrolowali sytuację na parkiecie. Jakub Kochanowski skutecznym atakiem ustalił wynik na 16:25.

Druga partia była bardziej wyrównana. Co prawda na obu przerwach przewagę mieli Polacy (6:8, 14:16), ale Australijczycy odrobili straty (17:17). Zwycięzcę wyłoniła rywalizacja na przewagi, z której zwycięsko wyszli biało-czerwoni. Gdy Artur Szalpuk wywalczył decydujący punkt (24:26), a Polacy mogli świętować awans do turnieju finałowego.

Set numer trzy miał w tej sytuacji praktycznie towarzyski charakter. Polskim siatkarzom zdarzyły się w nim momenty dekoncentracji, choćby w środkowej części (16:14). Końcówka znów należała jednak do siatkarzy Heynena. Atak Paula Carrolla w aut zakończył mecz (23:25).

Polacy w każdym elemencie punktowali lepiej od rywali: w bloku, który tradycyjnie był ich mocną bronią (6–7), na zagrywce (2–4) i w ataku (40–42); popełnili też mniej błędów od rywali. Najlepiej punktowali: Paul Carroll (15) – Australia; Mateusz Bieniek (11) i Łukasz Kaczmarek (10) – Polska.

Australia – Polska 0:3  (16:25, 24:26, 23:25)

Australia: Arashdeep Dosanjh, Trent O'dea, Max Staples, Nehemiah Mote, Thomas Ewen Douglas-Powell, Paul Carroll – Luke Perry (libero) oraz Paul Sanderson, Samuel Walker, Simon Hone.
Polska: Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Bartosz Bednorz, Paweł Zatorski (libero) – Artur Szalpuk, Bartosz Kurek, Bartłomiej Lemański, Bartosz Kwolek, Marcin Janusz.

Mecz zakończony
Australia
0:3
Polska
Zapis relacji
Relacja zakończona

Australia – Polska 0:3 (16:25, 24:26, 23:25) Paul Carroll zaatakował w aut! Koniec meczu!

Australia – Polska 0:2, 23:24 Piłka meczowa dla Polski!

Australia – Polska 0:2, 23:23 Bartosz Kurek - kiwka w antenkę.

Australia – Polska 0:2, 22:23 Vital Heynen poprosił o czas.

Australia – Polska 0:2, 20:23 Dwa błędy Australijczyków i biało-czerwoni coraz bliżej zwycięstwa.

Australia – Polska 0:2, 20:21 Gospodarze nie rezygnują...

Australia – Polska 0:2, 18:21 Skuteczny blok Polaków. Mark Lebedew poprosił o czas.

Australia – Polska 0:2, 18:19 Punkt za punkt w tej części seta. Bartłomiej Lemański skutecznie ze środka.

Australia – Polska 0:2, 16:16 Polacy odrobili straty po przerwie.

Heynen wściekły na Bednorza. Szybki zjazd do bazy (WIDEO)

Bartosz Bednorz z pewnością nie zapamięta dobrze spotkania z Australią w Lidze Narodów. Już w pierwszym secie został zmieniony po kilku prostych błędach, a boisko opuszczał przy ostrej reprymendzie trenera Vitala Heynena. Przyjmujący reprezentacji Polski nie najlepiej wszedł w starcie z Australią. Mimo, że skończył trzy z pięciu ataków i zdobył jeden punkt blokiem rozzłościł trenera Heynena.

Australia – Polska 0:2, 16:14 Dwa punkty tracą Polacy na drugiej przerwie technicznej.

Australia – Polska 0:2, 15:13 Skuteczny atak Jakuba Kochanowskiego.

Australia – Polska 0:2, 12:10 Skutecznie Paul Carroll.

Australia – Polska 0:2, 10:9 Skuteczny atak Artura Szalpuka.

Australia – Polska 0:2, 10:8 Seria piłek wygranych przez gospodarzy... Vital Heynen poprosił o czas.

Australia – Polska 0:2, 6:8 Dwa oczka zaliczki Polaków na pierwszej przerwie.

Liga Narodów: Argentyna rozbiła Brazylię!

Argentyńscy siatkarze pokonali Brazylijczyków 3:0 (25:23, 25:22, 25:21) w swoim ostatnim meczu fazy interkontynentalnej Ligi Narodów. Polacy, którzy walczą wciąż o awans do turnieju finałowego, na koniec zmagań w Melbourne mierzą się z gospodarzami.

Australia – Polska 0:2, 3:5 Mark Lebedew poprosił o czas.

Australia – Polska 0:2, 3:4 Artur Szalpuk - as serwisowy.

Australia – Polska 0:2, 3:3 Efektowna kiwka Grzegorza Łomacza.

Australia – Polska 0:2, 1:1 Obie ekipy rozpoczęły trzecią partię.

Australia – Polska 0:2 (16:25, 24:26) Artur Szalpuk wywalczył decydujący punkt! Polacy zagrają w turnieju finałowym w Lille!

Australia – Polska 0:1, 24:25 Paul Carroll zablokowany! Punkt dzieli Polaków od Final Six. Trener gospodarzy poprosił o czas.

Australia – Polska 0:1, 24:24 Paul Carroll zepsuł zagrywkę. Gramy na przewagi.

Australia – Polska 0:1, 24:23 Skuteczny atak i piłka setowa dla gospodarzy.

Australia – Polska 0:1, 23:23 Jakub Kochanowski zaatakował ze środka.

Australia – Polska 0:1, 22:22 Tym razem gospodarze posłali piłkę w aut, co potwierdziła weryfikacja.

Australia – Polska 0:1, 22:21 Bartosz Kurek zaserwował w siatkę.

Australia – Polska 0:1, 21:20 Max Staples zaatakował po bloku.

Australia – Polska 0:1, 19:18 Skuteczny blok Australijczyków. Vital Heynen poprosił o czas.

Australia – Polska 0:1, 17:17 Gospodarze odrobili straty...

Australia – Polska 0:1, 15:17 Bartosz Kurek trafił w dziewiąty metr. Trzecia skuteczna próba polskiego atakującego w tym meczu.

Australia – Polska 0:1, 14:16 Aleksander Śliwka zaatakował blok-aut. Dwa punkty przewagi Polaków na drugiej przerwie.

Australia – Polska 0:1, 13:15 Skuteczny atak Bartosza Kurka.

Australia – Polska 0:1, 12:13 Przestrzelona zagrywka Polaków.

Australia – Polska 0:1, 9:11 Polacy utrzymują przewagę.

Australia – Polska 0:1, 7:9 Skuteczny blok Polaków.

Australia – Polska 0:1, 6:8 Arshdeep Dosanjh zaserwował w aut. Dwa punkty różnicy na pierwszej przerwie.

Australia – Polska 0:1, 6:7 Znów po dłuższej wymianie punktują Australijczycy.

Australia – Polska 0:1, 4:7 Mateusz Bieniek ze środka.

Australia – Polska 0:1, 4:6 Długa akcja (30 sekund) wygrana przez gospodarzy.

Australia – Polska 0:1, 2:4 Łukasz Kaczmarek - as serwisowy.

Australia – Polska 0:1, 0:1 Jakub Kochanowski skończył pierwszego seta skutecznym atakiem i w ten sam sposób rozpoczął drugą partię.

Australia – Polska 0:1 (16:25) Jakub Kochanowski skutecznym atakiem ustalił wynik premierowej odsłony.

Australia – Polska 0:0, 15:24 Piłka setowa dla Polski!

Australia – Polska 0:0, 15:23 Mateusz Bieniek - as serwisowy (114 km/h).

Australia – Polska 0:0, 15:20 Autowy atak Aleksandra Śliwki.

Australia – Polska 0:0, 12:19 Trzy piłki z rzędu dla Polaków.

Australia – Polska 0:0, 12:16 Nerwowa reakcja trenera Vitala Heynena. Zdjął z parkietu Barosza Bednorza i doszło do reprymendy przy linii bocznej.

Australia – Polska 0:0, 10:16 Przestrzelona zagrywka gospodarzy i sześć oczek zaliczki Polaków na drugiej przerwie.

Australia – Polska 0:0, 9:14 Mark Lebedew wziął drugi czas.

Australia – Polska 0:0, 9:12 Atak Łukasza Kaczmarka w linię, co potwierdziła weryfikacja.

Australia – Polska 0:0, 7:11 Mark Lebedew poprosił o czas.

Australia – Polska 0:0, 7:10 Polacy utrzymują przewagę po przerwie.

Australia – Polska 0:0, 5:8 Punktuje Aleksander Śliwka i trzy punkty zaliczki mają Polacy na pierwszej przerwie technicznej!

Australia – Polska 0:0, 3:6 Skuteczny blok Polaków.

Australia – Polska 0:0, 3:4 Skuteczny atak Bartosza Bednorza.

Australia – Polska 0:0, 1:2 Rozpoczynamy ostatni mecz polskich siatkarzy w fazie interkontynentalnej Ligi Narodów. Przypomnijmy, że biało-czerwoni muszą wywalczyć w nim przynajmniej punkt, by zapewnić sobie miejsce w turnieju finałowym.

Australia: Max Staples, Trent O'dea, Arshdeep Dosanjh, Nehemiah Mote, Thomas Douglas-Powell, Paul Carroll – Luke Perry (libero).
Polska: Grzegorz Łomacz, Łukasz Kaczmarek, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Aleksander Śliwka, Bartosz Bednorz – Paweł Zatorski (libero).

Czas na hymny.

Mateusz Mika, który narzeka na ból nogi, najprawdopodobniej nie zagra w meczu przeciwko Australii.

Mika: Celem są mistrzostwa świata, tam mam być gotowy do grania

Szkoda, że się nie udało wygrać, ale wydaje mi się, że zagraliśmy dobrze jako zespół. Trochę zabrakło... - przyznał Mateusz Mika w rozmowie z Łukaszem Kadziewiczem po przegranym 1:3 meczu z Brazylią. Dlaczego przyjmujący biało-czerwonych opuścił parkiet po trzecim secie?

Skład reprezentacji Polski siatkarzy na turniej Ligi Narodów w Melbourne:

rozgrywający: Grzegorz Łomacz, Marcin Janusz.
atakujący: Maciej Muzaj, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kurek.
środkowi: Bartłomiej Lemański, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek.
przyjmujący: Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka, Bartosz Kwolek, Mateusz Mika, Bartosz Bednorz.
libero: Paweł Zatorski.

Turniej Ligi Narodów siatkarzy w Melbourne (22–24 czerwca):

2018-06-22: Polska – Argentyna 3:0 (26:24, 25:20, 29:27)
2018-06-22: Australia – Brazylia 0:3 (22:25, 19:25, 19:25)

2018-06-23: Argentyna  Australia 3:1 (25:20, 25:19, 20:25, 25:21)
2018-06-23: Polska Brazylia 1:3 (22:25, 23:25, 25:23, 23:25)

2018-06-24: Brazylia – Argentyna 0:3 (23:25, 22:25, 21:25)
2018-06-24: Australia – Polska (niedziela, godzina 7.00; transmisja – Polsat Sport, Super Polsat).

Liga Narodów: Australia - Polska. Transmisja w Polsacie Sport i Super Polsacie

Polscy siatkarze w swym trzecim i ostatnim spotkaniu na turnieju Ligi Narodów w Melbourne zmierzą się z reprezentacją Australii. Tym razem polscy kibice powinni nastawić budziki na poranną porę. Transmisja meczu Australia - Polska w Polsacie Sport i Super Polsacie w niedzielę 24 czerwca od godziny 7.00.

Witamy w relacji na żywo z meczu Ligi Narodów siatkarzy Australia – Polska. Początek spotkania o godzinie 7.10.