MŚ 2018: Gol Salaha nie pomógł! Zaskakująca porażka Egiptu

W spotkaniu grupy A mistrzostw świata 2018 Arabia Saudyjska wygrała z Egiptem 2:1. Obie reprezentacje już wcześniej straciły szansę na awans do 1/8 finału. W drugim meczu tej grupy Urugwaj pokonał Rosję 3:0.

W meczu otwarcia mundialu Rosjanie rozgromili Arabię Saudyjską 5:0, a dzień później Urugwaj pokonał 1:0 Egipt. W drugiej kolejce spotkań Urugwajczycy wygrali z Arabią Saudyjską 1:0, natomiast gospodarze turnieju ograli 3:1 Egipt. W tej sytuacji po dwóch kolejkach sprawa awansu w tej grupie była już rozstrzygnięta.

Wynik meczu otworzył Mohamed Salah, który w 22. minucie dostał od Abdallaha Saida piłkę z głębi pola i mimo asysty dwóch obrońców, strzałem z linii pola karnego zdołał przelobować bramkarza rywali.

W 39. minucie Saudowie mogli wyrównać. Po dośrodkowaniu Yassera Al-Shahraniego, piłki dotknął ręką w polu karnym Ahmed Fathi. Piłkę ustawił na jedenastym metrze Fahad Al-Muwallad, ale jego strzał sparował Essam El Hadary; futbolówka odbiła się jeszcze od poprzeczki i wyszła w pole.

W ten sposób 45-letni bramkarz reprezentacji Egiptu, od poniedziałku najstarszy piłkarz jaki kiedykolwiek zagrał na mistrzostwach świata, uczcił pobicie tego rekordu efektowną interwencją.

Doliczony czas pierwszej połowy przyniósł drugą jedenastkę dla Arabii Saudyjskiej, po tym jak Ali Gabr szarpał Hattana Bahebri za koszulkę w polu karnym. Kolumbijski arbiter Wilmar Roldan nie był początkowo pewny swej decyzji, obejrzał jeszcze tę sytuację na monitorze i mimo protestów Egipcjan, potwierdził swą wcześniejszą decyzję.

Tym razem karnego egzekwował Salman Al-Faraj, który pewnie pokonał El Hadarego, co oznaczało, że pierwsza część meczu zakończyła się wynikiem 1:1.

Od początku drugiej połowy inicjatywa należała do piłkarzy Arabii Saudyjskiej, którzy byli aktywniejsi w grze ofensywnej i tworzyli więcej sytuacji pod bramką rywali, żadnej z nich nie byli jednak w stanie wykorzystać. Egipcjanie próbowali odpowiedzieć strzałami z dystansu, po których piłka szybowała zwykle daleko od bramki rywali.

Wydawało się, że spotkanie zakończy się remisem, jednak piątej minucie doliczonego czasu gry bramkę dla Arabii Saudyjskiej strzałem z kilku metrów zdobył Salem Al-Dawsari.

W drugim poniedziałkowym meczu grupy A Urugwaj pokonał Rosję 3:0. Takie wyniki ostatniej kolejki spotkań oznaczają, że pierwsze miejsce w tabeli zajęli piłkarze Urugwaju (9 punktów), drugie Rosja (6) – te dwie ekipy już wcześniej zapewniły sobie awans do 1/8 finału; trzecią pozycję zajęli piłkarze Arabii Saudyjskiej (3), a stawkę grupy A zamknęli Egipcjanie (0).

Arabia Saudyjska - Egipt 2:1 (1:1)
Bramki: Al-Faraj 45+6 (k), Al-Dawsari 90+5 - Salah 22

Arabia Saudyjska: Yasser Al-Musailem – Muhammed Al-Burayk, Osama Hawsawi, Motaz Hawsawi, Yasser Al-Shahrani – Hattan Bahebri (65. Muhannad Assiri), Salman Al-Faraj, Abdullah Otayf, Houssain Al-Mogahwi, Salem Al-Dawsari – Fahad Al-Muwallad (79. Yahia Al-Shehri)

Egipt: Essam El Hadary – Ahmed Fathi, Ali Gabr, Ahmed Hegazy, Mohamed Abdel-Shafy – Mohamed Elneny, Abdalla Said (45. Amr Warda), Tarek Hamed, Mahmoud Trezeguet (81. Mahmoud Kahraba) – Mohamed Salah, Marwan Mohsen (64. Ramadan Sobhi).

Żółta kartka: Ali Gabr, Ahmed Fathi (Egipt).

Sędzia: Wilmar Roldan (Kolumbia). Widzów: 36 823.