MŚ 2018: Urugwaj zgasił zapał Rosji i wygrał grupę

Reprezentacja Urugwaju pokonała Rosję 3:0 w Samarze w swoim ostatnim meczu fazy grupowej piłkarskich mistrzostw świata i zajęła pierwsze miejsce w tabeli grupy A. W 1/8 finału rozgrywek zmierzy się więc z drugim zespołem grupy B, czyli Hiszpanią, Portugalią lub Iranem.

Urugwajczycy w pierwszym starciu zdołali skromnie pokonać Egipt 1:0. Kilka dni później w takim samym stosunku uporali się z Arabią Saudyjską. W tym samym czasie gospodarze mundialu rozgromili w meczu otwarcia Saudyjczyków aż 5:0, a w drugiej kolejce pewnie wygrali z Egiptem 3:1. Obie reprezentacje po dwóch seriach gier miały komplet punktów, więc spotkanie to rozstrzygnęło kwestię pierwszej lokaty w grupie A.

Rozpoczęło się od fragmentu bardzo ambitnej gry, jednak to reprezentacja Urugwaju już w 2. minucie oddała pierwszy strzał. Na otwarcie wyniku nie trzeba było długo czekać, bowiem już druga próba dała Urugwajczykom prowadzenie za sprawą Luisa Suareza, który perfekcyjnie wykonał rzut wolny oszukując rosyjski mur i bramkarza. Rosjanie mieli swoje szanse, by doprowadzić do wyrównania, lecz brakowało im zamknięcia akcji. W 23. minucie po nieudolnej próbie wybicia piłki obrońców Sbornej trafiła ona pod nogi Diego Laxalta. Urugwajczyk oddał strzał, a futbolóeks odbiła się od Denisa Czeryszewa i po rykoszecie wpadła do bramki. Żeby tego było mało pod koniec pierwszej części spotkania Igor Smolnikow po faulu otrzymał drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę sprawiając, że jego drużyna mecz musiała kończyć w dziesiątkę.

Po przerwie tempo meczu nieco opadło. Utrzymywała się jednak przewaga Urugwajczyków, która z minuty na minutę stawała się coraz bardziej widoczna. Pod bramką Igora Akinfiejewa dwoił się i troił Edinson Cavani, lecz piłka nie chciała wpaść do bramki. Dopiero w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry szczęście uśmiechnęło się do gwiazdora PSG i strzelił upragnionego gola ustalając w ten sposób wynik spotkania.

Zwycięstwo z Rosją pozwoliło Urugwajowi zająć pierwsze miejsce w grupie A. W 1/8 finału mistrzostw świata drużyna z Ameryki Południowej zmierzy się z drugim zespołem grupy B. W niej wciąż o awans walczą Hiszpanie, Portugalczycy oraz Irańczycy.

Urugwaj - Rosja 3:0 (2:0)
Bramki: Suarez 10, Czeryszew 23 (s), Cavani 90

Urugwaj: Fernando Muslera - Sebastian Coates, Diego Godin, Martin Caceres - Nahitan Nandez (73' Cristian Rodriguez), Matias Vecino, Lucas Torreira, Rodrigo Bentancur (63' Giorgian De Arrascaeta), Diego Laxalt - Luis Suarez, Edinson Cavani (90+3' Maximiliano Gomez).

Rosja: Igor Akinfiejew - Igor Smolnikow, Ilja Kutiepow, Siergiej Ignaszewicz, Fiodor Kudriaszow - Aleksandr Samiedow, Roman Zobnin, Aleksiej Miranczuk (60' Fiodor Smołow), Jurij Gazinski (46' Daler Kuzjajew), Denis Czeryszew (38' Mario Fernandes) - Artiom Dziuba.

Żółte kartki: Bentancur - Gazinski
Czerwona kartka: Smolnikow (za dwie żółte)

Relacja zakończona

KONIEC MECZU! URUGWAJ POKONUJE ROSJĘ 3:0 I WYGRYWA GRUPĘ A!

Zmiana - Urugwaj: Schodzi Edinson Cavani, wchodzi Maximiliano Gomez.

Arbiter do regulaminowego czasu gry doliczył 4 minuty.

GOOOOOOOOOOOL!!! W KOŃCU CAVANI STRZELIŁ BRAMKĘ, NA KTÓRĄ PRACOWAŁ OD POCZĄTKU MECZU!

Świetna obrona Igora Akinfiejewa. To mogla być bramka bezpośrednio z rzutu rożnego!

Kolejna próba Cavaniego - kolejna nieudana.

Dobra indywidualna akcja Smołowa, lecz piłka wylądowała w rękach Muslery.

Suarez mógł strzelać na bramkę i pewnie strzeliłby gola, lecz podał do Cavaniego, a ten znowu minął się z piłką.

Martin Caceres mocno zacentrował w kierunku Cavaniego, lecz ten nie sięgnął piłki głową.

Stanisław Czerczesow szaleje przy linii bocznej. Szkoleniowiec próbuje na wszelkie sposoby zmotywować swoją drużynę.

Próba Dziuby w dogodnej sytuacji totalnie nieudana.

Zmiana - Urugwaj: Schodzi Nahitan Nandez, wchodzi Cristian Rodriguez.

Diego Godin uderzył łokciem w twarz Artioma Dziubę pod swoją bramką. Sędzia skorzysta z systemu VAR, by ocenić ponownie sytuację.

Cavani zszedł do środka z piłką, lecz oddał bardzo niecelny strzał. Gwiazdor PSG mógł to zrobić trochę lepiej...

Świetna akcja Urugwaju! Cavani przewrócony w polu karnym, ale sędzia nie wskazuje na wapno.

Zmiana - Urugwaj: Schodzi Rodrigo Bentancur, wchodzi Giorgian De Arrascaeta.

Jest 62. minuta, a Rosja oddała... 1 strzał na bramkę. Czy z taką grą piłkarze Sbornej będą w stanie odwrócić losy spotkania?

Zmiana - Rosja: Schodzi Aleksiej Miranczuk, wchodzi Fiodor Smołow.

Bentancur próbował ciekawego prostopadłego zagrania, ale jego zamiar przeczytał jeden z rosyjskich obrońców.

Daler Kuziajew chciał zakończyć bardzo dobrą akcję Rosjan, lecz boisko okazało się dla niego nieco zbyt krótkie. Od bramki Muslera.

Samiedow zmarnował okazję i fatalnie wykonał stały fragment gry.

Trener Czerczesow dokonał jednej zmiany. Boisk opuścił Jurij Gazinski, a w jego miejsce pojawił się Daler Kuziajew.

Zaczynamy drugą część spotkania!

Koniec pierwszej połowy!

Sędzia doliczył 2 minuty do pierwszej połowy.

Lucas Torreira dośrodkował zdecydowanie zbyt mocno. Rosjanie od bramki.

Igor Smolnikow ogląda drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę za faul! Rosjanie będą musieli radzić sobie w dziesięciu!

Faul Artioma Dziuby i od bramki wznowi Fernando Muslera.

Aleksandr Samiedow dośrodkował wybitnie niedokładnie.

Roman Zobnin faulowany przez Rodrigo Bentancura. Rzut wolny dla Rosjan.

Idealna sytuacja Urugwaju! Jak Rodrigo Bentancur mógł tego nie wykorzystać?!

Żółta kartka: Igor Smolnikow (Rosja)

GOOOOL!!! Po rzucie rożnym wydawało się, że Rosjanie oddalili niebezpieczeństwo, ale futbolówka wpadła pod nogi Diego Laxalta, a ten oddał strzał. Piłka odbiła się od Czeryszewa i wpadła do bramki.

Artiom Dziuba uderzał głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, lecz jego strzał po koźle spokojnie wyłapał Fernando Muslera.

Dośrodkowanie Aleksandra Samiedowa z rzutu rożnego wpadło wprost w ręce bramkarza Urugwaju.

Denis Czeryszew był bliski wyrównania! Urugwajczycy oddalili jednak niebezpieczeństwo.

Rzut wolny dla Rosji po tym, jak Diego Laxalt brzydko sfaulował jednego z Rosjan.

GOOOOL!!! Luis Suarez perfekcyjnie wykonał rzut wolny strzałem po ziemi oszukując mur i bramkarza Rosji!

Żółta kartka: Jurij Gazinski (Rosja)

Rosjanie przejęli piłkę i wyprowadzili groźny kontratak. Urugwajscy obrońcy w ostatniej chwili zdążyli się wrócić.

Martin Caceres próbował prostopadłego podania do Luisa Suareza. Uczynił to jednak trochę za mocno.

Edinson Cavani był faulowany i leży na murawie, ale arbiter nie dyktuje rzutu wolnego.

Pierwszy strzał Urugwaju! Z dystansu po ziemi spróbował Matias Vecin, ale potoczyła się obok słupka.

ZACZYNAMY!

Piłkarze wychodzą na murawę. Za chwilę usłyszymy hymny państwowe.

Spotkanie rozgrywane w Samarze poprowadzi Malang Diedhiou z Senegalu.

Oto wyjściowe jedenastki obu zespołów:

Urugwaj: Fernando Muslera - Sebastian Coates, Diego Godin, Martin Caceres - Nahitan Nandez, Matias Vecino, Lucas Torreira, Rodrigo Bentancur, Diego Laxalt - Luis Suarez, Edinson Cavani

Russia: Igor Akinfiejew - Igor Smolnikow, Ilja Kutiepow, Siergiej Ignaszewicz, Fiodor Kudriaszow - Aleksandr Samiedow, Roman Zobnin, Anton Miranczuk, Jurij Gazinski, Denis Czeryszew - Artiom Dziuba

Obie drużyny mają już zapewniony awans do 1/8 finału mistrzostw świata, więc stawką meczu będzie pierwsza lokata w grupie.

Witamy w relacji na żywo meczu ostatniej kolejki grupy A Urugwaj - Rosja!