MŚ 2018: Waleczna postawa Kostaryki! Szwajcaria gra dalej

W spotkaniu grupy E pomiędzy reprezentacją Szwajcarii oraz Kostaryki emocji nie brakowało. Ostatecznie jedni i drudzy powinni zadowolić się z końcowego rezultatu 2:2, który pozwolił ekipie z Europy na zajęcie drugiego miejsca w grupie, natomiast rywalom zainkasować jedyny punkt na tych mistrzostwach.

Jeżeli ktoś spodziewał się dominacji Szwajcarów od pierwszego gwizdka, ten musiał poczuć się nieco rozczarowany lub zaskoczony. Początek meczu to wyrównana gra, w której to Kostaryka stwarzała sobie groźniejsze sytuacje. W 6. minucie głową z kilku metrów strzelał Celso Borges, ale świetnie interweniował Yann Sommer. Kilka chwil później w poprzeczkę po strzale z narożnika pola karnego trafił Daniel Colindres.

Po dwóch kwadransach gry odpowiedzieli Szwajcarzy. Piłkę po dośrodkowaniu z prawego skrzydła głową zgrał Breel Embolo, a do piłki nadbiegł Blerim Dzemaili, który mocnym uderzeniem dał prowadzenie swojej drużynie. Kilkadziesiąt sekund później ten sam zawodnik mógł podwyższyć rezultat, ale został zablokowany. Do przerwy to ekipa ze Starego Kontynentu schodziła z minimalnym prowadzeniem.

W drugiej połowie ponownie pierwsze minuty należały do Kostaryki. Mało tego, w 56. minucie Waston Manley wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego i doprowadził do remisu. To był premierowy gol dla tego zespołu na tym mundialu. Przez długi fragment gry podopieczni Vladimira Petkovica sprawiali wrażenie zadowolonych z takiego rezultatu nie forsowali tempa.

Dopiero w 78. minucie Szwajcarzy zagrozili bramce Keylora Navasa. Głową strzał oddał Josip Drmic, a futbolówka trafiła w słupek. Chwilę później odpowiedzieli rywale, ale uderzenie Borgesa obronił Sommer.

Wydawało się, że w samej końcówce emocji już nie będzie. Ostatnie minuty przyniosły jednak sporą dramaturgię. Najpierw w 88. minucie prowadzenie Szwajcarom zapewnił Josip Drmic, który mocnym, płaskim strzałem pokonał Navasa.

Kostaryka jednak nie miała zamiaru ponieść trzeciej porażki na mundialu. W doliczonym czasie gry w pole karne wpadł Campbell, który został powalony na ziemię. Sędzia wskazał na wapno, a jedenastkę na bramkę szczęśliwie zamienił Bryan Ruiz. Po jego uderzeniu piłka odbiła się od poprzeczki i pleców Sommera, a następnie wpadła do bramki. Chwilę później arbiter zakończył to spotkanie.

Remis sprawił, że Szwajcaria zajęła drugie miejsce w grupie, natomiast Kostaryka kończy mundial z punkcikiem na swoim koncie.

Szwajcaria - Kostaryka 2:2 (1:0)

Bramki: 1:0 Blerim Dżemaili (31), 1:1 Kendall Waston (56-głową), 2:1 Josip Drmic (88), 2:2 Yann Sommer (90+3-samobójcza)

Żółta kartka - Szwajcaria: Stephan Lichtsteiner, Denis Zakaria, Fabian Schaer Kostaryka: Cristian Gamboa, Joel Campbell, Kendall Waston

Sędzia: Clement Turpin (Francja) Widzów: 43 319

Szwajcaria: Yann Sommer - Stephan Lichtsteiner, Fabian Schaer, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez - Xherdan Shaqiri (81. Michael Lang), Valon Behrami (60. Denis Zakaria), Blerim Dżemaili, Granit Xhaka, Breel Embolo - Mario Gavranovic (69. Josip Drmic)

Kostaryka: Keylor Navas - Cristian Gamboa (90+3. Ian Smith), Johnny Acosta, Giancarlo Gonzalez, Kendall Waston, Bryan Oviedo - Daniel Colindres (81. Rodney Wallace), Celso Borges, David Guzman (90+1. Randall Azofeifa), Bryan Ruiz - Joel Campbell

Relacja zakończona

Koniec meczu! Po sporych emocjach Szwajcaria zremisowała z Kostaryką 2:2!

Goool!!!! Bryan Ruiz uderza mocno, a piłka odbija się od poprzeczki, a następnie od pleców Sommera i wpada do bramki! Mamy remis!

Rzut karny dla Kostaryki!!! W pole karne wpadł Campell, który został powalony na ziemię i sędzia wskazuje na wapno!

Goool!!!! Szwajcaria odzyskuje prowadzenie! Autorem bramki Drmic, który mocnym, płaskim strzałem zza jedenastego metra pokonuje Navasa.

Zmiany w obu reprezentacjach. W Szwajcarii schodzi Shaqiri, a w jego miejsce pojawia się Michael Lang. W drużynie Kostaryki melduje się Rodney Wallace za Daniela Colindresa.

Szybka odpowiedź Kostaryki! W polu karnym strzał oddał Borges, ale świetnie broni Sommer.

To powinno być 2:1 dla Szwajcarii. Głową strzelał Drmic, ale trafił w słupek.

Niespełna kwadrans do zakończenia regulaminowego czasu gry. Szwajcarzy sprawiają wrażenie drużyny, która jest zadowolona z takiego rezultatu. Więcej animuszu do zwycięstwa i godnego pożegnania się z mundialem mają zawodnicy z Kostaryki.

Żółta kartka dla Zakarii za faul na środku boiska.

Kolejna zmiana w zespole Szwajcarii. Z boiska schodzi Mario Gavranovic, a w jego miejsce zjawia się Josip Drmic.

Po zdobytej bramce przez Kostarykę, ekipa Szwajcarii straciła inicjatywę.

To pierwszy gol dla Kostaryki na tym mundialu.

Pierwsza zmiana w tym spotkaniu. Plac gry opuszcza Valon Behrami, a w jego miejsce wchodzi Denis Zakaria.

Goool!!!! 1:1!!! Kostaryka doprowadza do remisu i trzeba podkreślić, że to zasłużone wyrównanie! Dośrodkowanie z rzutu rożnego na gola zamienia głową Waston Manley.

Ładny fragment gry Kostaryki, która zepchnęła Szwajcarię pod swoje pole karne. Strzał oddał Oviedo, ale wysoko nad bramką.

Niewykorzystana znakomita szansa dla Kostaryki. Campell nieczysto trafił w piłkę i z odległości kilku metrów posłał futbolówkę daleko od bramki.

Zaczynamy drugą połowę!

Koniec pierwszej połowy! Do przerwy Szwajcaria prowadzi z Kostaryką 1:0, chociaż rywale mieli swoje dogodne sytuacje. Ekipa z Europy blisko przypieczętowania awansu do 1/8 finału.

Kolejny rzut rożny dla Szwajcarii. Sędzia dolicza minutę do doliczonego czasu gry.

Rzut rożny dla Szwajcarii, ale nie poradził sobie z piłką Embolo.

Brazylia objęła prowadzenie w starciu z Serbami, a więc w tym momencie Szwajcaria jest na drugiej lokacie.

Żółta kartka dla Stephana Lichtsteinera za faul.

W tej chwili to Szwajcaria jest liderem w grupie E, ponieważ Brazylia cały czas remisuje z Serbią.

Mogło już być 2:0! Znowu w roli głównej Dzemaili, ale jego strzał w polu karnym zablokowany.

Goool!!! Szwajcaria obejmuje prowadzenie, mimo że nie prezentuje się zbyt dobrze. Dośrodkowanie z prawego skrzydła, głową zgrywa Breel Embolo, a do piłki nadbiega Blerim Dzemaili, który mocnym uderzeniem daje prowadzenie swojej drużynie.

Starcie na środku boiska. Joel Campbell ukarany żółtą kartką za uderzenie łokciem rywala.

Rzut rożny Serbii, ale piąstkuje Navas.

W pole karne wpadł Colindres, który został jednak w ostatniej chwili zablokowany.

I znowu Kostaryka! I znowu broni Sommer po strzale Oviedo.

Niecelny strzał zza pola karnego Gavranovicia.

Kostaryka chce godnie pożegnać się z mundialem. Szwajcarzy chyba nie spodziewali się tak dobrej postawy z ich strony.

Żółtą kartką ukarany Gamboa Cristian.

Kostaryka w natarciu! Tym razem w poprzeczkę po strzale z narożnika pola karnego trafił Daniel Colindres.

Kapitalna szansa dla Kostaryki! Głową z kilku metrów strzelał Celso Borges, ale świetnie interweniował Yann Sommer.

Indywidualna akcja Shaqiriego prawym skrzydłem, który założył "tunel" rywalowi. Kolejny raz zabrakło wykończenia.

Rzut wolny dla Szwajcarii, ale dośrodkowanie skończyło się pustym przelotem piłki.

Zaczynamy!

Czy będziemy świadkami takich emocji jak w grupie F?

W tabeli grupy E prowadzi Brazylia, która ma cztery punkty. Taki sam dorobek ma Szwajcaria. Na trzecim miejscu z trzema oczkami plasuje się Serbia. Szans na awans nie ma już Kostaryka, która ma zero punktów.

W drugim meczu Serbia zmierzy się z Brazylią.

Witamy w relacji meczu grupy E pomiędzy reprezentacją Szwajcarii oraz Kostaryki. Początek rywalizacji o godz. 20:00.