Honorowe pożegnanie z mundialem! Gol Bednarka dał zwycięstwo nad Japonią

Na pożegnanie z mistrzostwami świata Rosja 2018 reprezentacja Polski wygrała w Wołgogradzie z Japonią 1:0. W drugim meczu grupy H Senegal przegrał z Kolumbią 0:1. Oznacza to, że w 1/8 finału zagrają Kolumbijczycy i Japończycy.

Wszystko, co mogło pójść źle, tak też poszło, przez co kibice reprezentacji Polski musieli przerabiać znany i niezbyt już lubiany scenariusz meczu otwarcia, meczu o wszystko i meczu o honor. Po porażkach w kiepskim stylu z Senegalem (1:2) oraz Kolumbią (0:3) piłkarze Adama Nawałki stracili szansę na awans z grupy, więc w ostatniej kolejce zagrali już tylko o poprawienie złych nastrojów.

Gra na luzie nie oznaczała jednak łatwiejszego zadania, gdyż rywale biało-czerwonych stanęli przed szansą awansu do 1/8 finału i starali się zrobić wszystko, by ten cel osiągnąć. Po zwycięstwie 2:1 nad Kolumbią i remisie 2:2 w meczu z Senegalem, remis gwarantował awans ekipie z Kraju Kwitnącej Wiśni, mimo to selekcjoner Akira Nishino zapewniał, że jego drużyna zagra o zwycięstwo.

W reprezentacji Polski, w porównaniu z wcześniejszymi meczami, doszło do kilku zmian. Od pierwszej minuty zagrali m.in. bramkarz Łukasz Fabiański oraz Kamil Glik, Artur Jędrzejczyk i Rafał Kurzawa.

Pierwsza połowa meczu toczyła się w spokojnym tempie. Pierwsi klarowne sytuacje wypracowali Japończycy. W 12. minucie katastrofalny błąd popełnił Jan Bednarek, który przed polem karnym zagrał do Yoshinori Muto... Całe szczęście, że rywale nie wykorzystali tego prezentu. W kolejnych minutach Łukasz Fabiański udanie interweniował po strzałach Muto i Gotoku Sakai.

Polacy odpowiedzieli jedną groźną akcją. W 32. minucie, po dośrodkowaniu Bartosza Bereszyńskiego, strzałem głową popisał się Kamil Grosicki, ale udanie interweniował w tej sytuacji bramkarz Eiji Kawashima. To był pierwszy (i jedyny) strzał Polaków w światło bramki w pierwszej połowie na tych mistrzostwach...

Pierwsze minuty po przerwie nadal przebiegały w sennej atmosferze. Polacy postraszyli rywali w 53. minucie, szybką kontrą, którą zwieńczyło jednak zbyt mocne zagranie Grosickiego do Piotra Zielińskiego.

W 59. minucie biało-czerwoni otworzyli wynik. Bednarek ubiegł obrońców rywali i trafił z kilku metrów po wrzutce Rafała Kurzawy z rzutu wolnego!

Polacy mogli nawet podwyższyć na 2:0, w 74. minucie stworzyli sobie dogodną sytuację, ale po dobrym zagraniu Grosickiego w pole karne,  Robert Lewandowski nie zdołał trafić w bramkę.

W końcówce Japończycy, znając aktualny wynik w meczu Senegalu z Kolumbią (0:1 od 74. minuty po bramce Yerri Miny), nie forsowali tempa. W tej sytuacji wynik 0:1 dawał im awans, dzięki klasyfikacji fair-play.  Ostatnie minuty miały wręcz żenujący przebieg, piłkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni podawali sobie piłkę na własnej połowie.

Piłkarzy obu ekip żegnały gwizdy. Nie da się ukryć, że mecz w Wołgogradzie był jednym z najsłabszych widowisk z dotychczas rozegranych na mundialu w Rosji.

Grupa H:

Polska – Japonia 1:0 (0:0)

Polska: Łukasz Fabiański – Bartosz Bereszyński, Kamil Glik, Jan Bednarek, Artur Jędrzejczyk – Rafał Kurzawa (80. Sławomir Peszko), Jacek Góralski, Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński (79. Łukasz Teodorczyk), Kamil Grosicki – Robert Lewandowski.
Japonia: Eiji Kawashima – Hiroki Sakai, Maya Yoshida, Tomoaki Makino, Yuto Nagatomo – Gotoku Sakai, Hotaru Yamaguchi, Shinji Okazaki (47. Yuya Osako), Gaku Shibasaki, Takashi Usami (65. Takashi Inui) – Yoshinori Muto (82. Makoto Hasebe).

Bramka: 1:0 Jan Bednarek (59).

Żółta kartka: Tomoaki Makino (Japonia).

Sędzia: Janny Sikazwe (Zambia). Widzów: 42 189.

Relacja zakończona

['90+3] Polska – Japonia 1:0 Koniec meczu. Na pożegnanie z mundialem Polska pokonała Japonię.

['90] Polska – Japonia 1:0 Trzy minuty doliczył arbiter.

['89] Polska – Japonia 1:0 Obie drużyny wydają się być zadowolone z wyniku...

['85] Polska – Japonia 1:0 Japonia ma cztery żółte kartki, a Senegal sześć... Ta klasyfikacja na tę chwilę decyduje o wyjściu z grupy.

Senegal - Kolumbia 0:1 (83. minuta).

Bramki: 0:1 Yerri Mina (74-głową).

['81] Polska – Japonia 1:0 Świetne dośrodkowanie Kamila Grosickiego, ale przerwał je Tomoaki Makino.

['79] Polska – Japonia 1:0 Zmiany: Rafał Kurzawa schodzi, za niego Sławomir Peszko; za Piotra Zielińskiego na placu Łukasz Teodorczyk.

['79] Polska – Japonia 1:0 Nareszcie! Długo oczekiwane wejście Sławomira Peszko!

['77] Polska – Japonia 1:0 Rzut rożny dla Polski i niecelny strzał Kamila Glika po dośrodkowaniu Kamila Grosickiego.

['74] Polska – Japonia 1:0 Powinno być 2:0! Kapitalne zagranie Kamila Grosickiego w pole karne, ale Robert Lewandowski nie zdołał wykorzystać szansy i nie trafił w bramkę.

['72] Polska – Japonia 1:0 Maya Yoshida strzelił głową, ale piłka minęła słupek polskiej bramki.

['69] Polska – Japonia 1:0

['66] Polska – Japonia 1:0 Tomoaki Makino ukarany pierwszą w tym meczu żółtą kartką.

['62] Polska – Japonia 1:0 Japończycy są na tę chwilę poza mundialem...

['59] Polska – Japonia 1:0 GOL!!! Jan Bednarek trafił z kilku metrów po wrzutce z rzutu wolnego w wykonaniu Rafała Kurzawy!

['57] Polska – Japonia 0:0 Dobrze ustawiony Kamil Glik. Takashi Usami wrzucał piłkę w pole karne, ale polski obrońca przeciął to podanie. Rzut rożny, a po nim Tomoaki Makino bez powodzenie próbował strzału przewrotką.

['53] Polska – Japonia 0:0 Kontra Polaków, ale Eiji Kawashima zdołał uprzedzić wbiegającego w pole karne Piotra Zielińskiego.

['50] Polska – Japonia 0:0 Spokojne pierwsze minuty drugiej połowy. Obie ekipy grają dość zachowawczo.

['46] Polska – Japonia 0:0 Rozpoczynamy drugą połowę meczu w Wołgogradzie!

Wyniki do przerwy w meczach trzeciej kolejki grupy H:

Senegal – Kolumbia (0:0)

Żółta kartka: Johan Mojica (Kolumbia).

Polska – Japonia (0:0).

Borek i Kołtoń typują nowego selekcjonera reprezentacji Polski

Przebywający w Rosji Mateusz Borek oraz Roman Kołtoń przed spotkaniem z Japonią zastanawiali się, czy dobry mecz reprezentacji Polski przedłuży szanse Adama Nawałki na pozostanie selekcjonerem Biało-Czerwonych. Dziennikarze Polsatu Sport wymienili również kilku potencjalnych trenerów, którzy mogliby go zastąpić. Przed reprezentacją Polski ostatni mecz na MŚ 2018.

['45+1] Polska – Japonia 0:0 Koniec pierwszej części meczu.

['45] Polska – Japonia 0:0 Minutę doliczył arbiter do pierwszej połowy.

['41] Polska – Japonia 0:0 Kolejny rzut rożny dla Japończyków.

['40] Polska – Japonia 0:0 Łukasz Fabiański interweniował po rzucie rożnym rywali.

['37] Polska – Japonia 0:0 Maya Yoshida przerwał akcję Piotra Zielińskiego, wybijając piłkę na rzut rożny.

['35] Polska – Japonia 0:0 Szczęśliwa interwencja Łukasza Fabiańskiego po dośrodkowaniu  Takashi Usami.

['32] Polska – Japonia 0:0 Wreszcie szansa dla Polski. Dośrodkowanie Bartosza Bereszyńskiego i strzał głową Kamila Grosickiego. Interwencja bramkarza rywali i tylko rzut rożny... Pierwszy strzał Polaków w światło bramki w pierwszej połowie na tych mistrzostwach.

['30] Polska – Japonia 0:0 Pół godziny bez bramek. Identyczny wynik w meczu Senegal – Kolumbia.

['28] Polska – Japonia 0:0 Rzut rożny dla Japonii po interwencji Kamila Glika.

['24] Polska – Japonia 0:0 Zablokowany strzał Rafała Kurzawy.

['21] Polska – Japonia 0:0 Drugi rzut rożny dla Polski. Arbiter przerwał akcję po faulu Kamila Glika.

['20] Polska – Japonia 0:0 Piłka z głębi pola do Yoshinori Muto, ale ubiegli go polscy obrońcy.

['16] Polska – Japonia 0:0 Strzał Gotoku Sakai w środek bramki. Pewnie interweniował Łukasz Fabiański.

['13] Polska – Japonia 0:0 Łukasz Fabiański obronił strzał Yoshinori Muto.

['12] Polska – Japonia 0:0 Katastrofalny błąd Jana Bednarka, który przed polem karnym podał do Yoshinori Muto... Całe szczęście, że rywale nie wykorzystali tego prezentu.

['11] Polska – Japonia 0:0 Juto Nagatomo – nieudana wrzutka w polskie pole karne.

['8] Polska – Japonia 0:0

Ostatni?

['5] Polska – Japonia 0:0 Szybka kontra Polaków, dwie wrzutki Kamila Grosickiego w jednej akcji, ale do żadnej z nich nie zdołał dojść Robert Lewandowski.

['2] Polska – Japonia 0:0 Pierwszy rzut rożny dla Polaków.

['1] Polska – Japonia 0:0 Juto Nagatomo ruszył do piłki zagranej z głębi pola, ale Łukasz Fabiański był szybszy.

['1] Polska – Japonia 0:0 Rozpoczynamy ostatni mecz reprezentacji Polski na MŚ Rosja 2018!

Czas na hymny obu państw.

Mecz Polska – Japonia zostanie rozegrany na stadionie Wołgograd Ariena.

(fot. Cyfrasport)

Drugie spotkanie w grupie H rozgrywane będzie o tej samej godzinie w mieście Samara. Kto awansuje - Kolumbia czy Senegal?

MŚ 2018: Senegal - Kolumbia. Relacja i wynik na żywo

Reprezentacji Senegalu wystarczy zaledwie punkt w starciu z Kolumbią, by zapewnić sobie awans do 1/8 finału MŚ 2018. Podopieczni Jose Pekermana po pewnej wygranej z Polską wydają się jednak faworytem spotkania z Lwami Terangi. Relacja i wynik na żywo z meczu Senegal - Kolumbia na Polsatsport.pl.

Polska: 22-Łukasz Fabiański – 18-Bartosz Bereszyński, 15-Kamil Glik, 5-Jan Bednarek, 3-Artur Jędrzejczyk – 21-Rafał Kurzawa, 6-Jacek Góralski, 10-Grzegorz Krychowiak, 19-Piotr Zieliński, 11-Kamil Grosicki – 9-Robert Lewandowski.
Japonia: 1-Eiji Kawashima – 19-Hiroki Sakai, 22-Maya Yoshida, 20-Tomoaki Makino, 5-Juto Nagatomo – 21-Gotoku Sakai, 16-Hotaru Yamaguchi, 9-Shinji Okazaki, 7-Gaku Shibasaki, 11-Takashi Usami – 13-Yoshinori Muto.

Polska - Japonia: Nawałka podał skład

Selekcjoner Adam Nawałka odkrył karty przed meczem Polska - Japonia. W składzie znaleźli się między innymi Łukasz Fabiański, Artur Jędrzejczyk i Rafał Kurzawa.

Witamy w relacji na żywo z ostatniego meczu grupowego polskiej reprezentacji podczas rosyjskiego mundialu!