Liga Europy: Skromne zwycięstwo Górnika Zabrze

Górnik Zabrze wygrał 1:0 (0:0) z mołdawską Zarią Balti w swoim premierowym meczu pierwszej rundy eliminacji Ligi Europy. Jedyną bramkę dla polskiego zespołu zdobył Igor Angulo. W doliczonym czasie gry czerwoną kartkę obejrzał Szymon Żurkowski.

Po 23 latach "Górnicy" wrócili do międzynarodowych rozgrywek. Ostatni raz ekipa z Górnego Śląska rywalizowała w europejskich zmaganiach w 1995 roku w ramach rozgrywek nieistniejącego już Pucharu Intertoto. Wówczas zabrzanie przegrali wszystkie starcia w fazie grupowej. Kibice Górnika zdecydowanie częściej wspominają sezon 1969/70, w którym udało się dotrzeć do finału Pucharu Zdobywców Pucharu i nieznacznie ulec Manchesterowi City.

Drużyna prowadzona przez Marcina Brosza mogła w wielkim stylu rozpocząć premierowe starcie w Lidze Europy. Już w 7. minucie poprzeczka obroniła Mołdawów przed utratą gola po kapitalnym strzale z rzutu wolnego Igora Angulo. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Serghei Alexeev popędził pod bramkę Tomasza Loski i był z nim w sytuacji sam na sam, lecz polski golkiper wykazał się spokojem i był górą. Przez dłuższy czas przyjezdni utrzymywali się przy piłce na połowie Górnika. Nie stwarzali jednak większego zagrożenia. Po nieco ponad 30 minutach Maciej Ambrosiewicz dograł piłkę wprost na głowę Angulo, lecz ten ponownie pomylił się dosłownie o centymetry.

"Górnicy" przy obecności prawie 20 tysięcy widzów mogli szczęśliwie otworzyć drugą połowę. W 50. minucie bliski zdobycia pierwszej bramki dla Górnika był Dani Suarez. Hiszpan wyszedł wysoko w powietrze i uderzył głową, ale trafił w poprzeczkę. Trudną do przejścia zaporą był również bramkarz Zarii. Co i raz popisywał się obronami, lecz w 87. minucie nie znalazł recepty na Angulo, który zdobył jedyną bramkę w tym meczu dającą zwycięstwo Górnikowi. Polski zespół musiała kończyć mecz w osłabieniu, bowiem drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę obejrzał Szymon Żurkowski.

Podopieczni trenera Brosza zapewnili sobie skromną zaliczkę przed rewanżem, który odbędzie się 19 lipca w Kiszyniowie. Na zwycięzcę polsko-mołdawskiej konfrontacji w kolejnej rundzie czekać będzie FK Buducnost Podgorica z Czarnogóry lub słowacki AS Trencin.

Górnik Zabrze – Zaria Balti 1:0 (0:0)
Bramka: Angulo 87

Górnik Zabrze: Tomasz Loska - Adam Wolniewicz, Przemysław Wiśniewski, Dani Suarez, Adrian Gryszkiewicz - Maciej Ambrosiewicz (81' Daniel Liszka), Szymon Matuszek, Szymon Żurkowski, Adam Ryczkowski (46' Marcin Urynowicz) - Jesus Jimenez (75' Rafał Wolsztyński), Igor Angulo

Zaria Balti: Vladimir Livsit - Ion Burlacu, Lucas Silva, Daniel Dumbravanu, Oleh Yermak - Filipe da Silva (70' Rodrigo Bostan), Ruben Gomez - Conrado (81' Guillermo), Vadim Gulceac, Jean Patric (61' Gheorghi Ovseannicov) - Serghei Alexeev

Żółte kartki: Jimenez, Żurkowski - Da Silva
Czerwone kartki: Żurkowski (za dwie żółte)

Sędziował: Filip Glova (Słowacja)

Widzów: 19 528