Rodacy Heynena rozbili polskich siatkarzy!

Polscy siatkarze od falstartu rozpoczęli rozgrywane w Belgii i Holandii mistrzostwa Europy juniorów (U–20). W pierwszym spotkaniu przegrali z Belgami 0:3. Po fatalnej pierwszej partii, w dwóch kolejnych nawiązali wyrównaną walkę z rywalami, nie zdołali jednak wygrać choćby jednego seta.

Podopieczni trenera Mariusza Sordyla w pierwszej fazie turnieju rywalizują w grupie II w belgijskim Kortrijk. Zmagania rozpoczęli od konfrontacji ze współgospodarzami turnieju.

W pierwszym secie starcia z Belgami polscy siatkarze nie mieli wiele do powiedzenia. Gospodarze szybko wypracowali sobie przewagę (8:3), którą utrzymywali w środkowej części seta (16:10). W końcówce seta jeszcze powiększyli dystans (19:10), ostatecznie wygrywając 25:13. Biało-czerwoni popełnili w tej partii aż dziewięć błędów własnych, mieli problemy z przyjęciem, co przełożyło się na słabą skuteczność w ataku.

W drugiej partii Polacy wrócili do gry. Przez dłuższy czas to oni nadawali ton wydarzeniom na parkiecie, dobrze grali blokiem, poprawili skuteczność w ataku i mieli przewagę na obu przerwach technicznych (4:8, 13:16); później gospodarze przegrywali jeszcze 14:18... Cóż z tego, skoro w tym momencie Polacy przegrali kilka piłek z rzędu i rywale odrobili straty (18:18). Końcówka seta należała do Belgów, którzy mieli piłkę setową przy stanie 24:21. Biało-czerwoni obronili się jeszcze w dwóch kolejnych akcjach, ale w kolejnej gospodarze zakończyli seta (25:23).

Odsłona numer trzy również rozpoczęła się od przewagi Polaków (4:8, 6:9, 7:11), tym razem jednak gospodarze szybciej odrobili straty (11:11). Rozpoczęła się wyrównana walka obu drużyn (19:19, 22:22), którą zwieńczyła zacięta rywalizacja na przewagi. Prawdziwa wojna nerwów zakończyła się zwycięstwem belgijskich siatkarzy 31:29!

Polaków pogrążyły w tym spotkaniu błędy własne, których popełnili łącznie aż 30! Najlepiej punktowali: Mathijs Desmet (15), Berre Peters (12) – Belgia; Remigiusz Kapica (16) – Polska.

W pierwszym sobotnim meczu grupy II Turcja przegrała z Rosją 1:3 (17:25, 22:25, 25:21, 17:25), a premierową serię gier zakończy konfrontacja Włochy – Francja. Awans do półfinałów turnieju wywalczą dwie czołowe drużyny, a dwie kolejne zagrają o miejsca 5–8.

Belgia – Polska 3:0 (25:13, 25:23, 31:29)

Belgia: Wout D’Heer, Matthieu Vanneste, Mathijs Desmet, Berre Peters, Seppe Van Hoyweghen, Dries Van Lommel – Tim Verstraete (libero) oraz Kevin Bossee.
Polska: Wiktor Nowak, Mikołaj Sawicki, Remigiusz Kapica, Bartosz Michalak, Mateusz Poręba, Bartosz Firszt – Kamil Szymura (libero) oraz Rafał Prokopczuk, Mateusz Janikowski, Filip Grygiel, Sebastian Adamczyk.