Rosja siatkarskim mistrzem Europy!

Reprezentacja Rosji pokonała 3:2 (18:25, 25:13, 21:25, 25:18, 18:16) Czechy po bardzo emocjonującym meczu finałowym i została mistrzem Europy U-20.

Zarówno Czesi, jak i Rosjanie wygrali grupowe zmagania. Siatkarze "Sbornej" wygrali aż cztery z pięciu spotkań (3:1 z Turcją. 3:2 z Włochami, 3:2 z Francją, 3:1 z Belgią). Co ciekawe jedynym zespołem, który okazał się od nich lepszy była reprezentacja Polski.

Podobny bilans spotkań w grupie miała czeska drużyna. Zwycięstwa 3:0 z Holandią, 3:1 z Finlandią, 3:0 z Białorusią, 3:2 z Portugalią i porażka 2:3 z Niemcami pozwoliła na walkę w strefie medalowej.

W półfinałowych starciach Rosjanie pokonali Holandię, a Czesi Belgię. Oba spotkania zakończyły się wynikami 3:1.

Mecz finałowy lepiej rozpoczął się dla Czechów, którzy bez najmniejszych problemów wygrali pierwszą partię. To najwyraźniej rozdrażniło siatkarzy z Rosji. Druga odsłona miała jednostronny przebieg i szybko rozstrzygnęła się na ich korzyść. W secie trzecim do gry wrócili Czesi i po dość wyrównanej walce wygrali zbliżając się do zwycięstwa w całym turnieju. Jak się jednak okazało musieli rozegrać jeszcze dwa sety, a ostatni był tym najbardziej emocjonującym. Po walce punkt za punkt lepsi okazali się Rosjanie i to oni zostali mistrzami Europy.

Czechy - Rosja 2:3 (25:18, 13:25, 25:21,  18:25, 16:18)