Krakowscy kibice czekali 44 lata na tego gola! (WIDEO)

Aż 44 lata czekali kibice Garbarni Kraków na bramkę tej drużyny zdobytą na zapleczu ekstraklasy. Lata tęsknoty za golami na tym poziomie rozgrywek przerwało trafienie Jakuba Wróbla w 35. minucie meczu drugiej kolejki Fortuna 1 Ligi przeciwko Warcie Poznań.

9 czerwca 1974: Ostatnia kolejka grupy południowej II ligi. Pogodzona już z degradacją Garbarnia podejmuje GKS Katowice. W 10 minucie Tadeusz Policht otworzył wynik meczu dla drużyny z Krakowa, ale "Brązowi" przegrali ostatecznie to spotkanie 1:2. Garbarnia zajęła wówczas ostatnie miejsce w tabeli i na ponad cztery dekady pożegnała się z drugim poziomem rozgrywek. Degradacja mistrzów Polski z 1931 roku przeszła wtedy bez echa. Uwaga kibiców koncentrowała się na zbliżających się mistrzostwach świata w RFN, na których Polacy wywalczyli trzecie miejsce...

Garbarnia przez dziesięciolecia tułała się po niższych klasach rozgrywkowych, by w sezonie 2017/18 wywalczyć pod wodzą trenera Mirosława Hajdo upragniony awans do I ligi.

27 lipca 2018: Mecz drugiej kolejki Fortuna 1 Ligi. Garbarnia gra w Grodzisku Wielkopolskim z Wartą Poznań. W 35. minucie, po rzucie rożnym, Jakub Wróbel zdołał dopaść do piłki i strzałem z kilku metrów pokonał bramkarza rywali. W 77. minucie wyrównującego gola strzelił Bartosz Kieliba. Warta na swoje trafienie na tym poziomie rozgrywek czekała dużo krócej, bo nieco ponad pięć lat (sezon 2012/13). Warta na tego gola czekała dokładnie 1889 dni, a Garbarnia na swojego... 16090 dni! Spotkanie dwóch dawnych mistrzów Polski zakończyło się remisem 1:1.

"Brązowi" pierwszego gola w Fortuna 1 Lidze mogli zdobyć już w pierwszej kolejce gier. Przegrali jednak ze Stalą Mielec 0:2, a w 85. minucie Krzysztof Kalemba nie wykorzystał rzutu karnego – jego strzał obronił Seweryn Kiełpin.

Pierwszy od 44 lat gol Garbarni Kraków na zapleczu ekstraklasy w załączonym materiale wideo.