Fortuna 1 Liga: Odra Opole liderem z kompletem punktów

Tylko piłkarze Odry Opole zdobyli dotychczas komplet punktów w dwóch kolejkach sezonu 2018/19 Fortuna 1 Ligi. W sobotę pokonali Sandecję Nowy Sącz 1:0, a jedyną bramkę tuż przed przerwą zdobył Mariusz Rybicki. W niedzielę dołączyć do nich będzie mogła Stal Mielec.

Lepiej poradził sobie drugi ze spadkowiczów - Bruk-Bet Termalica Nieciecza. "Słonie" na wyjeździe pokonały Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1. W 18. minucie prowadzenie gościom dał Florin Purece. To było drugie trafienie rumuńskiego pomocnika w tym sezonie. W 59. minucie wyrównał Kacper Kostorz, a w 65. zwycięstwo Termalice zapewnił Łotysz Vladislavs Gutkovskis.

Przed sezonem wśród kandydatów do awansu wymieniano Chojniczankę Chojnice. Zespół trenera Przemysława Cecherza na razie jednak nie zachwyca. Na inaugurację zremisował u siebie z Sandecją 3:3, choć prowadził już 3:1. Tym razem znów ze zwycięstwem pożegnał się w końcówce.

Chojniczanka od 25. minuty prowadziła po golu Janusza Surdykowskiego w Suwałkach z Wigrami, ale już w doliczonym przez sędziego czasie gry wyrównał Słowak Martin Adamec. Gospodarze ostatni kwadrans grali w "10" po czerwonej kartce dla Roberta Bartczaka.

Zawiódł również Raków Częstochowa. Lider po pierwszej kolejce, w której rozbił u siebie Puszczę Niepołomice 3:0, tym razem na własnym stadionie zaledwie zremisował z GKS Jastrzębie 2:2.

Długo wszystko układało się po myśli gospodarzy. Dzięki bramkom Arkadiusza Kasperkiewicza w 27. oraz Macieja Domańskiego w 51. minucie prowadzili już 2:0. Beniaminek nie złożył jednak broni. Szybko kontaktowego gola strzelił Patryk Skórecki, a w 88. minucie wyrównał Piotr Pacholski.

W latach 90. ŁKS Łódź i GKS Katowice były wyróżniającymi się zespołami najwyższej klasy rozgrywkowej. W ich pierwszoligowym starciu w Łodzi górą okazali się goście, którzy pokonali beniaminka 1:0. Bramkę w 34. minucie zdobył Daniel Rumin. Spotkanie z trybun oglądał koszykarz Los Angeles Clippers Marcin Gortat, który w ŁKS zaczynał sportową karierę.

Po pięciu latach w 1. lidze zagrała Warta Poznań. Piątkowym spotkaniem z Garbarnią Kraków zainaugurowała sezon, bo pojedynek ze Stomilem Olsztyn z 1. kolejki został przełożony. Korzystając z gościny obiektu w Grodzisku Wlkp. dwukrotni mistrzowie kraju zremisowali z innym z beniaminków 1:1.

Warta, by uzyskać licencję na występy w pierwszej lidze, musiała zgłosić stadion w Grodzisku, bowiem jej własny obiekt nie spełniał wszystkich wymogów. Klub jednocześnie rozpoczął prace na stadionie i jego zapleczu, aby uzyskać zgodę PZPN na grę w Poznaniu.

Druga serię spotkań w niedzielę zakończy mecz Puszcza Niepołomice – Stal Mielec.

Wyniki meczów 2. kolejki Fortuna 1 Ligi:

2018-07-27:

Warta Poznań – Garbarnia Kraków 1:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Jakub Wróbel (35), 1:1 Bartosz Kieliba (77-głową).

Żółta kartka - Garbarnia Kraków: Mateusz Węsierski.

Sędzia: Łukasz Bednarek (Koszalin). Widzów 300.

2018-07-28:

Wigry Suwałki – Chojniczanka Chojnice 1:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Janusz Surdykowski (25), 1:1 Martin Adamec (90+3).

Żółta kartka - Wigry Suwałki: Robert Bartczak, Martin Adamec, Wojciech Kuriata.

Chojniczanka Chojnice: Tomasz Foszmańczyk, Emil Drozdowicz, Serhij Pyłypczuk, Damian Piotrowski.

Czerwona kartka za drugą żółtą - Wigry Suwałki: Robert Bartczak (74).

Sędzia: Dominik Sulikowski (Gdańsk). Widzów 800.

Odra Opole – Sandecja Nowy Sącz 1:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Mariusz Rybicki (42).

Żółta kartka - Odra Opole: Rafał Niziołek, Mateusz Czyżycki, Tomas Mikinic.

Sandecja Nowy Sącz: Mateusz Klichowicz, Kacper Smoleń, Dawid Szufryn, Marek Kozioł.

Czerwona kartka za drugą żółtą - Sandecja Nowy Sącz: Dawid Szufryn (85).

Sędzia: Daniel Kruczyński (Żywiec).

Raków Częstochowa – GKS 1962 Jastrzębie 2:2 (1:0)

Bramki: 1:0 Arkadiusz Kasperkiewicz (27), 2:0 Maciej Domański (51), 2:1 Patryk Skórecki (52),

2:2 Piotr Pacholski (88).

Żółta kartka - Raków Częstochowa: Miłosz Szczepański, Kamil Kościelny, Sebastian Musiolik.

GKS 1962 Jastrzębie: Kamil Jadach.

Sędzia: Kornel Paszkiewicz (Wrocław). Widzów 3 000.

GKS Tychy – Chrobry Głogów 1:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Daniel Tanżyna (6-głową), 1:1 Przemysław Trytko (90+5-karny).

Żółta kartka - GKS Tychy: Sebastian Steblecki, Daniel Tanżyna, Edgar Bernhardt, Dawid Abramowicz.

Chrobry Głogów: Michał Pawlik, Michał Borecki, Jarosław Ratajczak.

Czerwona kartka za drugą żółtą - Chrobry Głogów: Michał Borecki (90).

Sędzia: Paweł Malec (Łódź). Widzów 5 405.

ŁKS Łódź – GKS Katowice 0:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Daniel Rumin (34).

Żółta kartka - ŁKS Łódź: Kamil Juraszek.GKS Katowice: Rafał Remisz, Wojciech Lisowski, Bartłomiej Poczobut.

Sędzia: Robert Marciniak (Kraków). Widzów 5 008.

Podbeskidzie Bielsko-Biała – Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Florin Purece (19), 1:1 Kacper Kostorz (59), 1:2 Vladislavs Gutkovskis (65).

Żółta kartka - Podbeskidzie Bielsko-Biała: Łukasz Sierpina, Dominik Jończy, Mavroudis Bougaidis, Kamil Wiktorski, Guga Palawandiszwili. Bruk-Bet Termalica Nieciecza: Bartosz Szeliga, Rafał Grzelak.

Czerwona kartka za drugą żółtą - Bruk-Bet Termalica Nieciecza: Bartosz Szeliga (85).

Sędzia: Jacek Małyszek (Lublin). Widzów 3 130.

Bytovia Bytów – Stomil Olsztyn 0:0

Żółta kartka - Bytovia Bytów: Juliusz Letniowski, Filip Burkhardt.Stomil Olsztyn: Lukas Kuban, Michał Góral.

Sędzia: Tomasz Marciniak (Płock). Widzów 600.