W składzie ekipy są m.in. liderzy europejskich tabel w rzucie młotem - Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki oraz w pchnięciu kulą - Michał Haratyk. Tytułów z Amsterdamu z 2016 roku bronili będą - Włodarczyk, Angelika Cichocka (1500 m), Piotr Małachowski (rzut dyskiem), Robert Sobera (skok o tyczce), Adam Kszczot (800 m) i Paweł Fajdek (rzut młotem).

"Wysyłamy do Berlina liczną, ale mocną reprezentację. Nie chcę prognozować ile medali zdobędziemy, ale nasi zawodnicy są naprawdę dobrze przygotowani do startu i wiem, że stawiają sobie tylko ambitne cele" - podkreślił dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki.

W składzie reprezentacji nie ma halowego mistrza i rekordzisty świata w sztafecie 4x400 m Jakuba Krzewiny (WKS Śląsk Wrocław), który w sezonie letnim zmagał się z problemami zdrowotnymi i nie zdołał osiągnąć dobrej dyspozycji. W Berlinie nie wystąpi również legitymująca się drugim wynikiem w tym roku w Europie (66,53) oszczepniczka Marcelina Witek (AML Słupsk). Lekkoatletka zmagała się w ostatnich tygodnia z kontuzją i była daleka od swojej najwyższej formy.

Polska dwa lata temu w Amsterdamie zwyciężyła w klasyfikacji medalowej ME zdobywając 6 złotych, 5 srebrnych i 1 brązowy medal. Dziewięć lat temu w Berlinie odbyły się mistrzostwa świata w LA, z których Polacy przywieźli 9 krążków - 2 złote, 4 srebrne i 3 brązowe. Złote medale dla Polski zdobyły wówczas Włodarczyk (ustanawiając rekord świata) i Anna Rogowska w skoku o tyczce.

Skład reprezentacji Polski:

kobiety:

100 m, 4x100 m
Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice)

200 m, 4x100 m
Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot)
Martyna Kotwiła (RLTL ZTE Radom)

400 m, 4x400 m
Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz)
Małgorzata Hołub-Kowalik (KL Bałtyk Koszalin)
Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice)

800 m
Anna Sabat (CWKS Resovia Rzeszów)

800 m, 1500 m
Angelika Cichocka (SKLA Sopot)

1500 m
Sofia Ennaoui  (MKL Szczecin)

5000 m
Paulina Kaczyńska (Pomorze Stargard)

5000 m, 10000 m
Katarzyna Rutkowska (KS Podlasie Białystok)

maraton
Izabela Trzaskalska (AZS UMCS Lublin)

100 m ppł
Karolina Kołeczek (AZS UMCS Lublin)
Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków)

400 m ppł
Joanna Linkiewicz (AZS AWF Wrocław)
Justyna Saganiak (UKS 55 Łódź)

3000 m z przeszkodami
Alicja Konieczek (WMLKS Nadodrze Powodowo)
Matylda Kowal (CWKS Resovia Rzeszów)
Katarzyna Kowalska (LKS Vectra Włocławek)

skok o tyczce
Justyna Śmietanka (AZS AWF Warszawa)

trójskok
Anna Jagaciak-Michalska (OŚ AZS Poznań)

pchnięcie kulą
Paulina Guba (AZS UMCS Lublin)
Klaudia Kardasz (KS Podlasie Białystok)

rzut dyskiem
Daria Zabawska (KS Podlasie Białystok)

rzut młotem
Joanna Fiodorow (OŚ AZS Poznań)
Malwina Kopron (AZS UMCS Lublin)
Anita Włodarczyk (RKS Skra Warszawa)

chód na 20 km
Katarzyna Zdziebło (LKS Stal Mielec)

chód na 50 km
Joanna Bemowska (AZS UMCS Lublin)
Agnieszka Ellward (WKS Flota Gdynia)

4x100 m
Kamila Ciba (OŚ AZS Poznań)
Magdalena Stefanowicz (MKS MOSM Bytom)
Karolina Zagajewska (AZS Łódź)

4x400 m
Martyna Dąbrowska (UKS 19 Bojary Białystok)
Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław)
Patrycja Wyciszkiewicz (OŚ AZS Poznań)

Mężczyźni

100 m, 4x100 m

Dominik Kopeć  (KS Agros Zamość)
Remigiusz Olszewski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)
Przemysław Słowikowski (WKS Flota Gdynia)
400 m, 4x400 m
Dariusz Kowaluk (AZS AWF Warszawa)
Łukasz Krawczuk (WKS Śląsk Wrocław)
Karol Zalewski (AZS AWF Katowice)

800 m
Mateusz Borkowski (RKS Łódź)
Adam Kszczot (RKS Łódź)

800 m, 1500 m
Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)
Michał Rozmys (UKS Barnim Goleniów)

maraton
Błażej Brzeziński (WKS Śląsk Wrocław)
Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław)
Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań)
Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz)
Yared Shegumo (AZS AWF Warszawa)
Henryk Szost (WKS Grunwald Poznań)

110 m ppł
Damian Czykier (KS Podlasie Białystok)
Artur Noga (SKLA Sopot)

400 m ppł
Patryk Dobek (MKL Szczecin)
Jakub Mordyl (AZS AWF Kraków)

3000 m z przeszkodami
Krystian Zalewski (UKS Barnim Goleniów)

skok w dal
Tomasz Jaszczuk (WLKS Iganie Nowe)

trójskok
Karol Hoffmann (MKS Aleksandrów)

skok wzwyż
Sylwester Bednarek  (RKS Łódź)
Maciej Grynienko (UKS Orlica Domaniów)

skok o tyczce
Piotr Lisek (OSOT Szczecin)
Robert Sobera (AZS AWF Wrocław)
Paweł Wojciechowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)

pchnięcie kulą
Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn)
Michał Haratyk (KS Sprint Bielsko-Biała)
Jakub Szyszkowski (WKS Śląsk Wrocław)

rzut dyskiem
Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław)
Robert Urbanek (MKS Aleksandrów)

rzut młotem
Paweł Fajdek (KS Agros Zamość)
Wojciech Nowicki (KS Podlasie Białystok)

rzut oszczepem
Marcin Krukowski (KS Warszawianka)
Cyprian Mrzygłód (AZS-AWFiS Gdańsk)
Bartosz Osewski (AZS-AWFiS Gdańsk)

dziesięciobój
Paweł Wiesiołek (KS Warszawianka)

chód na 20 km
Artur Brzozowski (AZS AWF Katowice)
Dawid Tomala (AZS AWF Katowice)

chód na 50 km
Rafał Augustyn (LKS Stal Mielec)
Adrian Błocki (AZS AWF Katowice)
Rafał Sikora (AZS AWF Katowice)

4x100 m
Krzysztof Grześkowiak (OŚ AZS Poznań)
Eryk Hampel (OŚ AZS Poznań)
Karol Kwiatkowski (AZS AWF Katowice)

4x400 m
Kajetan Duszyński (AZS Łódź)
Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław)
Mateusz Rzeźniczak  (RKS Łódź).