Cuda w Portugalii! Szalony mecz, osiem goli i awans Jagiellonii w Lidze Europy

Jagiellonia Białystok po jednym z najbardziej szalonych meczów 2018 roku wyrwała remis 4:4 w rewanżowym starciu II rundy eliminacji Ligi Europy z Rio Ave. Podział punktów tak naprawdę okazał się zwycięski, bowiem dał białostoczanom awans do kolejnej rundy, gdzie podopieczni Ireneusza Mamrota zmierzą się z belgijskim Gent!

Jagiellonia i Rio Ave stoczyły przed tygodniem w Białymstoku dobre widowisko zakończone zwycięstwem gospodarzy 1:0. Decydujące trafienie zaliczył już w pierwszych minutach spotkania Mateusz Machaj, który przed sezonem zamienił Chrobrego Głogów na ekipę wicemistrza Polski. Przed drugim starciem Portugalczycy zapewniali jednak, że chcą zaatakować Jagiellonię od pierwszego gwizdka i szybko odrobić straty.

Ich plany musiały jednak zostać szybko zweryfikowane, bowiem już w 6. minucie prowadzenie Jagiellonii dał Cillian Sheridan. W tym momencie gospodarzy od odpadnięcia ratowały trzy strzelone gole i piłkarze Jose Gomesa szybko wzięli się do roboty. Długo białostocka bramka była jak zaczarowana, ale niestety w 28. minucie do siatki trafił Galeno. Najbardziej aktywny piłkarz, wypożyczony do Rio Ave z FC Porto, był 2 sierpnia wyjątkowo naładowany i w 45. minucie podszedł do rzutu wolnego. Idealny strzał zaskoczył Mariana Kelemena i do przerwy Jaga przegrywała 1:2.

Po przerwie można było odnieść wrażenie, że podopieczni Ireneusza Mamrota będą chcieli bronić wyniku, który w dwumeczu dawałby im awans. Jakże optykę zmieniła więc bramka Tarasa Romanczuka, który już w 56. minucie wykorzystał szczęśliwe podanie od Przemysława Frankowskiego i trafił na 2:2. W drugiej połowie sytuacja zmieniała się jednak jak w kalejdoskopie. Już chwilę później gospodarze znowu prowadzili, a w zamieszaniu w polu karnym najsprytniejszy okazał się Gelson Dala. Było 3:2.

Białostoczanie w końcówce pokazali jednak prawdziwy podlaski charakter (choć gole strzelali piłkarze niepochodzący z Polski). Najpierw na 3:3 trafił superrezerwowy Martin Pospisil, a na 12 minut przed końcem było już 4:3 dla Jagiellonii po kolejnym golu Romanczuka! Piłkarze Jagi w ciągu 78 minut strzelili w Portugalii więcej goli niż wszystkie polskie kluby w historii pojedynków z portugalskimi zespołami! W tym momencie można było już zaczynać świętowanie i choć Daniel Furtado w końcówce trafił jeszcze na 4:4, to awans po końcowym gwizdku mogła sędziować Jagiellonia!

Rio Ave - Jagiellonia Białystok 4:4 (2:1)

Bramki: Galeno 27, 45, Gelson 63, Furtado 84 - Sheridan 6, Romanczuk 56, 79, Pospisil 71

Rio Ave: Giorgi Makaridze - Nadjack, Jonathan Buatu, Nélson Monte, Matheus Reis - Gabrielzinho (80. Damien Furtado), Tarantini (69. Nikola Jambor), Leandrinho (89. Ricardo Schutte), Gelson Dala, Wenderson Galeno - Bruno Moreira

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Łukasz Burliga, Ivan Runje, Nemanja Mitrović, Guilherme - Przemysław Frankowski, Taras Romanczuk, Bartosz Kwiecień (75. Karol Świderski), Mateusz Machaj (60. Martin Pospisil), Arvydas Novikovas (87. Rafał Grzyb) - Cillian Sheridan.

Wielkie piłkarskie emocje w nowym sezonie 2018/2019 Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA zapewnią nowe kanały Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2 w jakości Super HD. Łącznie przez 3 lata w ofercie Telewizji Polsat, platformy Cyfrowy Polsatsieci Plus i IPLI będzie można zobaczyć ponad 1000 meczów.

psl, Polsat Sport
Zapis relacji
Relacja zakończona

Rio Ave - Jagiellonia 4:4

KONIEC! JAGIELLONIA W TRZECIEJ RUNDZIE ELIMINACJI LIGI EUROPY!

90+1' Pięć minut doliczonych, a Jagę od stracenia gola numer pięć uratował przed chwilą Marian Kelemen!

88' Dwie minuty do końca podstawowego czasu gry... Gospodarze szukają już tylko długich podań.

84' Przepraszamy, ale nie nadążamy z relacjonowaniem goli! Daniel Furtado wykorzystuje błąd Pospisila i znowu jest remis! Fajny mecz, ale niech to się już skończy!

Rio Ave - Jagiellonia 3:4

78' Chwilę wcześniej Romanczuk zmarnował doskonałą okazję, ale teraz już się nie pomylił! Jagiellonia o krok od awansu!

78' TARAS ROMANCZUK!!! GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!

Rio Ave - Jagiellonia 3:3

Zmiana w Jagiellonii --- za Kwietnia --- wchodzi Karol Świderski.

REMIS!!! CO ZA SZALONY MECZ! MARTIN POSPISIL!!!

Rio Ave - Jagiellonia 3:2

69' I po raz kolejny Gelson Dala wjeżdża nam w obronę jak w masło. Tym razem jest rzut rożny.

66' Piłkarze Jagiellonii zostawili Gelsona Dalę i mogą zawdzięczać tylko Marianowi Kelemenowi, że nie przegrywają już 2:4! Znakomita interwencja. Po chwili Tarantini z najbliższej odległości nie trafił do bramki.

GOL! Gelson Dala pakuje piłkę do bramki Jagiellonii.

Rio Ave - Jagiellonia 2:2

61' Novikovas blisko drugiej żółtej kartki, ale włoski arbiter go oszczędził.

60' Zmiana w Jagiellonii --- Machaj schodzi --- w jego miejsce Pospisil.

Gospodarze podrażnieni tym golem, ale sami mogliśmy trafić do własnej siatki!

57' I znowu Rio Ave musi strzelić dwa gole, żeby awansować, nie zepsujmy tego!

56' GOOOL DLA JAGIELLONII!!!111 TARAS ROMANCZUK!

Rio Ave - Jagiellonia 2:1

54' Strzał Machaja zablokowany, a gospodare mogli wyjść z kontrą. Dobra interwencja Burligi.

51' Leżał na murawie poturbowany Romanczuk, trochę czasu znowu ukradzione.

48' Jagiellonia stara się opanować wydarzenia boiskowe, na razie jest spokojnie.

Wracamy do Portugalii, Jaga wciąż ma awans, ale nie może już tracić kolejnych goli! Zaczynamy drugą połowę.

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY! Wracamy za kilkanaście minut.

GALENO!!! Przepiękny strzał.

Rio Ave - Jagiellonia 1:1

Jest rzut wolny z groźnej pozycji dla Rio Ave tuż przed końcem...

Tuż przed końcem pierwszej połowy, rozbudzają się goście, ale i tak chcą chyba po prostu wytrzymać z takim wynikiem do przerwy. Dwie minuty doliczone.

Frankowski w ostatniej chwili został zablokowany przez Buatu, a mogło być groźnie.

Żółta kartka tym razem dla strzelca gola dla Rio Ave - Galeno.

Bramkarz Rio Ave Giorgi Makaridze bardzo swojsko czuje się na własnym boisku, bo już kilka razy wychodził daleko poza własne pole karne. Ale... okazuje się, że przy jednej z wycieczek nabawił się kontuzji. Przerwa w grze.

Pierwsza żółta kartka - ukarany Arvydas Novikovas. Gra się zaostrza, kontrola jest jednak w rękach i nogach gospodarzy.

Tymczasem inny z naszych pucharowiczów - Lech Poznań, do przerwy prowadzi u siebie z Szachtiorem 1:0. Zobaczcie gola Christiana Gytkjaera.

Mateusz Machaj spróbował swojej sztuczki z Chrobrego Głogów, czyli strzału z rzutu rożnego, ale Makaridze się w tym połapał.

Strzelcem gola Wenderson Galeno, który wykorzystał świetne podanie od Monte.

Niestety, jest GOL DLA RIO AVE!

Rio Ave - Jagiellonia 0:1

Ależ fantazję ma Novikovas! Będąc na własnej połowie zauważył wychodzącego z bramki Makaridze, ale nie udało mu się trafić do pustej bramki.

Dobry strzał Burligi, ale nad poprzeczką.

Bardzo mądrze się bronimy, odrobinę kradniemy też czas Portugalczykom, którzy zaczynają się irytować.

Blisko gola Tarantini, ale minimalnie przestrzelił!

Bardzo aktywny Galeno minął obrońców Jagiellonii i dośrodkował w kierunku Leandrinho, ale ten nie sięgnął futbolówki! Po chwili kolejna groźna akcja, ale ratuje nas Guilherme. Dwie straty Mateusza Machaja w ciągu kilku chwil.

Gospodarze przejęli zdecydowaną kontrolę nad meczem, ale białostoczanie mądrze się bronią. Teraz dobrze wybijał piłkę Sheridan.

A tymczasem jednemu z asystentów Ireneusza Mamrota - Adrianowi Siemieńcowi (z prawej) urodziło się dziecko i piłkarze Jagielloni po strzelonym golu zaprezentowali efektowną kołyskę.

Kelemen broni w sytuacji sam na sam! Gospodarze wyszli trzech na trzech obrońców Jagi, ale bramkarz białostoczan świetnie skrócił kąt!

Teraz gospodarze muszą strzelić aż trzy gole, żeby awansować! Kapitalny początek Jagi!

GOOOLLL CILIANA SHERIDANA!!!

Rio Ave - Jagiellonia 0:0

Goście są aktywni w pierwszych minutach, ale Guilherme zachował się źle po dobrym odbiorze piłki.

Pierwszy atak białostoczan, było groźnie pod bramką gospodarzy. Ostatecznie strzał Machaja poleciał daleko od bramki.

Zaczynamy mecz rewanżowy! Po pierwszym spotkaniu jest 1:0 dla Jagi!

Jeszcze raz przypominamy składy obu drużyn, które za chwilę pojawią się na murawie:

Rio Ave: Makaridze - Nadjack, Nelson Monte, Buatu, Matheus Reis - Gabrielzinho, Tarantini, Leandrinho, Galeno - Moreira, Gelson.

Jagiellonia: Kelemen - Burliga, Runje, Mitrovic, Guilherme - Kwiecień, Romanczuk, Novikovas, Frankowski, Machaj - Sheridan.

A tak wyglądał mecz rozegrany tydzień temu w Białymstoku. Nie mamy nic przeciwko, żeby zakończył się takim samym wynikiem.