Kolarskie ME: Dwa czwarte miejsca polskich drużyn

Dwa czwarte miejsca wywalczyli w piątek reprezentanci Polski w odbywających się w Glasgow mistrzostwach Europy w kolarskich konkurencjach torowych. W przegranych pojedynkach o brązowe medale wystąpiły drużyna sprinterów i czwórka pań na 4 km.

Sprinterzy, którzy sięgali już w przeszłości po medale mistrzostw Europy, w kwalifikacjach mieli szósty czas, ale w pierwszej rundzie wywalczyli sobie awans do strefy medalowej i zmierzyli się z Niemcami w pojedynku o brąz. Tym razem uzyskali nieco gorszy rezultat i zakończyli udział w mistrzostwach na czwartej pozycji. W drużynie wystąpili Rafał Sarnecki, Mateusz Lipa, Krzysztof Maksel i Maciej Bielecki (trzyosobowy skład zmieniał się w poszczególnych fazach rywalizacji).

Polska drużyna kobiet w wyścigu na dochodzenie awansowała do finału B i stoczyła w piątek po południu walkę o brązowy medal, przegrywając ją z czwórką Niemiec. Nikol Płosaj, Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik i Justyna Kaczkowska nie zbliżyły się w tym występie do rezultatu z pierwszej rundy (4.24,361), który dal im awans wyścigu o brąz i wyraźnie uległy rywalkom.

W wyścigu na dochodzenie panów triumfowali Włosi z mistrzem olimpijskim z Rio de Janeiro Elią Vivianim w składzie, pokonując rewelacyjnie spisującą się w kwalifikacjach drużynę Szwajcarii. Brąz wywalczyli Brytyjczycy po zwycięstwie nad Niemcami.

Polska czwórka występująca w składzie Szymon Krawczyk, Dawid Czubak, Szymon Sajnok, Bartosz Rudyk (zastąpił jadącego w kwalifikacjach Adriana Teklińskiego) przełamała granicę czterech minut uzyskując czas 3.58,781 i pokonała w pierwszej rundzie zespół Rosji. Rezultat Polaków dał im w końcowej klasyfikacji piąte miejsce. Poziom rywalizacji był bardzo wysoki, aż siedem drużyn pojechało poniżej czterech minut, zawiedli jedynie Francuzi zajmując ósmą lokatę ze słabym rezultatem.

W sprincie drużynowym Polki – Marlena Karwacka i Urszula Łoś w piątkowych kwalifikacjach poprawiły rekord kraju czasem 33,826 s, co było siódmym rezultatem, ale w pierwszej rundzie (Łoś i Julita Jagodzińska) pojechały minimalnie wolniej i w efekcie uplasowały się na ósmej pozycji w końcowej klasyfikacji.

Mistrzem Europy w wyścigu scratch (15 km „na kreskę”) został Ukrainiec Roman Gładysz, który wyprzedził na finiszu współtowarzysza udanego ataku Francuza Adriena Garela. Daniel Staniszewski zajął dziewiąte miejsce.

W finale tego samego wyścigu kobiet (10 km) zwyciężyła doświadczona Holenderka Kristen Wild, a Łucja Pietrzak zajęła 19. miejsce.