ME w kolarstwie torowym: Krawczyk brązowym medalistą

Szymon Krawczyk zdobył brązowy medal w wyścigu eliminacyjnym mistrzostw Europy w kolarstwie torowym, które odbywają się w szkockim Glasgow. Triumfował Brytyjczyk Matthew Wallls, drugi był Portugalczyk Rui Oliveira.

To trzeci medal polskiej ekipy w Glasgow. Wcześniej tytuł mistrza Europy zdobył w wyścigu punktowym Wojciech Pszczolarski, a Justyna Kaczkowska ukończyła na trzecim miejscu rywalizację na dystansie 3 km.

W wyścigu eliminacyjnym co dwa okrążenia odpada zawodnik, który jako ostatni mija linię mety. Krawczyk próbował walczyć do końca, ale Brytyjczyk i Portugalczyk byli zdecydowanie szybsi na ostatnich okrążeniach.

W ostatnim dniu odbyły się wyścigi keirin. Wśród mężczyzn do finału A awansował Krzysztof Maksel, który próbował walczyć o medal, atakując na ponad okrążenie przed końcem. Na ostatnich kilkudziesięciu metrach zabrakło mu jednak sił i zajął szóste miejsce. Drugi z Polaków Mateusz Lipa, był dziesiąty. Zwyciężył Niemiec Stefan Boetticher.

Swój czwarty medal, tym razem brązowy, wywalczyła na torze w Glasgow Rosjanka Daria Szmieliewa. Wcześniej sięgnęła po złoto w trzech konkurencjach - sprincie, sprincie drużynowym i wyścigu na 500 ma ze startu zatrzymanego. W finale keirinu pań była jednak trzecia, a mistrzynią Europy została Mathilde Gros z Francji. Urszula Łoś wystąpiła w finale B, gdzie była trzecia, plasując się w końcowej klasyfikacji na dziewiątym miejscu.

Zaciętą walkę o kolejne złoto stoczyła w wyścigu madison Holenderka Kirsten Wild startująca w parze z Amy Pieters. Faworytki zaskoczone jednak zostały udaną akcją Dunek i Rosjanek, które nadrobiły okrążenie zdobywając po 20 punktów, co dało im miejsca na podium. Złoto przypadło parze duńskiej, która była skuteczniejsza na lotnych finiszach, a Holederki musiały zadowolić się trzecią lokatą. Polki - siostry Wiktoria i Daria Pikulik zajęły dziewiąte miejsce.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw pierwsze miejsce zajęła Holandia - 5 złotych, 3 brązowe, przed wielką Brytanią - 4, 3, 3 oraz Niemcami 3, 4, 4. Polska z trzema medalami - złoty i dwa brązowe zajęła dziewiąte miejsce.