ME Berlin 2018: Naert złotym maratończykiem!

Belg Koen Naert wygrał w Berlinie czasem 2:09.51 bieg maratoński lekkoatletycznych mistrzostw Europy. Najlepszy z biało-czerwonej ekipy Mariusz Gizyński był 13. - 2.16,02. W klasyfikacji drużynowej Polska zajęła piąte miejsce.

Po srebro sięgnął erytrejski zawodnik Tadesse Abraham - 2:11.24, który od czerwca 2014 roku reprezentuje Szwajcarię. Brązowy medal wywalczył pochodzący z Maroka Włoch Yassine Rachik - 2:12.09. Naert triumfował w świetnym stylu, jego rezultat to rekord mistrzostw Europy.

Oprócz Giżyńskiego (WKS Grunwald Poznań) na starcie stanęło jeszcze pięciu polskich lekkoatletów. Henryk Szost (WKS Grunwald Poznań) był 19. - 2.18,09, Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) 21. - 2.18,21, jego kolega klubowy Błażej Brzeziński 45. - 2.22,35, Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz) 52. - 2.26,28, a Yared Shegumo (AZS AWF Warszawa) nie ukończył biegu.

W klasyfikacji drużynowej, w której liczy się suma czasów trzech najlepszych zawodników, Polska zajęła piąte miejsce za Włochami, Hiszpanią, Austrią i Szwajcarią.

Wcześniej w rywalizacji kobiet triumfowała Białorusinka Wolga Mazuroniak. Izabela Trzaskalska (AZS UMCS Lublin) uplasowała się na 10. pozycji.