ME w kolarstwie: Trentin wygrał wyścig elity, Gołaś na 21. miejscu

Włoski kolarz Matteo Trentin zdobył w Glasgow tytuł mistrza Europy w wyścigu elity ze startu wspólnego. Michał Gołaś zajął 21. miejsce. Inni reprezentanci Polski nie dojechali do mety.

Trentin najszybciej finiszował z pięcioosobowej czołówki, wyprzedzając dwóch specjalistów od wyścigów przełajowych - Holendra Mathieu van der Poela oraz Belga Wouta van Aerta.

Dziesięć kilometrów przed metą kraksa, którą spowodował Holender Maurits Lammertink, wyeliminowała z czołówki pięciu zawodników. Belg Xandro Meurisse, Szwajcar Michael Albasini i Francuz Pierre Luc Perichon byli blisko doścignięcia uciekającej piątki, ale ostatecznie minęli linię mety siedem sekund za czołówką.

Wyścig był rozgrywany na 14-kilometrowej trudnej technicznie rundzie w mieście, którą kolarze musieli pokonać 16 razy. Na starcie stanęli m.in. trzykrotny mistrz świata Słowak Peter Sagan, mistrz olimpijski Belg Greg Van Avermaet oraz broniący błękitnej koszulki ze złotymi gwiazdami Norweg Alexander Kristoff.

Faworyci nie liczyli się jednak w walce o medale. Sagan zszedł z trasy przed półmetkiem, Kristoff był 11., a Van Avermaet dojechał do mety w tej samej grupie co Gołaś, ze stratą 2.32 do zwycięzcy. Gołaś jeszcze w piątek w Bukowinie Tatrzańskiej pomagał koledze z grupy Sky Michałowi Kwiatkowskiemu wygrać Tour de Pologne.

Wyścig elity był ostatnią z 30 kolarskich konkurencji mistrzostw Europy w Glasgow. Biało-czerwoni zdobyli w Szkocji trzy medale, wszystkie na torze: złoty - Wojciech Pszczolarski w wyścigu punktowym, a brązowe - Justyna Kaczkowska na 3 km na dochodzenie i Szymon Krawczyk w wyścigu eliminacyjnym.