Zostało nieco ponad trzy tygodnie do mistrzostw świata, a Polacy grali z mocno osłabioną reprezentacją Kanady. Biało-czerwoni pewnie wygrali 3:0 (29:27, 25:17, 25:19), jednak Giba – mistrz olimpijski i trzykrotny mistrz świata – surowo ocenił Polaków za ten występ.

 

Noty reprezentantów Polski za mecz z Kanadą wg. Giby (skala 1–6):

 

Grzegorz Łomacz – 3

 

Rozgrywający to siatkarz, który musi dawać pewną regularność w grze ofensywnej, ale też dołożyć obronę. Dziś tej obrony nie było za dużo i też gra momentami się nie układała.

 

Bartosz Kurek – 2,5

 

28% skuteczności to nie jest dobry wynik dla atakującego, w dodatku zero bloków... Jedyny dobry element to zagrywka.                

 

Michał Kubiak – 4,5
Aleksander Śliwka – 3

 

Kubiak to bardzo dobry gracz. Myślę, że nadaje ducha tej drużynie. Dobrze gra na przyjęciu i w ataku, ale też scala ten zespół. Najlepszy zawodnik polskiej drużyny w piątkowym meczu. Śliwka był nieregularny w polu zagrywki i popełnił kilka błędów w przyjęciu.

 

Piotr Nowakowski – 3,5
Jakub Kochanowski – 3,5

 

Zabrakło wsparcia dla środkowych w systemie blok-obrona. Oni dotykali piłki, ale te akcji nie do końca były później wykorzystywane przez resztę zespołu. Mimo wszystko obaj środkowi bloku zaprezentowali się naprawdę dobrze. Oceny (3,5) są nieco zaniżone, gdyż nie byli do końca wykorzystani przez rozgrywającego.

 

Damian Wojtaszek – 2,5

 

Zawsze mówiłem libero naszej drużyny – Sergio: "musisz dawać coś więcej, musisz scalać, bo nie atakujesz; w związku z tym musisz dołożyć element dodatkowy i zadbać o defensywę, dając szansę na kontrę". Tego dziś zabrakło Polakom, nie było ducha, ani dobrych obron w sensie czysto technicznym. Obrona to najsłabszy element reprezentacji Polski w tym meczu.