MŚ w kajakarstwie: Trzy osady awansowały do finału

Trzy polskie osady wywalczyły awans do finałów podczas popołudniowej sesji eliminacyjnej mistrzostw świata w kajakarstwie rozgrywanych w portugalskim Montemor. O medale powalczą kanadyjkowe dwójki kobiet i mężczyzn oraz żeńska kajakowa czwórka.

W przedostatnim dniu mistrzostw polscy reprezentanci rywalizowali ze zmiennym szczęściem. W finale zameldowała się kobieca czwórka na 500 m. Polki w składzie: Karolina Naja, Helena Wiśniewska, Anna Puławska, Katarzyna Kołodziejczyk były trzecie w eliminacjach za Nowozelandkami i Niemkami.

W finale są już też kanadyjkarki - świeżo upieczona brązowa medalistka w jedynce Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska, które wygrały wyścig eliminacyjny w C2 na 200 m. Z kolei inna dwójka - Magda Stanny, Aleksandra Jacewicz w C2 na 500 m uplasowała się na szóstej pozycji w półfinale i popłynie w finale B.

W niedzielę przed szansą na kolejny medal staną kanadyjkarze Michał Łubniewski i Arsen Śliwiński, którzy na dystansie 200 m sięgnęli po srebro. Podopieczni Michała Śliwińskiego wygrali przedbieg i bezpośrednio "wpłynęli" się do finału. Z kolei kanadyjkarz Wiktor Głazunow był piąty w eliminacjach w jedynce na 200 m i wystąpi w półfinale.

W rywalizacji kobiet K1 200 m wicemistrzyni olimpijska Marta Walczykiewicz uplasowała się na drugim miejscu w swoim przedbiegu, przegrywając z Brytyjką Jessicą Walker. W niedzielę rano popłynie w półfinale - w tej silnie obsadzonej konkurencji nie było możliwości zakwalifikowania się bezpośrednio do finału.

Męska czwórka kajakowa startująca w składzie: Martin Brzeziński, Rafał Rosolski, Dawid Putto i Norbert Kuczyński nie wystąpi w gronie dziewięciu najlepszych drużyn w konkurencji K4 500 m. Polacy w półfinale uplasowali się dopiero na szóstej pozycji i pozostała im tylko rywalizacja w finale B.

Biało-czerwoni po rozegraniu 17 finałów mają na koncie trzy medale. Dwa srebrne - Justyna Iskrzycka, Paulina Paszek w K2 1000 m, Łubniewski, Śliwiński w C2 200 m oraz jeden brązowy - Borowska w C1 200 m.

W Montemor w sobotę zakończyły się mistrzostwa świata w parakajakarstwie, w których Polacy nie stanęli na podium. W dwóch finałach wystąpił Jakub Tokarz. Złoty medalista igrzysk paraolimpijskich z Rio de Janeiro był piąty i dziewiąty. Tomasz Moździerski wygrał finał B (10. lokata w klasyfikacji ogólnej), Robert Studziżba był piąty w finale B (14.), a Zbigniew Olizarowicz ósmy w finale B (17.).

W rywalizacji kobiet szóste miejsce zajęła Katarzyna Sobczak.